Siła mężczyzn tkwi w kobietach

Historia pokazuje, że wybuchały przez nie wojny, upadały kariery i tracono majątki. Z drugiej strony pokazywały pazur, prowadząc mężczyzn do sukcesu, czasem nawet po trupach. Pozornie eteryczne potrafiły postawić na swoim i umiejętnie poprowadzić grę na najwyższych szczeblach. Sterując z „tylnego fotela” kontrolują męski świat będąc szyją od której wszystko zależy. Jak to się dzieje, że siła mężczyzn tkwi w kobietach tłumaczy Ewa Nowak, doświadczony terapeuta i mediator.

Współczesny efekt Heleny Trojańskiej?

Piękno zawsze będzie w cenie, a jeśli dodatkowo mamy do czynienia z wielką miłością to wszystko może się zdarzyć.

Mężczyzna w afekcie bywa nieprzewidywalny?

Płeć nie ma nic do rzeczy, w afekcie wszyscy działamy irracjonalnie. Porywy są podstawą ujawniania się ciemnej strony osobowości. W wewnętrznej walce o marzenie zaczynają rządzić najprostsze instynkty, my tracimy racjonalną ocenę sytuacji, która jest podstawą prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Ciemna strona zdoła zadziałać na plus?

Poznałam wielu pacjentów, w przypadku których potencjalna możliwość straty najważniejszej osoby dokonywała wstrząsu. Skonfrontowani z rzeczywistością brali się za siebie, podporządkowując oczekiwaniom, co w konsekwencji skutkowało sukcesem.

Brani pod pantofel?

Myli pani procesy. Nie spotkałam się z naukową definicją „pantofla”. Zachowania, model funkcjonowania w relacji, podejście do rodziny i związanych z nią praw oraz obowiązków jest indywidualną kwestią wypracowaną przez daną parę. Kobiety i mężczyzn różnią emocje, narzucony model społeczny, a co za tym idzie oczekiwania wobec nich. Mają inne pomysły na rozwiązania, a w konfrontacji z dużymi problemami reagują całkowicie inaczej.

Mówiąc to nasza wspólna decyzja?

Proszę zwrócić uwagę, że zmieniły się oczekiwania i to w obie strony. Współczesny mężczyzna szuka partnerki – wykształconej, realizującej się zawodowo, o podobnym poziomie ambicji, co przekłada się na świat, jaki wspólnie budują. Panowie doceniają panie, co widać w radach nadzorczych potężnych spółek, w polityce i tym domowym zaciszu, w którym kobieta obdarzona znacznie wyższym poziomem empatii potrafi nadawać rodzinie odpowiedni pęd i kierunek.

Sterowanie z tylnego fotela to zarzut, czy komplement?

Historia pokazuje, jak cenne są panie pełniące stanowiska doradców. Potrafią nie tylko poszukać rozwiązania, ale przede wszystkim dzięki analizie zaproponować najlepsze wyjście z sytuacji. Kobieca intuicja, która bywa powodem żartów jest zawodowo nieoceniona. Podświadome wyczuwanie intencji, drugiego dna, o którym faceci czasem mówią, że to wymysł sprawia rozłożenie danej sytuacji na wiele czynników. W oparciu o kilka scenariuszy, które wydarzą się po. Panowie mniej myślą o dalekosiężnych konsekwencjach, liczy się dla nich efekt tu i teraz. Panie przewidując i roztrząsając problem są przygotowane na to, co przyniesie przyszłość.

Siła mężczyzn tkwi w kobietach?

Siła tkwi w poprawnie zbudowanych relacjach, w których partnerzy mają pewność oparcia, jakie daje im druga osoba. Opowiem pani historię znanego biznesmena, z którym miałam przyjemność pracować przez lata. Młody i przystojny szedł przez życie na tzw. „fali”. Były kobiety, zabawa, sporo używek. Gdy nadszedł jego czas zdecydował się na ślub pod presją rodziny i przyszłej panny młodej, która okazała się być w ciąży. Niby klasyka, jednak dyskomfort sytuacji, brak zrozumienia, różnica społeczna między nimi sprawiła, że zamiast niańczyć potomka sięgał coraz częściej po alkohol. W towarzystwie kolegów, bo dom wydawał się mu nie do zniesienia. Lubiany, sympatyczny chłopak z wykształceniem z porządną pracą nagle stał się bezrobotny. Stracił również mieszkanie, na którym ciążył coraz większy dług. Po kilku wybrykach stanął przed dylematem, co teraz. Takie pytanie i jednocześnie możliwość dał mu sędzia, który widząc potencjał chłopaka i zagubienie postanowił sprowadzić go na lepszą drogę, która zaczynała się w ośrodku odwykowym.

Co wydarzyło się dalej, że trafił na łamy biblii biznesu?

Przypadek, miłość i chęć dorastania. Mądra kobieta, którą poznał w trakcie leczenie całkowicie przewartościowała jego świat. Piękna, silna i z charakterem pokazała mu, że ilekroć wstaje z kolan jest w stanie dokonać rzeczy jeszcze większych. Trzymając się zasad i nie pozwalając sobie na taryfę ulgową, gdy zaczynał się rozklejać. Pokazała mu mocne strony, zmuszała do rozwoju i jednocześnie grubą kreską odcięła przeszłość.

Przecież przeszłość jest ważna

Nauczyła go, że z dawnych historii ma wyciągać wnioski, ponieważ każdy dzień wymaga wykorzystania doświadczeń. Pierwsza firma rodziła się, jak po grudzie i zdarzały się chwile, gdy chciał zamykać i łapać za flaszkę. Dostawał kopniaka i oparcie, w którym oboje poddawali analizie stan rzeczy. Wtedy ona pchała go w przód, a efekt śnieżnej kuli zaczynał robić swoje.

Sposób na sukces?

Sukcesem jest to, jak o nim opowiada. O żonie mówi przyjaciel i kat, który potrafił go okiełznać nie zabierając wolności. Podkreśla, że siła drugiej połówki stała się paliwem, dzięki któremu życie obrało najlepszy kurs. Kierunek, w którym na jasno ustawionych pryncypiach i uczciwej ocenie buduje swoje imperium. Tym dziełem życia, jak wielokrotnie podkreśla jest rodzina.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *