Blaski i cienie antykoncepcji

Dzieliła kobiety i bywało, że doprowadzała do prawdziwej wojny, w której ścierały się ostro głosy przeciwniczek i zwolenniczek antykoncepcji. Kontrola płodności jest głosem dziewczyn, które świadomie chcą decydować o swoim życiu. Naprzeciw wychodzi im przemysł farmaceutyczny, proponując szeroki wachlarz dostępnych metod. Antykoncepcja hormonalna stała się czymś zupełnie normalnym, będąc jednocześnie gwarantem pewności i bezpieczeństwa. Jest skutkiem decyzji, pytanie, czy na pewno bezpiecznej.ggg

Podział jest prosty. Jedna zawiera estrogeny i gestageny, a druga wyłącznie gestageny. Ukryte w małych tabletkach, pierścieniach dopochwowych lub plastrach zapisanych przez lekarza specjalistę pozwalają nam czuć bezpieczeństwo, komfort i radość z niczym nieskrępowanego seksu. Bez groźby ciąży zupełnie nie w czas. Te plusy okupione są rzetelnością w kontakcie z lekarzem i pamięcią, że trzeba je zażyć zgodnie ze wskazaniem, bo jakiekolwiek odstępstwa mogą mieć negatywny wpływ na celowość ich działania.

Jednym słowem jesteśmy w raju. Pozornie tak, niestety antykoncepcja hormonalna, prócz zdecydowanych blasków, może jednym listkiem małych tabletek całkowicie zmienić nasze życie.

Darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby

Nie ma lepszej i gorszej antykoncepcji hormonalnej. Ta jest zawsze przepisywana przez lekarza, który po badaniu ginekologicznym dopasowuje ją indywidualnie do tego, co ma miejsce w naszym organizmie.

– Namówiła mnie kuzynka, która przestała brać tabletki, bo przez kilka dni o nich zapomniała. Miała 3 opakowania i doszłyśmy do wniosku, że skoro ona zmienia, to chętnie je przejmę i przestanę ganiać chłopaka po prezerwatywy. Na początku nie czułam żadnej różnicy, nie zaniepokoiły mnie bóle głowy, nie widziałam związku z tabletkami. Wystraszyłam się, kiedy co kilka dni wracała miesiączka. Najpierw spanikowałam, że jestem w ciąży mimo leku, a krwawienia to próba samoistnego poronienia – opowiada Karolina.

„Darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby” zemściło się potwornie. Antykoncepcja, co z całą mocą podkreślają lekarze ginekolodzy i endokrynolodzy, musi być indywidualnie dobrana. Nie ma takich samych pań, różnią je wyniki badań poziomu hormonów, wiek, waga, regularność miesiączek oraz staż i częstotliwość życia seksualnego.

Czytając uważnie ulotkę dołączoną do leku, przekonamy się, że możliwych skutków ubocznych jest całkiem pokaźna lista, zaczynająca się od zawrotów głowy i wymiotów, którą kończy zakrzepica, stan zapalny endometrium, zatorowość płucna i gruczołak wątroby.

Proszę pana

Współżyć zaczęła wcześnie. Przyznała się mamie i obie postanowiły, że skoro jest, jak jest, to pora udać się do ginekologa. Trafiły do rekomendowanej przez znajomych pani doktor, która specjalizowała się w pracy z młodzieżą.

– Gdy zaprosiła mnie na fotel, mama próbowała wyjść. Kazała zostać, bo jestem niepełnoletnia. Trochę krzywo skomentowała brak dziewictwa, no ale nie po to przyszłyśmy. Pytała o samopoczucie, wahania masy ciała, długość i bolesność miesiączki. Kobiece sprawy nigdy nie dały mi się we znaki, więc chodziło wyłącznie o dobór tabletek, ponieważ o spirali pani doktor powiedziała, że mogę zapomnieć, póki nie urodzę dziecka – wspomina Asia.

Receptę wykupiły od razu. Asia brała i zapomniała o wizycie. Zupełnie nie łączyła faktów, gdy na twarzy zaczął pojawiać się coraz bardziej widoczny wąsik. Wpadła w histerię, widząc, że na brodzie nagle zaczęły wić się wyraźne i grube czarne włosy, klasyczny męski zarost. Potem było już coraz gorzej. Systematyczne woskowanie twarzy, seria zabiegów laserowych i fale, które miały zahamować rosnące szybko owłosienie.

– Nic nie pomagało. W pewnym momencie córka zaczęła golić twarz i klatkę piersiową. Zamknęła się w sobie, przestała spotykać ze znajomymi, zawsze szczelnie ubrana z obsesją ciągłego dotykania twarzy. Tłumaczyła mi, że czuje, jak te włosy rosną. Wydawało mi się, że ją wspieram, a towarzystwo rówieśników nie spycha na margines. Coś wszyscy przegapiliśmy, skończyło się próbą samobójczą. Świat się zawalił, ja czułam się potwornie winna. Wróciłam do tej lekarki i próbowałam dociekać, co poszło nie tak. Broniła się zaskakującą reakcją organizmu i predyspozycjami genetycznymi, zupełnie nie chciała sobie zadać trudu, aby pomóc córce. Czasem myślę, że może to normalne, a hormonalna modyfikacja jest zła? Już sama nie wiem – zaczyna wątpić.

Ty decydujesz

– Zdarza się, że antykoncepcja hormonalna prowadzi do zmian skórnych. Najczęściej występuje trądzik i hirsutyzm. Bywa, że spada libido i zaczynają dokuczać infekcje pochwy, więc jeśli stosowana antykoncepcja niesie za sobą takie skutki uboczne, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem – tłumaczy doświadczony ginekolog z Gdańska.

Asi pomógł psycholog, do którego trafiła po wyjściu ze szpitala. Podczas sesji uczy się akceptować siebie na nowo. W łazience nad lustrem ma specjalne oświetlenie, które pozwala precyzyjnie usuwać pęsetą włosy.

To nie tak, że antykoncepcja hormonalna ma wyłącznie czarne oblicze, a jej cień towarzyszy kobietom do końca życia. Trzeba pamiętać, że stanowi ingerencję w rytm organizmu, a w takiej sytuacji konsekwencje mogą być różne. Z drugiej strony jest gwarancją skuteczności i pozwala nam czuć pewność, że najważniejsza decyzja o macierzyństwie znajduje się wyłącznie w naszych rękach za pośrednictwem rozsądnego i kompetentnego lekarza.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *