​​Sprzęt medyczny do domu – co warto mieć pod ręką?

​​Sprzęt medyczny do domu – co warto mieć pod ręką?

Przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Seattle badania dotyczące szeroko pojętego zdrowia ludzkiego ujawniły przytłaczające dane: ponad 95% populacji światowej ma mniej lub bardziej poważne problemy ze zdrowiem a w przypadku ponad 2 miliardów ludzi chodzi nie o jedną czy dwie, ale o pięć i więcej chorób. Na pewno warto rozmawiać o przyczynach takiego stanu rzeczy i o metodach poprawienia tej sytuacji w skali globalnej, ale leży to bardziej w gestii naukowców i lekarzy, niż przeciętnych obywateli. Tym, co może zrobić każdy z nas, jest jednak zadbanie o zdrowie własne i swoich bliskich. Aby to zrobić, potrzebujemy skutecznych narzędzi diagnostycznych i artykułów medycznych dostępnych nie w szpitalu czy w aptece, ale pod ręką. Oto 4 przydatne sprzęty medyczne, których obsługa nie wymaga wiedzy fachowej a które pozwalają na regularne i proste monitorowanie i poprawianie stanu naszego zdrowia.

Termometr – szybkie wykrycie nieprawidłowości

Do podstawowego wyposażenia każdej domowej apteczki należy termometr. To dzięki niemu możemy szybko i precyzyjnie zweryfikować, czy złe samopoczucie wynika z podwyższonej temperatury. Wówczas możemy podjąć decyzję o samodzielnym leczeniu albo o wizycie u lekarza.

Na rynku dostępne są różne modele. Tradycjonaliści, wychowani jeszcze na termometrach rtęciowych, wolą te urządzenia, w których wskaźnikiem jest podnoszący się poziom płynu. Większość osób preferuje jednak szybsze i dokładniejsze termometry elektroniczne, dostępne także w higienicznej formie bezdotykowej. Nowoczesne termometry mają nie tylko funkcję pomiaru temperatury, ale także historię czy alarm gorączki. Przydają się wszystkim, niezależnie od wieku. Praktyczne i łatwe w użytkowaniu termometry idealne do domowej apteczki znajdziesz tutaj: https://eplaster.pl.

Ciśnieniomierz – monitorowanie układu sercowo-naczyniowego

Choroby objawiające się gorączką, kaszlem i kichaniem, raczej trudno jest przeoczyć. Ich leczenie zaczynamy więc szybko i najczęściej już po kilku dniach po przeziębieniu nie ma śladu. Istnieją jednak stany chorobowe znacznie bardziej podstępne – takie, które długo nie dają żadnych objawów, aż do momentu, gdy wydarzy się coś naprawdę poważnego (jak zawał czy udar).

Właśnie do takich schorzeń należy nadciśnienie tętnicze. Niepostrzeżenie uszkadza ono serce, naczynia krwionośne, mózg, nerki i oczy. Niestety wielu pacjentów dowiaduje się o swojej przypadłości dopiero wówczas, gdy jadą na sygnale do szpitala.

A tymczasem uniknięcie ryzyka jest naprawdę proste: wystarczy regularnie monitorować swoje ciśnienie tętnicze (a przy okazji również tętno). Młodsze i generalnie zdrowe osoby nie muszą nawet robić tego codziennie – wystarczy kilka razy w tygodniu. Potrzebny jest do tego prosty w obsłudze i niedrogi sprzęt, czyli ciśnieniomierz. To kolejne urządzenie medyczne, jakie warto mieć w domu (i systematycznie używać).

Nebulizator – pierwsza pomoc dla dróg oddechowych

Infekcje górnych dróg oddechowych to codzienność zwłaszcza w tych domach, gdzie mieszkają maluchy uczęszczające do żłobka i przedszkola. Przeziębienie a nawet stan zapalny krtani, gardła czy oskrzeli mają także tendencję dokuczania nam zwłaszcza w trakcie chłodniejszych miesięcy roku. Szczególnie skuteczna w ich przypadku jest bezpośrednia terapia – czyli taka, w której lek trafia do konkretnego miejsca w naszym ciele, omijając układ pokarmowy.

Urządzeniem, za pomocą którego możemy samodzielnie przeprowadzić taką terapię, jest nebulizator – czyli nowoczesny inhalator rozbijający cząsteczki leku do postaci bardzo drobnej mgiełki. Stanowi on wsparcie zarówno w nawracających chorobach układu oddechowego, jak i w terapii schorzeń przewlekłych (takich jak astma czy sezonowe alergie wziewne). Wykonywane z jego pomocą inhalacje pomagają nawilżyć śluzówkę, ułatwiają odkrztuszanie i łagodzą objawy zatkanego nosa czy kaszlu.

Lampa do światłoterapii – nowinka technologiczna wspierająca dobry nastrój

Światłoterapia to nie żadna ezoteryka, ale metoda o udowodnionej naukowo skuteczności. Polega ona na ekspozycję na promieniowanie świetlne o określonej długości i natężeniu. Światło może pobudzać lub hamować produkcję hormonów regulujących nasz rytm dobowy. Jest to przydatne zwłaszcza jesienią i zimą, gdy cierpimy na ciągłe niedobory naturalnego światła.

Lampa do światłoterapii, nazywana też lampą antydepresyjną, jest zatem kolejnym sprzętem medycznym, jaki warto mieć w domu – zwłaszcza że jej użytkowanie jest całkowicie bezpieczne i można to robić w trakcie wykonywania innych czynności.

Wśród innych sprzętów medycznych, jakie również warto mieć pod ręką, są także waga, pulsoksymetr czy mata do akupresury. Latem przydatna może być niewielka lodówka, w której możemy trzymać pewne leki oraz opatrunki.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *