Zaburzona męskość

magazynkobiet.pl - photo 1535398670727 230dbc29b507 1050x700 - Zaburzona męskość

Nie pozwalają sobie na słabości. Taryfę ulgową eliminują w zarodku. Unikając „konfrontacji”, uciekają z sypialni, zwalając na trudne czasy, presję w pracy i brak atrakcyjności partnerki. Nawet w ogniu piekielnym słowo „zaburzenia” nie przechodzi im przez usta. Kiedy i dlaczego kończy się męski świat, wyjaśnia dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, specjalista medycyny męskiej, autorka popularnych książek nie tylko dla panów, mistrzyni „szczęścia w rodzinie”.

Zaburzenia seksualne dotykają wybranych?

Zaburzenia seksualne zdarzają się w życiu każdego. Wynikają z trybu życia i przeżyć, na które naraża nas codzienność. Ogromny wpływ ma stres i – niezależnie od stalowej psychiki – przekłada się na potencję. Drugim czynnikiem są zmiany – nowa partnerka, praca, traumatyczne przeżycia, które zwyczajowo są skumulowane w środku. Życiowe turbulencje łamią schemat spokoju, który jest potrzebny panom jak tlen.

Mówi się, że to prawo wieku.

Zgadza się, z kłopotami w sypialni częściej borykają się starsi mężczyźni. Jednak, wbrew pozorom, zawód wcale nie jest rzadkością u młodych.

Oznacza koniec pewnego etapu?

Na szczęście postęp medycyny wychodzi naprzeciw. Z powodzeniem udaje się leczyć wszystkie zaburzenia seksualne z wyjątkiem nowotworów i zmian anatomicznych.

Z jakimi zaburzeniami borykają się Polacy?

Na pierwszym miejscu jest przedwczesny wytrysk. Zdaniem specjalistów dotyka co trzeciego mężczyznę.

Przypisywano go młodym bez doświadczenia.

Tak, ponieważ związany jest z początkowym wyrobieniem odruchu trzymania wytrysku do momentu penetracji. Jednak coraz częściej mam do czynienia z panami doświadczonymi, którzy trafiają do gabinetu, licząc na pomoc.

Co się dzieje?

Znowu stres i ponownie wiek.

Co robić?

Zdać się na farmakologię i techniki, których wiele zapożyczyliśmy ze wschodu. Ćwiczenia pochodzące z Azji polegają na stymulowaniu i kontroli wytrysku. Można je określić jako stosunek przerywany. Radą jest również odbywanie pierwszego stosunku poza partnerką, by przy drugim wydłużać czas do orgazmu.

Co jeszcze dopada panów?

Problem z potencją polegający na zaburzeniu naczyń jamistych. Wsparciem jest Viagra, która hamuje wypływ 5-fosfodiesterazy. Zatrzymanie tego enzymu powoduje, że krew zostaje w penisie.
magazynkobiet.pl - pexels photo 1229356 1024x768 - Zaburzona męskość

Jednak w głowie niepokój?

Tak, dla każdego mężczyzny jakakolwiek dysfunkcja powoduje koniec świata. Jeden nieudany stosunek nosi w sobie potencjał lawiny. Stres jest tak silny, że wpada w błędne koło. Bodźce wizualne, zapachowe i dotykowe stymulują wzwód penisa. Jeśli ta droga zostaje w jakiś sposób przecięta, dochodzi do rozregulowania, które skutkuje zaburzeniami. Pamiętajmy, że panowie bardzo utożsamiają się ze stosunkiem seksualnym. Zakłócenia odbierają poczucie męskości.

Seks jest spełnieniem i potwierdzeniem męskości?

Można tak uprościć. Zaburzenie powoduje, że mężczyzna czuje się całkowicie niedowartościowany. Rolą partnerki jest szybka reakcja.

Jaka?

Racjonalne podejście i rozumienie praw biologii, pamiętając, że problemu nie powinno się zamiatać pod dywan, ponieważ czas działa na niekorzyść. Kłopot sam nie zniknie i nawet przy wsparciu lekami może okazać się, że w łóżku jednak fiasko. Niestety, farmakologia przegrywa z psychiką.

Wymiana starej żony pomoże?

Panowie w pewnym wieku liczą, że znacznie młodsza partnerka dostarczy wrażeń i jednocześnie bodźców, dzięki którym wszystko wróci do normy. Pytanie, co to znaczy norma? Zapotrzebowanie 20-latka jest zupełnie inne, niż mężczyzny po czterdziestce. Młoda kobieta stanowi próbę potwierdzenia, że wszystko jest jak za dawnych lat.

Nie godzą się z upływem czasu?

Nikt nie chce się starzeć. Mężczyźni młodymi partnerkami manifestują ciągłą witalność. Sprzyja im medycyna, ponieważ dostępne leki powodują, że sześćdziesięciolatek jest w stanie nadal dziarsko poczynać sobie w sypialni. Czuje się jak młody bóg i ma wrażenie, że wygląda jak w szczycie formy.

Seks „na tabletkę” go nie zniechęca?

Spontaniczność związana jest z młodością. Burza hormonów sprawia, że fantazjom i możliwościom nie ma końca. W pewnym wieku staje się jedynie wspomnieniem szalonych lat. Z drugiej strony mężczyzna, dojrzewając, planuje stosunki seksualne, nadając im oczekiwanej oprawy.

Zaszalał, ale wraca jednak do żony.

Gdy mija moment fascynacji ciałem i potwierdzenie swojej męskości, odkrywają, że nie są w stanie nadążyć za znacznie młodszą partnerką. Poziom testosteronu, fenyloetaminy, oksytocyny, serotoniny spada i nowe życie wcale nie wygląda różowo. Relację ratuje dziecko – mężczyzna przeżywa fascynację potomstwem. Jeśli partnerka nie zdecyduje się na macierzyństwo, to powoli oddalają się od siebie, krocząc po zupełnie innych drogach wiedzy, inteligencji, doświadczenia i kultury.

Zaburzenia mogą doprowadzić do dewiacji?

Nie ma badań, które jednoznacznie na to wskazują.

Jak pomóc, gdy męskość zawodzi?

Partnerka jest w trudnej sytuacji. Jej zadaniem jest wzbudzić zainteresowanie mężczyzny, podsuwając mu publikacje i książki. Pierwszy krok jest wtedy, gdy on do nich sięgnie. Przekona się wówczas, że nie jest ze swoim kłopotem sam. Świadomość, że innych dotykają zaburzenia, otworzy głowę, wzbudzi pragnienie poszukania ratunku i da nadzieję na wyzdrowienie. Panie muszą zdać sobie sprawę, że zderzą się z wielkim oporem. Nim uda się trafić do lekarza, czeka ją próba cierpliwości. Zaburzenia są dla mężczyzn tematem tabu. Gdy penis zawodzi, mężczyźni zamykają się w sobie i odrzucają każdą próbę pomocy. W ich mniemaniu to jak przyznać się do problemu, a przecież prawdziwy facet jest super bohaterem. Nawet w filmach omija go lawina kul, więc słabość, czyli choroba, również nie mogą go dotykać.

Zaburzona męskość
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *