Siedem skutecznych rad dietetycznych

Dieta
( fot. pdpics.com/ lic. CC0)

Za oknem wszystko się zieleni, jest coraz cieplej, więc my, kobiety, zaczynamy przeglądać zawartość naszych szaf i wyciągać oraz przymierzać wiosenne i letnie ubrania. Niestety, często na samym początku dopada nas zły nastrój…

Coś nie tak…? Ubrania nie leżą i nie wyglądają tak idealnie jak rok temu… Czyżby znów przybyło nam kilku kilogramów…? Nie ma co się martwić! Istnieją przecież metody, aby w zdrowy sposób zredukować swoje zbędne kilogramy i poczuć się o wiele lepiej. Poniżej zamieszczono kilka rad dla każdej z pań. A dobre rady najlepiej zastosować od zaraz, nie od poniedziałku!

1. Wyznacz godziny posiłków

Najczęstszym błędem jest właśnie spożywanie posiłków o niewyznaczonych godzinach. Sięgamy po jedzenie wówczas, gdy jesteśmy już bardzo głodni, z nudów albo po prostu dlatego, że mamy na coś ochotę. Zamiast pięciu czy sześciu posiłków, zjadamy nawet kilkanaście różnych przekąsek, a każda z nich jest traktowana przez organizm jak kolejny posiłek…. W jaki więc sposób można być szczupłym, skoro się je kilkanaście razy dziennie?

Wyznacz godziny: pierwszego śniadania, drugiego śniadania, obiadu, przekąski, kolacji. Pierwsze śniadanie trzeba zjeść półtorej godziny od wstania, a kolejne posiłki – co dwie i pół, do trzech godzin, a kolację – około trzy godziny przed snem.

2. Zacznij jeść regularnie!

Teoretycznie każdy wie, że powinno się jeść regularnie, ale prawie nikt się do tego nie stosuje… Myślę, że podstawowym problemem jest to, iż tak naprawdę nie rozumiemy, dlaczego mamy się regularnie odżywiać. Często na konsultacji pytam się pacjentów, dlaczego mają jeść regularnie i równie często słyszę odpowiedź: „Bo tak każdy mówi…”.

Każdy zjedzony posiłek wywołuje wzrost stężenia glukozy we krwi, co wiąże się ze wzrostem produkcji insuliny – hormonu, którego zadaniem jest obniżenie poziomu cukru. Insulina to hormon, który w dużej mierze zaburza spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli jemy nieregularnie i cały czas podjadamy, to, niestety, w znacznym stopniu narażamy się na zwiększoną produkcję insuliny, a zarazem – na ogromne upośledzenie spalania tkanki tłuszczowej. Gdy odżywiamy się regularnie – cztery do sześciu razy dziennie (w zależności od trybu pracy) – ograniczamy wzrosty i spadki stężenia glukozy, które są wywołane właśnie produkcją insuliny. Dzięki temu łatwiej jest nam spalać tkankę tłuszczowa.

3. Kawa z mlekiem to też posiłek

Szczególnie panie upodobały sobie kawy z mlekiem, cappuccino czy latte. Osoby, które już wyznaczyły godziny posiłków, całkowicie zapominają o kawach i piją je między posiłkami. Chociaż kawa jest płynem, dla naszego organizmu stanowi kolejny posiłek, ponieważ mleko to produkt spożywczy, który, tak samo jak miliony innych wyrobów, zawiera cukier. Kawa z mlekiem, czy jakikolwiek inny płyn zawierający cukier (np. herbata z miodem czy sokiem), powinna być wypijana w połączeniu z posiłkiem, nie zaś pomiędzy posiłkami.

4. Wprowadź super żywność do swojego menu

Bardzo ważne jest odżywianie zgodne z porami roku. W okresie wiosenno-letnim szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na super żywność, czyli na świeże warzywa. To bogactwo witamin i antyoksydantów. Jedzenie świeżej żywności w ogromnym stopniu oczyszcza i odkwasza nasz organizm.

Warto też pamiętać o spożywaniu kiełek. Wszystkie kiełki są pokarmem dodającym energii oraz sił witalnych, odżywiają i regenerują organizm. Zawierają bardzo dużo przeciwutleniaczy, białka, enzymy i błonnik oraz pierwiastki śladowe, a także związki „przeciwstarzeniowe” – kwasy nukleinowe.

5. Codziennie notuj, ile wypijasz płynów

Brak płynów w codziennym menu jest jednym z najczęstszych błędów w żywieniu kobiet. Chociaż kobiety bardzo potrzebują płynów, to, niestety, nie piją odpowiednich ilości wody czy zielonej lub białej herbaty. Osoby, które piją zbyt mało są opuchnięte, zmęczone, mają zszarzały kolor cery. Często na pierwszym pomiarze masy i składu ciała u kobiet jest widoczne, że organizm jest obrzęknięty, a woda się zatrzymuje. Po kilku tygodniach, kiedy dana osoba w dużym stopniu zwraca uwagę na wypijane płyny, sytuacja bardzo się poprawia. U kobiet poprawę widać od razu – ich nogi nie są obrzęknięte, łatwiej ściągają biżuterię z palców, nie mają podkrążonych i podpuchniętych oczu. Ważne jest, aby pamiętać, że kawa czy czarna herbata nie są płynami nawadniającymi, lecz odwadniającymi!

6. Owoce zawierają cukier!

Kobiety szczególnie upodobały sobie smak słodki. Wiadomo, że owoce są zdrowym produktem i na pewno lepiej jest zjeść pomarańczę niż kolejny batonik. Niemniej owoce też zawierają cukier. Nie należy ich jeść wieczorem ani pomiędzy posiłkami. Najbezpieczniej jest wkomponować owoc do porannej owsianki lub spożyć go w porze przekąski.

7. Ruch to zdrowie!

Każda z pań musi dobrać dla siebie indywidualny rodzaj aktywności fizycznej. Nie każdy może biegać czy uczęszczać na zajęcia zumby. Warto wybrać typ aktywności, który jest adekwatny do stanu zdrowia i masy ciała.

7. DOMIKIKA DIETRYCH

Dominika Dietrich-Stefankiewicz

Dietetyk medyczny

Akademia Skutecznej Diety

GDAŃSK

C.H. Manhattan

Al. Grunwaldzka 82 lok. 353A

tel. kom.: 606 517 057

GDYNIA

Budynek Atrium

ul. Starowiejska 41/43 lokal 31

tel. kom.: 53 52 34382

(53 52 DIETA)

e-mail: dominika@dobrekalorie.com

www.DobreKalorie.com

www.facebook.com/AkademiaSkutecznejDiety

www.youtube.com/DobreKalorie

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *