Wszystkie lubimy dbać o swoją cerę, włosy czy paznokcie, ale często zapominamy o tym, co jest prawdziwą wizytówką zadbanej kobiety – o zębach. Co zatem zrobić, aby zapobiec próchnicy i jak działać, jeśli jednak się pojawi?
Statystyki nie pozostawiają wątpliwości: jedynie 2% mieszkańców Polski ma zdrowe zęby. Próchnica jest zatem jedną z najpowszechniejszych i najbardziej niepokojących chorób cywilizacyjnych. A przecież zdrowe i ładne zęby to jedna z tych cech wyglądu, które od razu rzucają się w oczy. Niewłaściwe odżywianie, brak odpowiedniej higieny, unikanie wizyt u dentysty – wszystkie te grzechy przeciwko naszym zębom sprawiają, że w pewnym wieku próchnica dotyka niemal każdego z nas. Jak z nią walczyć?
Zacznij od diety
Aby mieć zdrowe zęby, trzeba się odpowiednio odżywiać – to chyba oczywiste. W codziennej diecie nie powinno zabraknąć m.in. białka, wapnia, fosforu, magnezu i potasu. Warto zadbać również o odpowiednią ilość witamin z grupy B i tłuszcze nienasycone. Naszymi sprzymierzeńcami są: jogurt (pozytywnie wpływa na florę bakteryjną jamy ustnej), olej kokosowy (przyczynia się do hamowania próchnicy), owoce, warzywa i ryby – zawierają bardzo dużo białka i wapnia, jak również witaminy D, która pozytywnie wpływa na twardość zębów. Z kolei wrogiem zdrowych i wolnych od próchnicy zębów są produkty zawierające dużo cukru – należy je ograniczać, bo choć mogą wpływać na poprawę nastroju, dla naszego zdrowia nie są zbyt dobre.
Pamiętaj: higiena to podstawa
Systematyczne i dokładne oczyszczanie jamy ustnej to klucz do zdrowych zębów. Warto wyrobić w sobie nawyk mycia ich po każdym posiłku i nosić ze sobą w kosmetyczce małą pastę i szczoteczkę. Jeśli jednak nie mamy możliwości umycia zębów po posiłku, szczególnie takim zawierającym dużą ilość cukru, możemy sięgnąć po gumę do żucia. Stymuluje ona wydzielanie śliny, dzięki czemu jej przepływ jest zwiększony, co powoduje oczyszczanie zębów z resztek pokarmowych. Dodatek do gumy związków fluoru ma dodatkowe działanie przeciwpróchnicowe i zwiększające remineralizację szkliwa. Warto też zaprzyjaźnić się z nićmi dentystycznymi, usuwającymi gromadzące się z przestrzeniach międzyzębowych miękkie złogi nazębne. Oczyszczanie zębów można wspomóc różnego rodzaju płukankami. Działając na drodze mechanicznej, wypłukują one resztki pokarmowe i drobnoustroje. Najczęściej do płukanek dodawane są preparaty roślinne lub środki antyseptyczne.
Nie bój się dentysty
Powiedzmy to sobie otwarcie: na nic zda się odpowiednia higiena i racjonalna dieta, jeśli będziemy unikać wizyt u lekarza. Kontrolne badania dobrze jest wykonywać raz na pół roku. Nie ma się czego bać: jeśli będziemy odwiedzać dentystę systematycznie, a nie tylko w momencie, kiedy doskwiera nam ból zęba, z którym nie jesteśmy w stanie sobie poradzić, szanse na zdrowe i piękne zęby znacznie wzrosną. Lekarz pomoże dobrać odpowiednie preparaty pielęgnujące i doradzi zabiegi, w które warto zainwestować. Trzeba też pamiętać, że zaniedbania w kwestii higieny jamy ustnej wiążą się często z przykrymi konsekwencjami – próchnica powoduje mnóstwo groźnych powikłań, łącznie z udarem czy nowotworami. Warto zatem zawalczyć o zdrowie zębów – nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd!
Tekst: Aleksandra Lamek