Czy dieta redukcyjna oznacza 1000 kcal dziennie? Na redukcji nie musisz być głodny i niezadowolony!

Kawałek warzywa na talerzu jako symbol nieodpowiedniej diety redukcyjnej

Ciągłe planowanie posiłków, stres, a przede wszystkim nieustanny głód – czy właśnie z tym kojarzy Ci się redukcja wagi? Na szczęście to tylko stereotypy! Okazuje się, że dobrze dobrana i profesjonalnie przygotowana dieta to nie głodowa liczba kalorii i jedzenie wyłącznie sałatek, ale pełnowartościowe i smaczne posiłki. Sprawdź, jak dietetycy Nice To Fit You przygotowują jadłospisy dla osób, które chcą zgubić nadprogramowe kilogramy.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne na redukcji,
  • jak uniknąć podjadania podczas odchudzania,
  • czy na diecie można jeść smacznie i zdrowo.

Zasady diety nastawionej na redukcję są dość proste – wystarczy, że odpowiednio obniżysz kaloryczność całodziennego jadłospisu. Nie oznacza to jednak przejścia na głodowe porcje. Wszystko zależy od Twojego wzrostu, wieku, płci i poziomu aktywności fizycznej.

Kalkulator diet – sprawdź, ile kalorii potrzebujesz

Postanowione – chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Ta decyzja to pierwszy krok do Twojej wymarzonej sylwetki. Teraz czeka Cię kolejny, równie ważny. Ustal, ile chcesz zrzucić. Szybko przekonasz się, że znacznie łatwiej jest dążyć do konkretnego celu, niż trwać na diecie na zasadzie „chudnę, aż będę zadowolony”.

Określ przybliżoną masę ciała odpowiednią dla Twojego wzrostu, czyli należną masę ciała (NMC). Zyskasz w ten sposób orientacyjną informację na temat tego, do jakiej wagi powinieneś dążyć. Posłuży do tego tzw. wzór Lorentza:

  • NMC kobiet [kg] = wzrost [cm] – 100 – 0,5 × (wzrost [cm] – 150),
  • NMC mężczyzn [kg] = wzrost [cm] – 100 – 0,25 × (wzrost [cm] – 150).

Drugi ważny wynik, który powinieneś poznać, określa Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne na redukcji – czyli liczbę dostarczanych w posiłkach kalorii, która pozwoli Ci chudnąć w zdrowym tempie. Ta liczba zależy od kilku czynników, ale nie musisz samodzielnie wykonywać takich obliczeń. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora diet Nice To Fit You. W krótkim kwestionariuszu wpisz swój wiek, wzrost i wagę, a także zaznacz, jak często ćwiczysz i na jakim rezultacie diety Ci zależy. Narzędzie w dosłownie kilka sekund obliczy Twoje zapotrzebowanie na energię dostarczaną wraz z pożywieniem.

Zaznaczyłeś, że chcesz schudnąć, a mimo to kalkulator wskazał, że powinieneś przyjmować np. 2000 kcal dziennie? To nie błąd systemu. Bywa, że jeśli trenujesz regularnie, na redukcji potrzebujesz nawet 2500 kcal. I na pewno nie przeszkodzi Ci to w zrzucaniu wagi.

Jak wytrwać bez podjadania, czyli zasady diety na redukcję

Niezależnie od tego, jaki wynik wskazał kalkulator, podczas diety będą czyhać na Ciebie liczne pokusy. Jak im nie ulec?

  • Pamiętaj, że robisz coś dobrego dla swojego zdrowia i sylwetki. Nie traktuj więc diety redukcyjnej jako przykrego obowiązku, który pozbawia Cię przyjemności jedzenia ulubionych dań – to wcale nie musi tak wyglądać! Więcej na temat wybierania posiłków na diecie z NTFY przeczytasz w dalszej części artykułu.
  • Planuj swoje posiłki z wyprzedzeniem i zawsze miej w lodówce zdrowe zamienniki przekąsek, np. warzywa. Takie podejście uchroni Cię przed jedzeniem niezdrowych produktów, gdy zgłodniejesz. Ważne jest również spożywanie posiłków w spokojnej atmosferze, powoli, bez pośpiechu – oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe przy Twoim zabieganym trybie dnia. Postaraj się usiąść na chwilę, samotnie lub w towarzystwie, i celebrować posiłek przez choćby kilka minut. Tym sposobem wyślesz do swojego mózgu sygnał, że już się najadłeś i nie chcesz, aby za godzinę przypominał Ci o schowanej głęboko w szafce paczce ciastek.
  • Ćwicz regularnie, dużo się ruszaj i nie siedź zbyt długo w jednej pozycji i nie wstrzymuj wydalania odchodów. W ten sposób pobudzisz trawienie i będziesz mieć ochotę na konkretny planowy posiłek, a nie na niezdrową przekąskę.

Czy dieta redukcyjna może być smaczna? Poznaj catering NTFY

Zastanawiasz się, jak dbać o zdrowie  i chudnąć, nie jedząc wyłącznie sałatek? Odpowiedzią na to pytanie jest dieta pudełkowa Nice To Fit You. Jej twórcy przygotowali dla Ciebie 5 bazowych rodzajów diet (Classic, Less Gluten & Dairy Free, Veggy, Less Carb oraz Foodie), z których korzystasz domyślnie. Możesz również samodzielnie wybierać te posiłki, na które w danym dniu masz największą ochotę.

Przykład? W ramach pakietu Basic codziennie żonglujesz zaplanowanymi na dany dzień daniami z diety Classic, Less Gluten & Dairy Free oraz Veggy. Twoje ulubione dania wybierasz w swoim panelu klienta, dodatkowo dowolnie zmieniając liczbę posiłków na dany dzień. Pamiętaj, żeby zwracać uwagę na kaloryczność poszczególnych dań – jeśli zależy Ci na zrzuceniu wagi, sumaryczna liczba kalorii powinna zawsze wynosić tyle, ile Twoje dzienne zapotrzebowanie.

Wszystkie plany żywieniowe NTFY tworzy zespół dietetyków i kucharzy, który codziennie stara się, żeby żadna z diet nigdy Ci się nie znudziła. Pod uwagę brana jest nie tylko kaloryczność, ale także ilość błonnika, ogólny bilans mikro- i makroskładników oraz sezonowość produktów na Twoim talerzu – a raczej w Twoim pudełku.

Codzienne posiłki, które są zdrowe, pełnowartościowe, odpowiednie dla Twojej diety i trafiają w Twój gust kulinarny – czy to nie brzmi jak marzenie? Wypróbuj catering dietetyczny NTFY i ciesz się odchudzaniem bez dużych wyrzeczeń.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *