Z czym ćwiczyć, panie trenerze?

Pixabay.com

Fit Bit przypomina biżuterię, która nieustannie notuje naszą codzienną aktywność.

Smartfon, inteligentna opaska lub smartwatch – aplikacje, które liczą kalorie i proponują zestaw ćwiczeń na każdy dzień, zastępując tym samym trenera personalnego. Czy posiadając taki zestaw, możemy już odliczać dni do osiągnięcia perfekcyjnej sylwetki? Cóż… niekoniecznie.

Z elektroniką podczas treningu może być różnie i bardzo dużo zależy od tego, kto i jak jej używa – mówi Marek Dembek, trener personalny Activ Life. – Ważne jest, aby gadżety i aplikacje nie odciągały naszej uwagi od tego, co w treningu najważniejsze. Jednak po pewnym czasie rzeczywiście mogą być użyteczne do monitorowania naszych codziennych ćwiczeń oraz stanowić dobrą motywację do ścigania się z samym sobą.

Zdaniem specjalistów nie należy więc zaczynać treningu od wydawania majątku na gadżety i sprawdzania co chwila liczby spalonych kalorii na najnowszej aplikacji. Ważniejsze są dobre buty i strój do ćwiczeń. Stopień zaawansowania technologii, którą używamy, powinien być też adekwatny do naszych postępów w treningu.

Aplikacje dla zaawansowanych

Co do zasady, trenerzy nie negują jednak poprawności działania większości dostępnych na rynku aplikacji oraz ich bezwzględnej prawdomówności.

Lubię gadżety i aplikacje fitness, często używam ich też zarówno w pracy, jak i podczas własnego treningu – mówi Ewa Zapędowska, trenerka personalna, zdobywczyni między innymi złotego medalu na Mistrzostwach Polski Weteranek. – Od dłuższego czasu używam Apple Watcha, którego oprogramowanie pozwala na precyzyjne określenie wykonywanego treningu i regularnie mierzy tętno. Jestem także zadowolona z jego wytrzymałości.

Warto podkreślić, że aplikacje posiadające funkcje liczenia spalonych podczas treningu kalorii mają sens, o ile zostaną odpowiednio spersonalizowane. Ich mechanizm działania jest przy tym podobny do programów pozwalających obliczyć i przewidzieć, ile benzyny spali konkretny samochód. Bardzo dużo zależy od jego masy, szybkości jazdy i pracy silnika. Najbardziej dokładne informacje dotyczące spalonych kalorii otrzymamy więc, jeśli najpierw wpiszemy do aplikacji podstawowe dane dotyczące naszego ciała, a prędkość poruszania będzie monitorowana na bieżąco, na podstawie danych dokładnie określających nasze położenie.

Jako alternatywę dla Apple Watcha można też wskazać opaski Jawbone, FitBit oraz smartwatch Gear S2, którego oprogramowanie zachęca do zdrowego i aktywnego trybu życia, między innymi dzięki całodobowemu dziennikowi – użytkownicy mogą przez to monitorować osobiste trendy i postępy w codziennej aktywności oraz trzymać się wyznaczonych celów.

Producenci gadżetów i aplikacji sportowych wiedzą, jak ważne są systematyczność i motywacja..

W trzymaniu się ustalonego planu treningowego pomagają także aplikacje, takie jak popularne Endomondo czy Interval Timer. Określony plan treningu i liczbę powtórzeń proponuje mająca wzmocnić mięśnie brzucha Aerobiczna szóstka Weidera A6W czy aplikacja Trening pośladków, która proponuje różnorodne ćwiczenia, dzięki którym można skutecznie wzmocnić mięśnie tej partii ciała. Inny, prosty w obsłudze program to 7-minutowe ćwiczenia – dla osób, które mają mało czasu i zdecydują się na przyjęcie wyzwania opartego na intensywnym treningu kondycyjnym. Przede wszystkim do kobiet skierowana jest aplikacja Nike Training Club, która oferuje opcję wyboru między tworzeniem własnych zestawów ćwiczeń lub skorzystaniem z gotowego planu treningowego, a instrukcje pokazywane są przez znane trenerki fitness i celebrytki. Aplikacja pozwala także na wgranie ulubionej muzyki, wgląd do historii treningu i śledzenie postępów.

Zaawansowane aplikacje zawierają najczęściej setki ćwiczeń na różne partie ciała wraz z opisami i ilustracjami oraz określony schemat treningowy. Niektóre, takie jak JEFIT Workout Exercise Trainer (darmowa aplikacja z dostępem do ponad 1300 ćwiczeń, wzbogaconych o dokładne opisy i animacje), reklamują się nawet jako personalny trener w Twojej kieszeni. JEFIX zapewnia nawet możliwość tworzenia własnego planu treningowego; sporządza statystyki i monitoruje postępy. Workout Trainer wspiera się zaś autorytetem występujących w aplikacjach profesjonalnych trenerów i wzbogaceniem o komentarz audio. Trenerzy w tym przypadku także motywują i zachęcają do wysiłku. Aplikacja pozwala też wybrać cel, na którym chcemy się skupić (redukcja masy ciała, lepsze bieganie, joga).

Aplikacje mogą być naprawdę pomocne i motywujące, nigdy nie zastąpią jednak osobistego kontaktu i indywidualnego dopasowania ćwiczeń przez trenera – podkreśla Ewa Zapędowska.

Oceń ten artykuł

1 komentarz

  • Coleman pisze:

    Od nastepnego tygodnia zaczynam odchudzanie, kto się odchudza ze mna?
    Wyszperałam w necie dobry sposób na chudniecie, wygoglujcie sobie – Jak
    szybko schudnąć Kamidoni zaleca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *