Cytrulina – endogenny aminokwas istotny w diecie sportowca

pre workout ostrovit - kulturysta pije cytrulinę przed treningiem

Cytrulina to endogenny związek chemiczny, który może być naturalnie wytwarzany w ludzkim organizmie, a także może być dostarczany do ustroju wraz z niektórymi produktami spożywczymi. To substancja, która uczestniczy w cyklu mocznikowym, a dodatkowo może przyczyniać się do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia wydajności fizycznej wśród osób trenujących.

Czym jest cytrulina?

Cytrulina jest aminokwasem endogennym, czyli substancją, która może być naturalnie syntetyzowana w organizmie człowieka. To związek chemiczny, który nie jest wykorzystywany w ustroju do produkcji białek, dlatego też często określany jest mianem aminokwasu niebiałkowego. L-cytrulina stanowi pochodną ornityny, a nazwa związku w języku łacińskim oznacza arbuza, co wynika z faktu, iż pierwszy raz substancję wyodrębniono właśnie z tego owocu. Ponadto substancję, w stosunkowo wysokich ilościach, można znaleźć również w melonie, ogórkach czy dyni.

Właściwości i działanie cytruliny

Cytrulina w organizmie człowieka może pełnić szereg istotnych funkcji. To związek, który wraz z argininą i ornityną odgrywa istotną rolę w cyklu Krebsa, zwanym również cyklem mocznikowym czy ornitynowym, który polega na przekształceniu nadmiernych ilości toksycznego amoniaku w mocznik, a następnie wydaleniu związku z ustroju wraz z moczem lub potem. Co więcej, L-cytrulina może być przekształcana w ustroju człowieka do argininy, dzięki czemu pośrednio może wpływać na syntezę tlenku azotu i rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym może przyczyniać się do zwiększenia przepływu krwi przez układ krążenia i wsparcia redukcji wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Dodatkowo składnik może powodować zwiększenie wydolności fizycznej, siły i wytrzymałości wśród sportowców, a zestryfikowana forma aminokwasu, jaką jest jabłczan cytruliny, może zmniejszać stężenie kwasu mlekowego w mięśniach po zakończeniu wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego. Cytrulina może też korzystnie wpływać na regenerację organizmu po treningu i pozytywnie oddziaływać na erekcję wśród mężczyzn.

L-cytrulina – dla kogo?

Suplement diety zawierający cytrulinę (https://ostrovit.com/pl/menu/cytrulina-18858.html) stanowi wartościowe wsparcie wśród osób aktywnych fizycznie. Preparaty bogate w aminokwas endogenny mogą okazać się pomocne także wśród osób, które borykają się z wysokim ciśnieniem tętniczym i nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu krążenia, a także wśród mężczyzn z zaburzeniami erekcji.

Przed stosowaniem produktów zawierających związek warto jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby wykluczyć istnienie jakichkolwiek przeciwwskazań do stosowania preparatów bogatych w L-cytrulinę.

Cytrulina w postaci suplementu diety – jaki preparat wybrać?

Cytrulina to aminokwas, który w suplementach diety występuje zwykle w formie L-aminokwasu lub zestryfikowanego związku – jako jabłczan cytruliny. Często L-cytrulina wchodzi w skład preparatów, które zawierają również argininę, a niekiedy występuje w towarzystwie L-karnityny, beta alaniny czy tauryny lub L-leucyny, zapewniając kompleksowe wsparcie organizmu osób aktywnych fizycznie.

Poszukując najlepszego suplementu diety zawierającego L-cytrulinę warto zwrócić uwagę na skład produktu – najlepszy preparat to taki, który nie zawiera zbędnych dodatków i wypełniaczy, lecz stanowi wartościowe i skoncentrowane źródło pożądanego związku. Preparaty zawierające cytrulinę, które wyróżniają się prostym składem i wyjątkowym smakiem, można znaleźć wśród produktów oferowanych przez markę OstroVit.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *