WZROST POPULARNOŚCI KOBIECYCH SPORTÓW WALKI – ZAROBKI NAJLEPSZYCH ZAWODNICZEK NA ŚWIECIE

rosnąca popularność sportów walk wśród kobiet

Popularność sportów walki na całym świecie nieustannie rośnie. Boks, sztuki walki, MMA, UFC, KSW, czy coraz popularniejsze freak fighty Fame MMA cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem amatorów, kibiców, mediów oraz bukmacherów. Idą za tym ogromne pieniądze, także dla zawodników i zawodniczek. Dzięki sportom walki przekonaliśmy się, że w czasach współczesnych nie istnieje już pojęcie słabszej płci, na co dowodem jest zaciętość i widowiskowość pojedynków z udziałem kobiet. Ile zarabiają zawodniczki takich dyscyplin?

Bum na kobiece sporty walki wciąż trwa

O tym, że kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom w kontekście sportów walki, nie trzeba już przekonywać nikogo. Pojedynki zawodniczek w boksie, sztukach walki czy MMA są co najmniej tak samo zacięte i widowiskowe, a nierzadko nawet bardziej, niż w przypadku mężczyzn. Żeńskie odmiany dyscyplin walki przyciągają coraz więcej amatorów, kibiców, a także przedstawicieli mediów oraz bukmacherów. Zakłady bukmacherskie na rywalizację w kobiecym boksie, sztukach walki, MMA – KSW i UFC, a także na żeńskie freak fighty federacji Fame MMA są dostępne w ofercie wielu bukmacherów online, takich jak STS, Betfan, Betclic lub npr. oficjalna strona Mostbet. Bukmacherzy zachęca użytkowników do gry szeroką ofertą na wydarzenia, bonusami bukmacherskimi, programem lojalnościowym oraz promocjami na start dla nowych użytkowników. Na przykład europejski bukmacher Mostbet proponuje bonus powitalny o wartości 125% wpłaconego depozytu – maksymalnie 1400 PLN. 

Popularność sportów walki wśród kobiet spopularyzowała je także jako formę treningu, poprawiającego kondycję psychofizyczną całego organizmu. Taki rodzaj aktywności fizycznej stosuje wiele gwiazd, jak choćby Angelina Jolie czy Jennifer Lopez. Trening taki działa jak kardio, spala zbędną tkankę tłuszczową oraz rozbudowuje ręce, plecy, uda i łydki, zwiększając ich siłę, giętkość i ogólną sprawność fizyczną. Poprawia też koncentrację.

Najbardziej waleczne polskie zawodniczki

W Polsce na popularność mieszanych sztuk walki, czyli MMA, najbardziej wpłynęły sukcesy Joanny Jędrzejczyk, zwanej w środowisku „JJ”. Mistrzyni federacji UFC w wadze słomkowej w latach 2015-2017 na 20 stoczonych walk w zawodowym MMA wygrała aż 16, godnie reprezentując nasz kraj na arenie międzynarodowej. Polska zawodniczka uprawiająca tajski boks, aż pięciokrotnie obroniła tytuł organizacji UFC, co uczyniło ją najbardziej dominującą mistrzynią w historii – tytuł należał do niej przez rekordowe 966 dni.

Imiona wielu polskich zawodniczek kobiecych sztuk walki są głośne słyszalne na światowych turniejach, npr. Karolina Kowalkiewicz-Zaborowska związaną z amerykańską organizacją Ultimate Fighting Championship w 2013 roku została mistrzynią w kategorii wagowej do 52 kg. Kolejną Polką wartą wymienienia jest Karolina Owczarz, zawodniczka wagi muszej, związana z polską federacją KSW. W oktagonie walczą też Aleksandra Rola i najmłodsza z wymienionych, utalentowana nadzieja kobiecego MMA – Karolina Wójcik.

rosnąca popularność sportów walk wśród kobiet
Źródło: https://pin.it/2dzLwRV

Największe żeńskie gwiazdy światowego MMA

Na rozwój kobiecego MMA na świecie największy wpływ miało 10 zawodniczek:

Ronda Rousey – najpopularniejsza zawodniczka w historii MMA, pierwsza kobieta w UFC

Gina Carano – jedna z pierwszych gwiazd żeńskiego MMA w nieistniejącej już EliteXC

Cris Cyborg – typowana na największe zagrożenie dla Rondy Rousey, trzykrotna mistrzyni

Joanna Jędrzejczyk – druga po Rondzie Rousey mistrzyni UFC, legenda światowego MMA

Amanda Nunes – dominująca mistrzyni dwóch kategorii wagowych, koguciej i piórkowej

Miesha Tate – największa rywalka Rondy Rousey, zdobywczyni pasa UFC w 2016 roku

Rose Namajunas – zawodniczka słynąca z unikalnej, wycofanej osobowości i autentyczności

Weili Zhang – Chinka, która zanotowała serię 21 zwycięstw z rzędu, zdobywczyni pasa UFC

Valentina Shevchenko – wielokrotna mistrzyni świata w boksie tajskim i wadze muszej UFC

Holly Holm – 16-krotna mistrzyni w boksie w trzech wagach, w UFC znokautowała Rousey

Ile zarabiają kobiety w sportach walki?

Kiedy w 2011 roku szef amerykańskiej federacji UFC – Dana White – zapytany, kiedy zobaczymy w UFC walki kobiet, odpowiedział „nigdy”, nie wiedział jak bardzo się myli. Obecnie żeńskie pojedynki w niczym nie ustępują męskiej rywalizacji i cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem. Już w 2015 roku podczas pojedynku Rondy Rousey z Holly Holm sprzedano ponad milion subskrypcji PPV (Pay Per View). Wtedy kobiety zarabiały w UFC średnio 40-60% mniej niż mężczyźni, co zaczęło się zmieniać od 2020 roku, kiedy zawodniczki coraz głośniej zaczęły upominać się o zwiększenie swoich płac.

Obecnie zarabiają tyle samo co mężczyźni. Przykładowo Amanda Nunes, jedna z najlepszych zawodniczek w historii kobiecego MMA, w ciągu swojej kariery zainkasowała łącznie około 4 mln $ netto. Początkujący zawodnicy zarabiają około ośmiu do dziesięciu tysięcy dolarów za walkę. Przeciwieństwem MMA pod tym względem jest niestety boks, gdzie dysproporcje są chyba największe ze wszystkich dyscyplin, a kobiety zarabiają najmniej. 50 tysięcy za debiut i kilka tysięcy za walkę o pas to śmieszne kwoty, szczególnie w porównaniu z męskim boksem. Problemem jest brak promocji. W Polsce najwyższe kontrakty w sportach walki mają niestety miejsce we freak fightach, czyli walkach z udziałem celebrytów, influencerów i youtuberów, gdzie kontrakty za pojedynek opiewają nawet na kilkaset tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *