Szafa przesuwna – czy to dobry wybór do pokoju dziecka?

Od wielu lat nowoczesne szafy przesuwne stanowią popularne rozwiązanie we wnętrzach. Nie ma wątpliwości, że są znakomite do przedpokoju, salonu albo sypialni. A co z pokojem dziecięcym? Czy wstawienie tam takiego mebla jest sensownym pomysłem? Oczywiście! Zobacz, dlaczego warto pokusić się o to rozwiązanie w królestwie pociechy.

Korzystanie z szafy: bezpieczeństwo przede wszystkim

Najważniejszy czynnik, jeśli chodzi o meble dla dziecka, to bezpieczeństwo. Zabudowa meblowa musi być tak skonstruowana, aby korzystanie z niej nie stwarzało zagrożenia dla zdrowia. Liczą się więc solidne materiały konstrukcyjne i trwałe, pewne mechanizmy. W przypadku szafy przesuwnej będą to m.in.:

  • wytrzymałe prowadniki oraz wózki jezdne,
  • system antyjumper – zapobiegający wypadnięciu drzwi z toru,
  • bezpieczne wypełnienia drzwi (zwłaszcza gdy są tam elementy szklane czy lustrzane),
  • domykacze, które chronią palce malucha przed przytrzaśnięciem,
  • ergonomiczne ramy, połączone z wygodnymi uchwytami (kiedy mebel będzie bez systemu Comfort Touch).

Przydatnym elementem są także szczotki. Ich włosie pomaga zapobiegać przedostawaniu się kurzu do wnętrza szafy.

Trzeba pamiętać, że dzieci potrafią być naprawdę energiczne. Dodatkowo w pośpiechu, np. zbierając się do szkoły, mogą nieostrożnie wykonywać pewne czynności. Dlatego dodatkowe zabezpieczenia są niezbędne. Spowolnienie ruchu drzwi przy ich domykaniu czy ochrona przed wyskoczeniem z dolnych torów – takie cechy są w cenie.

Komfort dziecka a porządek w pokoju

Młodych lokatorów czasem trudno przekonać do sprzątania. Cóż, dzieci nie zawsze wykazują ochotę na porządkowanie swojego otoczenia. Z pewnością jednak będą robić to chętniej, mając do dyspozycji estetyczną strefę przechowywania. Pomysłów na jej aranżację jest mnóstwo. Grunt to wziąć pod uwagę opinię malucha. Gdy szafa przesuwna dla dziecka ma fronty w ulubionych kolorach pociechy, a do półeczek wygodnie jest sięgać – szansa na porządek w pokoju wzrasta.

Drzwi szafy mogą również być zaprojektowane w oryginalny sposób. Dwie barwy na dwóch skrzydłach? Fotografia ładnego widoczku czy słodkiego zwierzaka na froncie? A może… Imitacja okienka – czyli skrzydło podzielone na 4 części i wypełnione barwionym szkłem? Tablica do rysowania na jednym skrzydle Komandor.pl pomoże zrealizować wiele marzeń, dotyczących mebli do dziecięcego królestwa. Warto sprawdzić, jakie materiały i systemy są do dyspozycji!

Szafa przesuwna na miarę potrzeb

Gdy kwestie bezpieczeństwa są już ustalone, czas skupić się na konkretnym przeznaczeniu mebla. Czy w szafie przesuwnej będą przechowywane przede wszystkim ubrania? A może pół na pół – odzież oraz zabawki/akcesoria szkolne? Na bazie tej wiedzy można rozplanować wnętrze, tj. liczbę półek, wieszaków, koszy czy szuflad. Oczywiście całość powinna zostać jak najlepiej dopasowana do powierzchni, którą ma się do dyspozycji w pokoju. Pamiętaj, że obecnie nie ma przeszkód do wykonania mebla na wymiar nawet do trudno ustawnych stref. Poddasze? Skos? Żaden kłopot!

Warto pamiętać, że szafa przesuwna w niewielkim mieszkaniu to dużo lepszy wybór niż ta uchylna. Gdy drzwi poruszają się w jednej płaszczyźnie, nie trzeba przed zostawiać zbyt dużo wolnej przestrzeni przed nimi. Zwróć też uwagę, że maluchy nie zawsze mają odruch zamykania szafek i innych mebli. Gdyby skrzydło zostało otwarte, dziecko bawiąc się, mogłoby się w nie uderzyć. W przypadku mebla przesuwnego nie ma tego ryzyka.

Organizując wyposażenie do pokoju dziecka, trzeba do tematu podejść nieco inaczej. Młody człowiek ma inne potrzeby. Jednak kluczowe w tym wszystkim jest jego bezpieczeństwo. Dlatego nie ryzykuj, oszczędzając na jakości materiałów meblowych. Indywidualnie zaprojektowane szafy przesuwne posłużą dziecku długie lata, będąc jednocześnie ergonomiczną przestrzenią przechowywania i ozdobą pomieszczenia.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *