Wybór pościeli nie jest taki łatwy

Jakie jest główne kryterium wyboru pościeli? Zwykle to estetyka. Dobrze jest oczywiście zwracać na nią uwagę, ale żeby być naprawdę zadowolonym z wyboru, warto zacząć od trochę mniej rzucających się w oczy parametrów. Zwracając na nie uwagę, można mieć pewność, że kupi się nie tylko ładną, ale również wygodną pościel.

Rozmiar

Tu sprawa wydaje się oczywista, ale to tylko złudzenie. I nie chodzi nawet o to, że dla pościeli importowanej z Chin tolerancja wymiarów często wynosi 2-4 centymetry. To bardzo dużo. Różne są jednak nawet sposoby dokonywania pomiarów. W przypadku poszwy na kołdrę czy poduszkę nie wpłynie to jeszcze dramatycznie na użyteczność pościeli, ale już jeśli chodzi o prześcieradła… Jest istotna różnica, czy prześcieradło z gumką ma szerokość 160 cm, czy pasuje na taki szeroki materac (a więc w praktyce jest większe, ponieważ producent w jego wymiar wlicza jeszcze zakładki). Tu największą zagadkę stanowią prześcieradła z gumką, które w ogóle trudno jest zmierzyć, jeśli są przeznaczone do wysokich materaców. Niemniej jednak warto zadać sobie trud i naprawdę kilka razy upewnić się, co do poszukiwanych wymiarów.

Gramatura

Wartość ta jest dla wielu osób najważniejszą cechą techniczną pościeli. Im większa gramatura, tym pościel grubsza i cięższa. W przypadku cechującej się dużą wytrzymałością pościeli szpitalnej może ona nawet przekroczyć 180 g/m², bo dopiero przy tym rzędzie wielkości, jak sugeruje producent pościeli, firma bertax.pl, tkanina będzie wystarczająco odporna na przetarcia i rozerwanie. W przypadku pościeli domowych gramatura nie zawsze jest podawana, ale najczęściej wartość ta mieści się w przedziale 140-160 g/m². „Rekordowe” prześcieradła mają zaledwie po 80 g/m² i zdecydowanie nie stanowią najlepszego wyboru dla osób, które planują wykorzystywać je dłużej.

Materiał

Tutaj rządzą indywidualne upodobania, natomiast warto sprawdzić, czy satyna jest bawełniana, czy może poliestrowa. To samo dotyczy flaneli i każdego innego typu materiału. To, że kiedyś wszystkie pościele były bawełniane, nie znaczy, że tak jest dziś. Nie ma też presji, by ufać wyłącznie bawełnie, natomiast zdecydowanie należy mieć świadomość tego, jaki wybór się podejmuje. Od typu materiału zależą walory użytkowe, trwałość, a nawet sposób prania prześcieradeł i poszew.

Producent pościeli

Marka zawsze ma znaczenie. W przypadku pościeli jest to kryterium o tyle kłopotliwe, że większość, firm produkujących dobrą pościel, to jednak lokalni i niezbyt rozpoznawalni przedsiębiorcy. Warto tu jednak posiłkować się internetem i sprawdzić, czy nazwa na opakowaniu faktycznie jest nazwą producenta. Zdecydowanie za często bowiem w tym miejscu pojawia się logo importera, a producent – być może zdając sobie sprawę z jakości swoich wyrobów – nigdzie się nie podpisuje.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *