Awokado

Awokado to roślina pochodząca z Meksyku. Do niedawna zaliczana do grupy warzyw, jednak dziś klasyfikowana jako owoc. Stanowi cenne źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 9, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 oraz omega 6. Dlatego zwiększa wchłanialność witamin i minerałów. Awokado jest zasobne w substancje przeciwutleniające, m.in.: w witaminę A, E oraz C, składniki mineralne: miedź, selen oraz cynk, a także w luteinę i zeaksantynę. To cenne źródło potasu biorącego udział w regulacji ciśnienia krwi, korzystnie wpływającego na pracę serca oraz układ nerwowy. Stanowi źródło witamin z grupy B (w tym: witaminy B1, B2, B3, B5), a także kwasu foliowego.

Do spożycia nadaje się zarówno miąższ jak i pestka. Miąższ awokado w wyniku wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych szybko się utlenia, stąd brązowa barwa w wyniku kontaktu z powietrzem. Aby zminimalizować stopień tego procesu, należy skropić go sokiem z limonki lub cytryny. Istnieje kilka zastosowań miąższu awokado. Oprócz pasty guacamole, świetnie sprawdza się jako składnik sałatek owocowych oraz warzywnych, koktajli, musów, past kanapkowych czy czekoladowego kremu np. w połączeniu z bananem i z kakao. Pestka jest zasobna w silny antyoksydant – glutation, ponadto jest źródłem błonnika pokarmowego, który odpowiada za właściwą perystaltykę jelit. Osuszona i starta na tarce może być dodatkiem do np. sałatek. Olej z awokado zawiera podobną do oliwy z oliwek zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Sięgajmy po olej tłoczony na zimno, nierafinowany, w ciemnej butelce. Można go dodawać na surowo, np. do sałatek. Trzeba go przechowywać zawsze w ciemnym i szczelnym opakowaniu.

Okazuje się, że zastosowania pestki awokado jest więcej.  Oto bowiem peeling z awokado to cenne źródło przyjaznych skórze przeciwutleniaczy (odpowiedzialnych za opóźnianie procesu starzenia się). Świetnie sprawdzi się w kosmetyczce alergików i osób o suchej, szorstkiej cerze. Pestka może służyć również do pozyskania naturalnego barwnika do barwienia tkanin. W połączeniu z wrzątkiem pestka awokado wytwarza intensywną barwę – ostry róż. Wykonanie barwnika wymaga kilku pestek, które gotuje się w stalowym garnku od 20–60 minut (do momentu kiedy płyn osiągnie odpowiedni kolor). A w międzyczasie możesz popijać herbatę z pestki awokado. W połączeniu z suszonymi owocami może być świetnym napojem na długie wieczory.

Guacamole

2 dojrzałe awokado np. odmiany Hass lub Fuerte

¼ czerwonej cebuli

1,5 cm ostrej papryczki

1 pęczek kolendry

1/2 limonki (sok)

sól morska szczypta

Przygotowanie:

Przetnij awokado na pół, obrócić połówkę, pozbądź się pestki. Wydłub miąższ przy pomocy łyżki. Przełożyć miąższ do miski lub moździerza. Dodaj drobno posiekane pozostałe składniki. Skrop cytryną, dodaj sól. Utrzyj całość moździerzem lub widelcem. Awokado powinno być bez większych grudek, ale z wciąż wyczuwalną teksturą. Podaje się z dobrym pieczywem, sadzonym jajkiem, jako dip do mięsa czy ryby.

Czekoladowy krem z awokado

1 dojrzałe awokado

1 duży banan

2 płaskie łyżki kakao

4 czubate łyżki mielonych orzechów laskowych

Przygotowanie:

Pozbaw awokado skórki oraz pestki. Wrzuć do miski wszystkie składniki poza orzechami i połącz je za pomocą blendera. Na koniec dodaj orzechy i wymieszaj całość. Taki czekoladowo-orzechowy krem można stosować np. do smarowania placuszków.

Przeciwtrądzikowa maseczka z awokado:

1 szt. dojrzałego awokado

1 łyżka miodu (ze sprawdzonego źródła)

Awokado jest bardzo delikatne dla skóry. Skutecznie łagodzi stany zapalne. Zmiksuj całe awokado z łyżką stołową miodu na gładką masę. Nałóż maseczkę na 15 minut, po czym zmyj ciepłą wodą. Wysoka zawartość naturalnych związków odżywczych w połączeniu ze skórą może wywołać reakcję. Aby uniknąć reakcji alergicznej skóry przed nałożeniem maseczki warto zrobić próbę w najmniej widocznym miejscu.

Autor: Wiktoria Kłos

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *