Stomatolog – kim jest, jak wygląda wizyta?

Stomatolog, nazywany również dentystą, to lekarz zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób zębów, przyzębia oraz jamy ustnej. Choć wizyta w gabinecie stomatologicznym u wielu z nas budzi strach, dentystę powinniśmy odwiedzać przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy w roku. Dzięki regularnej kontroli stomatologicznej możemy dłużej cieszyć się zdrowymi zębami i pięknym uśmiechem.

Czym dokładnie zajmuje się stomatolog?

Zadaniem dentysty jest kompleksowa opieka stomatologiczna, obejmująca między innymi ocenę fizjologicznych i patologicznych zmian występujących w zębach, przyzębiu i jamie ustnej. Stomatologia to szeroki dział medycyny, w obrębie którego można wyróżnić wiele różnych specjalizacji, takich jak stomatologia zachowawcza, chirurgia stomatologiczna oraz szczękowo-twarzowa, protetyka, ortodoncja (korygowanie wad zgryzu) oraz pedodoncja (stomatologia dziecięca). Najbardziej popularną specjalizacją dentystyczną jest stomatologia zachowawcza z endodoncją (leczenie kanałowe), która koncentruje się na usuwaniu chorobowych zmian tkanki zębowej oraz jej odbudowie.

Jakie choroby najczęściej leczy dentysta?

Jednym z najczęstszych problemów stomatologicznych jest oczywiście próchnica. Próchnica jest chorobą bakteryjną, która powoduje demineralizację (odwapnienie) tkanki zęba, szkliwa lub zębiny.  Przy niewielkiej próchnicy leczenie polega przede wszystkim na usunięciu zmiany chorobowej i założenie wypełnienia, czyli plomby. Zaawansowana próchnica często sięga do głębszej warstwy zęba, czyli miazgi. W tym przypadku konieczne może okazać się leczenie kanałowe, polegające na usunięciu chorej miazgi, oczyszczenie kanału zęba, wypełnienie go pastą stomatologiczną i wreszcie założenie plomby. Stomatolog zajmuje się także leczeniem chorób przyzębia, nadwrażliwości zębów, czy też zębopochodnych zakażeń ogniskowych.

Jak wygląda wizyta u stomatologa?

Wizyta u dentysty rozpoczyna się od wywiadu, w trakcie którego lekarz uzyskuje informacje na temat naszego ogólnego stanu zdrowia oraz dolegliwości w obrębie jamy ustnej, na które się uskarżamy. Następnie stomatolog przeprowadza badanie kontrolne, polegające na dokładnym przeglądzie stanu uzębienia oraz dziąseł. W trakcie badania lekarz może również przeprowadzić czyszczenie zębów, polegające na usunięciu z nich osadów, kamienia i płytki bakteryjnej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ tego typu osady mogą być przyczyną chorób dziąseł, nieprzyjemnego zapachu z ust, ubytków tkanki zębowej oraz wielu innych schorzeń.

Więcej informacji o stomatologii znajdziesz na https://www.emc-sa.pl/uslugi/stomatologia

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *