Sen – klucz do ukrytych aspektów osobowości i większej samoświadomości
Ludzie od wieków fascynuje tematyka snów i ich znaczeń. Bez względu na to, czy przypisujemy snom większe znaczenie, czy traktujemy sen jedynie jako elementarny aspekt zdrowego stylu życia pewne jest to, że sen odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka i procesie jego regeneracji.
Dla osób zainteresowanych tematyką snów warte przypomnienia jest, że praca ze snem jest wykorzystywana aktualnie w szczególności w nurcie psychologii Gestalt, która postrzega sny jako lustro wypartych emocji i niezakończonych zdarzeń śniącej osoby. Już ojcowie psychoanalizy wskazywali, że „sny są królewską drogą do nieświadomości”. W świecie rozwoju osobistego i rozwoju duchowego coraz większą uwagę poświęca się zagadnieniom związanym z siłą podświadomości (nieświadomej sfery psychiki człowieka), która ma bezpośredni wpływ na przestrzeń ciała i zdrowia. Istnieją dowody wskazujące na to, że niewyrażone emocje nie znikają. Zostawiają ślad w ciele i objawiają się u ludzi psychosomatyką. Powyższe dotyczy w szczególności emocji, na które w obecnym świecie wciąż nie ma aprobaty takich jak: złość, gniew, smutek. Pomocą w skontaktowaniu się z powyższymi, wypartymi emocjami może być właśnie praca ze snami. Przestrzeń snów i śnienia jest bowiem wolna od wewnętrznej cenzury, której dokonuje nasz świadomy umysł w życiu na jawie.
Znaczenie snów
Przyglądanie się naszym snom, wielokrotnie może pomóc w większej samoświadomości i zrozumieniu, jakie emocje czy historie potrzebują przepracowania na drodze naszego rozwoju osobistego.
Warte podkreślenia jest jednak to, że przy próbie analizy snów warto zaufać najpierw sobie. Kluczowe jest bazowanie na własnych odczuciach, skojarzeniach, symbolice którą zna osoba śniąca oraz na tym, co dla niej bezpośrednio określone kwestie, czy osoby oznaczają.
Ślepe zaglądanie do senników bywa drogą na skróty, która często odbiera osobie śniącej własną sprawczość i subtelność drogi samopoznania. Ludowe, kulturowe znaczenie określonych przedmiotów, czy mitów może być dodatkowym, uzupełniającym krokiem szukania znaczeń własnych snów, jednakże nie powinno wyprzedzać samodzielnej analizy snu.
Krąg Snów dla Kobiet
Dodatkowo wsparciem przy pracy ze snem może być sama psychoterapia lub inne Kobiety na warsztatach dla Kobiet zwanych: kręgiem snów. Kręgi Kobiet (kręgi snów) to kameralne spotkania, podczas których kluczową wspólną aktywnością jest omawianie snów, tropienie powiązań między snami Kobiet w kręgu i wspólnym odkrywaniu ukrytej symboliki snów. W kręgu snów doświadcza się różnych perspektyw, które mogą pomóc osobie śniącej w zrozumieniu własnych snów. Wartością powyższych spotkań jest wsparcie w interpretacji snów z poszanowaniem granic osoby śniącej. W kręgu snów nie ma przestrzeni na krytykowanie, przerywanie wypowiedzi innym, dawanie rad, czy roszczenie sobie prawa do jedynej właściwej interpretacji snu. Jest to przestrzeń ubogacająca i różnorodna, wolna od stawiania się przez inne Kobiety w roli eksperta, czy guru, który lepiej wie co jest dla osoby śniącej właściwe.