Czy smartband jest dobry do ćwiczeń w domu?

Coraz większa moda na zdrowy styl życia i bycie fit sprawia, że do ćwiczeń wykorzystujemy każdą chwilę wolnego czasu. Ćwiczyć można przed pracą, wieczorem na siłowni, można jechać na rower lub rolki, ale efektywny trening można również wykonać w domowym zaciszu. Istnieje wiele sprzętów i gadżetów fitness, które sprawiają, że trening w domu może być przyjemniejszy, łatwiejszy i naprawdę przynosić efekty. Producenci stworzyli linie sprzętów fitness do wykorzystania w domu np. niewielkich rozmiarów bieżnie, atlasy, orbitreki czy rowerki stacjonarne.

Wśród treningowych gadżetów triumfują inteligentne opaski sportowe tzw. smartband. Z powodzeniem możesz używać ich do treningu outdoor, na siłowni czy do treningu, który wykonasz w czterech ścianach.

Czym jest smartband? Podstawowe funkcje

Smartband to rodzaj opaski zakładanej na rękę. Przypomina nieco sportowy zegarek, ale oprócz wyświetlania godziny ma wiele funkcji, które ułatwiają obserwację organizmu nie tylko w trakcie wysiłku fizycznego, ale przez całą dobę. Występuje w wersjach damskich, męskich i unisex, a więc wybrane modele będą różniły się kolorystyką, wielkością, długością paska. Jednak nie wygląd wizualny jest tu najważniejszy, a funkcje. Wybierając dla siebie opaskę sportową należy określić cele dla jakich będziemy jej używać. Czy ma jedynie służyć do monitorowania organizmu, czy może jednak chodzi nam głównie o wykorzystanie jej w trakcie treningu. Jeśli to drugie warto określić rodzaj aktywności fizycznej, który najczęściej uprawiamy. Dla przykładu, osoba czynnie uprawiająca pływanie powinna zainwestować w opaskę wodoodporną. 

Podstawowe funkcje jakie oferuje smartband to mierzenie kroków, pulsu, dystansu i spalanych kalorii. Ale oczywiście to nie wszystko, bardziej zaawansowane technologicznie modele będą posiadały możliwość analizowania snu, wyświetlania przebiegu trasy i czasu treningu. Po połączeniu smartbanda z telefonem może on również wyświetlać przychodzące powiadomienia, komunikaty z portali społecznościowych, SMS-y czy pozwalać na odbieranie połączeń. 

Rola smartband w treningu

Watro jednak pamiętać, że inteligentna opaska sportowa to urządzenie przeznaczone głównie to używania w trakcie treningu. Poprzez śledzenie parametrów naszego organizmu w trakcie wysiłku fizycznego daje możliwość modyfikacji ćwiczeń, tak by stały się bardziej efektywne. 

  • Pomiar pulsu 

To jedna z najważniejszych informacji pozyskiwanych przez smartband podczas aktywności fizycznej. Pozwala na dostosowanie intensywności wysiłku fizycznego. Jeśli np. zależy Ci na poprawie kondycji należy wykonać trening tlenowy, czyli taki na poziomie 50-60% MHR. Pomiar pulsu staje się więc niezbędnym do wykonania zamierzonego planu.

  • Długość treningu

Wyznaczenie długości wysiłku fizycznego jest bardzo ważne przy określaniu celów treningowych. Dla przykładu, trening kondycyjny powinien być stosunkowo długi i trwać mniej więcej godzinę, podczas gdy zbyt długi trening interwałowy może być szkodliwy dla organizmu. Dodatkowa kontrola w postaci opaski sportowej gwarantuje nam dokładność pomiaru czasu. 

Oczywiście obie funkcje z powodzeniem można wykorzystać w treningu domowym.

Jak wykorzystać smartband do treningu w domu? 

Oprócz funkcji przestawionych w poprzednim akapicie istnieje jeszcze kilka, które będą genialną pomocą w „zapanowaniu” nad aktywnością w domu i utrzymaniem odpowiedniego poziomu motywacji. 

Inteligentna opaska sportowa w domowym zaciszu stanie się Twoim trenerem personalnym. Czy to ma sens? OCZYWIŚCIE!  Zapomnisz o treningu – nic nie szkodzi! Smartband Ci o nim przypomni. Nawet jeśli uważasz, że postanowienia treningowe w domu z góry skazane są na porażkę, bo ciężko zwlec się z kanapy, kiedy pijesz pyszną kawę, a w TV leci kolejny odcinek ulubionego serialu – nie musisz się martwić. Właśnie dlatego masz SMARTBAND. Jeśli zbyt długo zasiedzisz się na fotelu, a smartband zanotuje spadek Twojej aktywności, szybko przypomni Ci, że nadeszła pora na odrobinę ruchu! 

Dodatkowym plusem jest możliwość podsumowania na aplikacji postępów w treningu np. zwiększenia ilości wykonywanych kroków czy ilości spalanych kalorii. Możesz więc na bieżąco śledzić stan swojej formy i świadomie dążyć do jej polepszenia.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *