Co zrobić, gdy domowe przedmioty się elektryzują?

Kobiety skarżą się na naelektryzowane włosy. Majsterkowicze czują czasem lekkie kopnięcie prądem, gdy biorą do ręki metalowe narzędzia. Co zrobić z elektryzującymi się ubraniami i innymi elementami wyposażenia domu?

Elektryzowanie się ubrań i domowych przedmiotów nasila się szczególnie zimą. Z naukowego punktu widzenia winne są dodatnio naładowane cząsteczki kurzu, które w nagrzanym kaloryferami mieszkaniu krążą szybciej. Jednocześnie w domu jest sucho i nie ma przewiewu. Kurz osiadający na metalowych urządzeniach, które są uziemione, „rozbraja” ładunki elektryczne, co może być odczuwane jako lekkie wyładowania, gdy dotykamy lodówki czy lokówki.

Sprawdzonym sposobem może być częstsze wietrzenie mieszkania i wystawianie go na działanie słońca. Niekoniecznie oznacza to, że trzeba siedzieć przy otwartym oknie – wystarczy zostawić je uchylone, gdy wychodzimy z domu.

Domowe sposoby na elektryzowanie się

Aby w pomieszczeniu łatwiej się oddychało, ale też by nie kurzyło się, można zadbać o jego większą wilgotność. Dawniej wieszano na kaloryferach mokre szmatki. Dziś można też zastosować jonizatory i nawilżacze powietrza. Odchodzi się za to od nawilżaczy ceramicznych wieszanych na kaloryferze. Mogą zadziałać na jakość powietrza odwrotnie niż w zamierzeniu. W ciepłej wodzie ukrytej w zakamarkach nawilżaczy gromadzą się grzyby i bakterie, które pogarszają jakość powietrza. Jeśli decydujesz się na ten model, wybierz jak najprostszy kształt nawilżacza, którego mycie będzie łatwe.

Nowością są antystatyczne płyny do parkietów i lakierów, które zapobiegają osadzaniu na nich kurzu. Razem z częstym sprzątaniem mogą być dobrym sposobem na to, by zapanować nad ilością wyładowań elektrycznych w domu.

Jakie jeszcze sposoby na elektryzowanie się ubrań?

Płyny antystatyczne oferują też producenci chemii domowej. Dodaje się je do pralki, by mniej elektryzowały się ubrania. Możesz też zrobić eko płyn do płukania z domowych składników lub własny środek z lakieru do włosów. Sprawdź 5 sposobów na elektryzujące się ubrania, wśród których znajdują się te i inne propozycje.

O ile to możliwe, warto pozbywać się nadmiaru syntetycznych tkanin z szafy. Poza tym, że strzelają iskrami, to skóra w nich nie oddycha i łatwiej o podrażnienia. Warto pamiętać, że elektryzujące się ubrania to nie jedyny problem związany z domowymi tkaninami. Przyczyną wyładowań mogą być też sztuczne obrusy czy pościel. Jeśli włosy elektryzują się od poduszki, sprawdź, z jakiego materiału wykonana jest poszewka i z czego zrobione jest wypełnienie.

Włosy, ubrania czy poduszka – co się elektryzuje najłatwiej?

Przy okazji warto sprawdzić, czy za elektryzowanie się nie odpowiadają same włosy. Szczególnie zimą mogą one być na tyle suche, że łatwiej przenoszą ładunki elektryczne. Warto je nawilżać za pomocą odpowiednich maseczek i zadbać o to, by nie przebywać zbyt dużo czasu w silnie zakurzonych pomieszczeniach.

Do tego można wymienić akrylową czapkę na taką z wełny naturalnej i przestać nosić elektryzujące się ubrania, takie jak wkładane przez głowę swetry. Niektóre suszarki mają funkcję jonizacji, przez co włosy tracą podczas suszenia mniej wilgoci i nie elektryzują się.

4.2/5 - (4 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *