Zakończenie sezonu w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Wielkimi krokami zbliża się koniec Teatralnego Lata w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Ale co to będzie za zakończenie! Z tej okazji czekają nas koncerty 3 cudownych kobiet: Nuli Stankiewicz, Iwony Loranc i Hanny Banaszak.

Już w środę, 23 sierpnia, o godzinie 18:00 i 20:00 będziemy mieli okazję oddać się twórczości wspaniałej poetki Agnieszki Osieckiej. Aby upamiętnić 20-lecie jej śmierci – Nula Stankiewicz i Janusz Strobel stworzyli recital o dość przewrotnym tytule: „Byle nie o miłości”. Kilkanaście utworów – miniaturowych opowieści w nieprzypadkowej kolejności i w wykonaniu Nuli Stankiewicz oraz dwóch wybitnych muzyków. Pomiędzy piosenkami nie zabraknie Agnieszki Osieckiej we własnej osobie: Poetka będzie obecna we wspomnieniach, w listach i na fotografiach.
To koncert dla tych, którzy lubią nucić przeboje Osieckiej i dla tych, którzy są ciekawi nowych, jazzowych możliwości ich interpretacji. To recital, w którym nie brakuje znanych przebojów, ale są także piosenki znalezione w zakamarkach radiowych archiwów.

24 sierpnia należy do Iwony Loranc, dla której płyta „Brzegi” to bardzo wyjątkowy, emocjonalny synonim Spotkania. Od momentu jej muzycznego debiutu w zespole „Tricolor” i pomimo wielu artystycznych spełnień, Iwona intuicyjnie czekała na nowy, odwołujący się do własnej wrażliwości i doświadczenia, język.
Materiał zarejestrowany na płycie „Brzegi” zawiera premierowe utwory napisane specjalnie dla Iwony Loranc. W warstwie literackiej jest to wciąż piosenka z tekstem, w warstwie muzycznej natomiast łączy klasyczną poetycką konwencję z poszukiwaniami w zakresie brzmienia, inspirowanymi nagraniami takich wokalistek, jak: Joni Mitchell, Suzanne Vega czy Annie Lennox. Kompozycje zachowują kameralny charakter wywodzący się z koncertowania przy akompaniamencie samej gitary, aranżacje nadają jednak utworom kolorów i różnorodności. Wśród autorów i kompozytorów nowych piosenek są m.in.: Renata Przemyk, Krzysztof Maciejowski, Piotr Brymas, Miłosz Wośko, Daniel Gałązka i Darek Lewandowski.
Koncert zacznie się o godzinie 19:30.

Ostatni weekend sierpnia to spotkanie z divą polskiej sceny muzycznej, Hanną Banaszak. Jest ona wybitną osobowością estrady polskiej i niesamowicie wszechstronną artystką. Trudno ją jednoznacznie zdefiniować, ponieważ potrafi śpiewać wszystko – od jazzu przez piosenkę poetycką, kabaretową do klasyki.
Każda jej piosenka – niezależnie czy jest to utwór popularny, bossa, jazzowy standard, czy aranżacja oryginału z lat 20-tych – zawsze jest „piosenką z tekstem” i z muzyką w najlepszym gatunku. Repertuar dobiera bezbłędnie. Dba o każdy dźwięk i słowo. Jej interpretacja A. Piazzoli, Ch. Mangione, P. Metheny-ego, F. Chopina to wykonania najwyższej próby.
Koncerty odbywają się 25, 26 i 27 sierpnia. Każdego dnia rozpoczynają się o 19:30.

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej
Al. Mamuszki 2, Sopot

 

fot. Piotr Żagiell

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *