Wyjątkowe połączenie sztuki i sportu w Dolinie Stubai

 

Oprócz licznych, zimowych atrakcji na śniegu, goście Doliny Stubai mogą cieszyć się również rozmaitymi wydarzeniami: sportowymi, kulturalnymi i rozrywkowymi. Tutaj zawsze coś się dzieje. Najważniejszą imprezą tego sezonu będzie premiera wyjątkowego, monumentalnego spektaklu „GAIA – Stubai Mother Earth”, będącego połączeniem różnych dziedzin sztuki i narciarstwa.

W sezonie zimowym Dolina Stubai tętni życiem nie tylko na stokach, torach saneczkowych i w schroniskach. Odbywają się tu również imprezy sportowe, kursy lawinowe, testy sprzętu, tradycyjne parady folklorystyczne i świąteczne jarmarki oraz rozmaite koncerty.

Lodowiec Stubai dla freeriderów i smakoszy

Lodowiec Stubai to największy region narciarski w Austrii z gwarantowanym śniegiem na stokach od października do czerwca. Poza doskonałymi warunkami narciarskimi, oferuje również wydarzenia w snowparku, kursy lawinowe, testival sprzętu oraz noc smakoszy. Od 22 października 2016 r. działa tu nowa kolejka 3S Eisgratbahn, zapewniająca wygodną, szybką i komfortową podróż na stoki narciarskie na lodowcu Stubai.

Lodowiec Stubai jest idealnym miejscem na szkolenia i kursy dotyczące bezpiecznej jazdy poza szlakami, które odbywają się co najmniej trzy razy w sezonie. Popularny kurs lawinowy SAAC Basic Camp uczy odpowiedniego zachowania w górach oraz posługiwania się sprzętem przeciwlawinowym, natomiast obóz SAAC 2nd Step camp przeznaczony jest dla bardziej doświadczonych freeriderów. Chętni powinni jak najszybciej zarejestrować się na stronie www.saac.at, gdyż kursy te cieszą się dużym powodzeniem. Najbliższy SAAC Basic Camp odbędzie się 22-23 kwietnia 2017 r.

Na lodowcu organizowane są również szkolenia lawinowe Sport OKAY, w ramach których odbywają się testy sprzętu oraz warsztaty i wyprawy freeride’owe z certyfikowanymi przewodnikami. Koszt uczestnictwa w kursie to 50 euro, a opłata obejmuje ski pass. Najbliższe szkolenie odbędzie się 21 stycznia 2017 r.

Ciekawym przeżyciem jest Stubai SportScheck Bivouac Camp, czyli nocleg pod gołym niebem w obozie na Lodowcu Stubai, na wysokości 3000 m n.p.m. Pomysł w sam raz dla miłośników trudnych wyzwań. Biwak odbędzie się w dniach 24-26 lutego 2017 r., a udział w tej imprezie kosztuje 289 euro za osobę. W cenie jest jeden nocleg w schronisku Dresdner Hut, trzydniowy karnet narciarski, wypożyczenie namiotu, śpiwora i maty izolacyjnej oraz nadzór doświadczonego przewodnika górskiego. Niezapomniane wrażenie gwarantowane.

Wyróżniona dwoma czapkami kucharskimi przez przewodnik kulinarny Gault Millau, restauracja Schaufelspitz, zachęcona sukcesem kulinarnego wydarzenia Dine & Wine Gourmet Night (w tym sezonie: 13 – 14 stycznia 2017 r.), postanowiła pójść krok dalej. Na wysokości 2900 metrów n.p.m. po raz pierwszy będzie można uczestniczyć w Dine & Beer Gourmet Night (18 lutego 2017 r.), składającego się z sześciodaniowego menu degustacyjnego, podawanego – tym razem – z wyselekcjonowanymi piwami. Koszt udziału w imprezie wynosi 110 euro za osobę (w cenę wliczono transport kolejką 3S Eisgratbahn). Wydarzenie zaczyna się o 17:30.

Więcej informacji o wydarzeniach na lodowcu można znaleźć na: www.stubaier-gletscher.com/en/.

gaia_03_credit_atzgerei_peter-sch-anhardt_sm

Nocne pokazy narciarskie w ośrodku Schlick 2000

Przedsmakiem tego, co można oczekiwać podczas premierowego przedstawienia „GAIA – Stubai Mother Earth”, są nocne popisy narciarskie „Nights of Colours” w ośrodku Schlick 2000. Co środę, od 28 grudnia br., stok przy stacji pośredniej Froneben zamieni się w kolorową scenę, na której odbędzie się widowisko łączące sport i sztukę. Ważną rolę odegra tu światło, kolor i sztuczne ognie. W spektakularnym pokazie, wymyślony przez szkołę narciarską Stubai Tirol oraz ośrodek Schlick 2000, wezmą udział instruktorzy narciarstwa wyposażeni w światła i ognie bengalskie, a narciarze i snowboardziści będą wykonywać odważne flipy po wyskoku ze skoczni. Dodatkowo, śnieżne ratraki „Pistenbullys” (czyli „łobuzy ze stoków”), choć wydają się ociężałe, zaprezentują dość żwawy układ choreograficzny, połączony z pokazem fajerwerków. Na uwagę zasługuje również występ młodzieżowego zespołu „Die jungen Daunkogler”, który wykona tradycyjny taniec ludowy Schuhplattler, dodając do niego współczesne akcenty.

Pokazy „Nights of Colours” zaplanowano w środy o godzinie 20:30 (pierwszy nocny wjazd kolejki do ośrodka jest o 19:30) w następujące dni: 28.12. br., 4.01.2017 r., 1, 8, 15 i 22.02.2017 r., 1 i 8.03.2017r. Wjazd do ośrodka dla osoby dorosłej kosztuje 7,5 euro, dla dziecka powyżej 10 roku życia – 4,5 euro, natomiast dla młodzieży (15-18 lat) oraz seniorów po 65 roku życia – 7 euro.

Video prezentujące pokaz „Nights of Colours” można zobaczyć na: www.youtube.com/watch?v=b2rCirTJJpg.

Tak barwny i różnorodny program show gwarantuje niesamowite przeżycia każdemu widzowi, bez względu na wiek. Koniec pokazu nie musi jednak oznacza końca zabawy. Chętni mogą się jeszcze wybrać na nocne saneczkowanie z ośrodka narciarskiego do doliny.

Więcej informacji o wydarzeniach w Schlick 2000 znajduje się na stronie: www.schlick2000.at.

Testival Saneczkarski w ośrodku Elfer

Teren narciarski Elfer przy Neustift to najlepsze miejsce na sanki w Dolinie Stubai. Są tu trzy bardzo długie, naturalne tory saneczkarskie, z których dwa są oświetlone wieczorami (trzy razy w tygodniu). Podczas 2. Testivalu Saneczkarskiego (RodelTestival) w dniach 13 i 14 stycznia 2017 r. będzie można sprawdzić nachylenie i ostrość zakrętów tych torów, testując sanki wiodących producentów czy też biorąc udział w jednym z wyścigów. Przy dolnej stacji kolejki Elfer najlepsi producenci sanek z Niemiec, Austrii i Włoch zaprezentują swoje najnowsze innowacje i modele sanek, które będzie można bezpłatnie wypożyczyć, a na dodatek uzyskać cenne wskazówki, jak najlepiej wykorzystać ich możliwości podczas zjazdu. W sobotę zaplanowano również koncert austriackiego zespołu Mario & Christoph, który zagra swoje największe hity.

W Elfer można jeździć na sankach także w nocy. Tory są oświetlone do godziny 1:00 rano, ale trzeba pamiętać, że ostatni wjazd kolejką na górę jest o godz. 21:30. Na nocne saneczkowanie potrzebny jest tylko bilet na wjazd kolejką: pojedynczy wjazd dla osoby dorosłej to koszt 8,90 euro, ale dostępne są też bilety całonocne.

Więcej informacji o torach saneczkowych w Elfer można znaleźć na: www.elfer.at.

Nowatorski spektakl multimedialny: „GAIA – Stubai Mother Earth”

Dolina Stubai aż się zatrzęsie podczas premiery multimedialnego, narciarsko–tanecznego przedstawienia „GAIA – Stubai Mother Earth”, które odbędzie się 17 lutego 2017 r. w Neustift/ Milders. Śnieżny stok w dzielnicy Milders zamieni się w zjawiskową scenę, na której rozegra się przejmująca historia Gai i jej syna, zaprezentowana w nowatorski sposób:
Ziemi zagraża zagłada. Nadmierna industrializacja, zanieczyszczenie, chciwość i korupcja rządzą światem, w którym ciemna armia stara się przejąć władzę. Jednak pewna kobieta (Gaia – Matka Ziemia), wraz ze swoim synem, staje im na drodze. Ludzie są zabijani i zniewalani, ale Gaia się nie poddaje. Razem z synem, wybawcą ziemi, oraz ostatnimi wolnymi ludźmi ucieka do Doliny Stubai. Tam pokonują złych tyranów i uwalniają ludzi od klątwy nienawiści.

Pomysłodawcą i reżyserem tego bezprecedensowego widowiska, będącego połączeniem tańca, jazdy na nartach, emocjonującej muzyki i pokazów multimedialnych, jest Enrique Gasa Valga, światowej sławy tancerz, choreograf i dyrektor baletu w teatrze Tiroler Landestheater. Natomiast za stworzenie wyjątkowej, plenerowej sceny dla tego spektaklu odpowiada Dolina Stubai, mogąca się poszczycić wieloletnim doświadczeniem związanym z zaśnieżaniem i sportami zimowymi.

Przedstawienie „GAIA – Stubai Mother Earth” zostanie wystawione dwukrotnie: 17 i 24 lutego 2017 r. o godz. 18:30 przy stacji kolejki Sonnberglift w Neustift/ Milders. Organizatorzy przewidują, że każdy spektakl przyciągnie ok. 3 tysięcy widzów.

Bilety można nabyć z wyprzedzeniem na stronie: www.gaia-stubai.com. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 45 euro, a dla młodzieży w wieku 10 do 15 lat – 9 euro. Dzieci poniżej 10 roku życia mogą obejrzeć widowisko za darmo, jeśli towarzyszy im rodzic z biletem.

NAJWAŻNIEJSZE ZIMOWE IMPREZY W DOLINIE STUBAI:

Lodowiec Stubai:

13 – 14.01.2017 Dine & Wine Gourmet Night

21.01.2017 Kurs lawinowy Sport OKAY

27 – 29.01.2017 Kästle Powder Department Ladies Days – kurs lawinowy dla kobiet
połączony z testowaniem sprzętu

18.02.2017 Dine & Beer Gourmet Night

24 – 26.02.2017 Obóz SportScheck Bivouac Camp

22 – 23.04.2017 Kurs lawinowy SAAC Basic Camp dla początkujących

kwiecień i maj 2017 Spring Sessions w Snowpark Stubai Zoo

Szczegółowe informacje o każdym z wydarzeń można znaleźć na stronie: www.stubaier-gletscher.com/en/stubai-live/events/.

Schlick 2000:

23.12.2016 Impreza przedświąteczna Pre-Christmas-Party w barze Schlussliacht

28.12.2016 Nocny pokaz narciarski Night of Colours”

(także: 4.01. / 1.02. / 8.02. / 15.02. / 22.02. / 1.03. / 8.03.2017 r.)

co środę od końca grudnia Cotygodniowe, nocne saneczkowanie

19.02.2017 LIFE RADIO Wintertour, czyli zimowa zabawa z radiem LIFE RADIO

od marca Coniedzielne imprezy muzyczne w schroniskach – Hütten Partys

28.02.2017 zabawa karnawałowa dla dzieci – BIG RON’s Carnival Party

10.-12.03.2017 26. zawody paralotniarskie Stubai Cup

Video promujące to wydarzenie można zobaczyć tutaj: www.youtube.com/watch?v=8cfaxFQmT1g.

16.04.2017 wielkanocna gra w poszukiwanie pisanek – Schlick 2000 Easter Egg Hunt

Szczegółowe informacje o każdym z wydarzeń można znaleźć na stronie: www.stubai.at/en/skiing-resorts/schlick2000/skiing-resort/events/.

neustift-in-winter-with-christmas-ligh-dorf_weihnachtsbeleuchtung-fot-tvb-stubai-tirol-sm

Ośrodek Elferbahnen Neustift:

trzy razy w tygodniu od końca grudnia

Nocne saneczkowanie (w poniedziałek, wtorek i piątek)

13 – 14.01.2017

2. Testival Saneczkarski (RodelTestival)

10 – 12.03.2017 r.

26. zawody paralotniarskie Stubai Cup

Szczegółowe informacje o każdym z wydarzeń można znaleźć na stronie: www.stubai.at/skigebiete/elferbahnen/skigebiet/veranstaltungen/ .

Jarmarki bożonarodzeniowe:

22.12.2016 Mieders: jarmark świąteczny organizowany przez stowarzyszenie Lebenshilfe
i restaurację EssBar

1618.12.2016 Neustift/ Milders: jarmark świąteczny z opowiadaniem bajek,
przedstawieniami dla dzieci, występami harfistów, choinką, żywymi
zwierzętami i innymi atrakcjami

(także: 23.12. i 30.12.)

Koncerty:

27.12.2016 Neustift – kościół parafialny: koncert bożonarodzeniowy „Stubaier Weihnacht” w wykonaniu folkowych muzyków z regionu Alp

29.12.2016 Neustift – Kampler See: przedsylwestrowa zabawa dla rodzin BIG Family Vorsilvester Fest. Rozmaite zabawy, malowanie buziek, pokaz ogni sztucznych I koncert Luca Hänni. Start o godzinie 17:30.

W Dolinie Stubai w 2017:

5.01.2017 Neustift/ Milders: nocny pokaz szkoły narciarskiej Schischule Neustift – Stubaier Gletscher

(także: 17.01. / 31.01.)

10.01.2017 Neustift – Dorfplatz: bezpłatne, zimowe koncerty plenerowe Winter Open Air, połączone z wyświetlaniem filmów o Dolinie Stubai i możliwością spróbowania lokalnych specjałów. W styczniu wystąpi Four2gether.

(także: 7.02. Kuhl the Gang / 7.03. – Liquid Silver)

24.01.2017 Neustift: Nocna, zimowa wędrówka w parku zabaw dla dzieci Klaus Äuele

17.02.2017 Neustift: premiera widowiska GAIA – Stubai Mother Earth

(także: 24.02.)

28.02.2017 Neustift – lodowisko: zabawa dla dzieci (w godzinach 17:00-19:00)

Więcej informacji o wydarzeniach znajduje się na stronie: www.stubai.at/en/info-service/events/.

DOLINA STUBAI – szczyt zimowego komfortu

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) w Austrii leży w pobliżu Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol. Dzięki autostradzie wiodącej przez przełęcz Brenner dolina ma dobre połączenie drogowe z Niemcami, Szwajcarią, Włochami oraz innymi regionami Austrii. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i jest otoczona 80 lodowcami oraz 109 szczytami o wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. Pięć najważniejszych miejscowości to: Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.

Całoroczna oferta doliny odpowiada potrzebom tych, którzy preferują aktywny urlop. Lodowiec Stubai, jeden z największych lodowcowych terenów narciarskich w Austrii, gwarantuje obecność śniegu na stokach od października do czerwca. Od połowy października działa nowoczesna kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn, z nową stacją dolną oraz przebudowaną stacją pośrednią i górną, która może szybko i komfortowo przewieźć ok. 3 tysiące osób w ciągu godziny na wysokość 2 900 m n.p.m.

Wygodne zakwaterowanie, odpowiadające różnym wymaganiom, oferuje tutejsza baza noclegowa: jeden hotel 5-gwiazdkowy, dwa hotele 4-gwiazdkowe superior, 32 hotele 4-gwiazdkowe, dwa hotele 3-gwiazdkowe superior, 28 hoteli 3-gwiazdkowych o wysokim standardzie oraz ok. 4 700 miejsc w apartamentach na wynajem, pensjonatach, tradycyjnych gospodarstwach rolnych i trzech polach namiotowych.

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) ma wszystko to, co potrzebne dorosłym i dzieciom do spędzenia udanego urlopu zimowego. To dlatego Dolinę Stubai wielokrotnie wybierano na „najbardziej przyjazny rodzinie region narciarski w Alpach“. Na gości czeka dobra zabawa na doskonale przygotowanych trasach zjazdowych w czterech ośrodkach narciarskich: na lodowcu Stubai, w Schlick 2000 (przy Fulpmes), rodzinnym centrum Serlesbahnen (przy Mieders) oraz w Elferbahnen (przy Neustift). W Dolinie Stubai rozmaite sporty zimowe są równie popularne co klasyczna jazda na nartach.

W programie tegorocznego sezonu zimowego znalazł się wyjątkowy spektakl multimedialny „GAIA – Stubai Mother Earth”, zachwycające wizualnie widowisko, będące połączeniem jazdy na nartach, tańca, muzyki i animacji świetlnych. Śnieżny stok w Neustift stanie się naturalną sceną dla bajkowej opowieści, wystawionej przez światowej sławy choreografa Enrique Gasa Valga. Premiera odbędzie się w piątek 17 lutego 2017 r. w dzielnicy Milders w Neustift, a kolejne przedstawienie – 24 lutego 2017 r. Następna szansa na obejrzenie tego widowiska będzie dopiero w 2018 r.

Związek Turystyczny Stubai Tyrol (Tourismusverband Stubai Tirol) informuje o aktualnych ofertach, nowościach i wydarzeniach na stronie internetowej www.stubai.at. Znajduje się tam wyszukiwarka miejsc noclegowych, umożliwiająca znalezienie odpowiedniego zakwaterowania. Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na email info@stubai.at lub dzwoniąc pod numer: +43 (0)5018810. Rezerwację gotowych ofert pakietowych, jak również transferów z i na lotnisko (trasa Munich – Innsbruck), można dokonać telefonicznie: +43 (0)501881-171 (lub 172) oraz emailowo na adres: stubaitouristik@stubai.at.

Więcej informacji oraz bezpłatnych zdjęć znajduje się na stronie biura prasowego: www.stubai.at/en/press. Z portalu można również pobrać nagrania video przedstawiające dolinę. Po znalezieniu odpowiedniego filmu, należy zaakceptować warunki jego wykorzystania, wpisać w formularz nazwę medium oraz cel, do którego video ma posłużyć, a następnie wcisnąć przycisk „Video anfordern” (Prośba o video). Po zarejestrowaniu się na portalu prasowym, link do filmu zostanie wysłany emailem.

Ort:

Ort:

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *