Serwis obiadowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Niezależnie od tego, czy często podejmujemy w swoim domu gości, czy też nie, powinniśmy posiadać elegancki serwis obiadowy. Wiele osób zapomina, że pyszne i wymyślne potrawy to zdecydowanie za mało, aby zrobić wrażenie na zaproszonych gościach lub rodzinie. Istotne znaczenie dla mniej lub bardziej uroczystego obiadu mają dodatki, a zwłaszcza elegancka zastawa obiadowa, która jest wizytówką naszego domu. Modne zestawy stołowe nie ograniczają się dzisiaj wyłącznie do białych talerzy, choć nie da się ukryć, że te klasyczne sprawdzają się najlepiej. W każdym momencie możemy postawić na zastawę utrzymaną w bardziej wyszukanych kombinacjach kolorystycznych lub wzorniczych. Jak wybrać idealny serwis obiadowy? 

Zastawa obiadowa – ile elementów?

Przy zakupie zastawy obiadowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, które pomogą nam przy podjęciu ostatecznej decyzji. Przede wszystkim należy określić wielkość takiego serwisu. Najpopularniejsze są dwie opcje: serwis obiadowy na 6 osób oraz zastawa obiadowa 12 – osobowa, w zależności od liczebności rodziny. Na rynku dostępne są również zestawy obiadowe na 24 osoby – idealne dla wielopokoleniowej rodziny lub osób, które dość często urządzają obiady dla sporej ilości gości. Z tych wszystkich zastawa obiadowa na 12 osób wydaje się być najbardziej optymalna. Po pierwsze nie zajmie zbyt dużo miejsca, a po drugie z powodzeniem wystarczy na dość spore przyjęcie. Serwis obiadowy na 6 osób sprawdzi się w przypadku niedużej rodziny oraz w momencie, kiedy w naszym domu gości kilkoro znajomych. Warto pamiętać, że ilość elementów zastawy obiadowej nie powinna być zbyt duża. Wyeliminować należy te, których na pewno nie będziemy używać.

Sprawdź – Jaki serwis obiadowy do codziennego użytku?

Zastawa stołowa – jakie elementy?

Dobry serwis obiadowy powinien sprawdzać się nie tylko na co dzień, kiedy chcemy nadać wspólnym posiłkom więcej wagi, ale również od święta, kiedy w naszych domach podejmujemy przyjaciół, a także bliższą i dalszą rodzinę. Prosty serwis obiadowy na 6 lub 12 osób składa się z odpowiedniej ilości talerzy głębokich lub misek przeznaczonych na zupę oraz talerzy płaskich do podania drugiego dania. Niektóre z zestawów w komplecie posiadają jeszcze talerzyki deserowe. Bardziej rozbudowane zestawy obiadowe mogą mieć już więcej elementów. W ich składzie można znaleźć wazę i bulionówki, a także salaterki, półmiski, sosjerkę i imbryk. W bardzo rozbudowanych i okazałych zestawach znajdziemy jeszcze więcej wymyślnych elementów, z których część może okazać się mało przydatna w codziennym użytkowaniu. Są to m.in. świeczniki, serwetnik, talerzyk do jajka, taca i naczynie do serwowania musztardy. Mimo, że talerze obiadowe stanowią główny składnik zastawy stołowej to zdarzają się także komplety zawierające sztućce. Jeśli wybrany przez nas serwis nie posiada w swoim składzie sztućców, wówczas należy dokupić je osobno – najlepiej skompletować zestaw, w którym poszczególne elementy będą utrzymane w tym samym wzornictwie. Wówczas cała oprawa stołu będzie prezentować się spójnie i elegancko.

Stylowe serwisy obiadowe

Zastawa stołowa – jaki materiał wybrać?

Dobrej jakości serwis obiadowy będzie służył nam przez lata, niezależnie od tego, jak intensywnie będzie eksploatowany. Będzie też zachwycać swoim pięknem i wspaniale dekorować stół. Kupując zastawę stołową należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Na rynku dostępne są serwisy z ceramiki, kamionki i porcelany, rzadziej ze szkła. Serwisy z kamionki cechują się dużą trwałością i odpornością na zniszczenia. Niestety, przy okazji są dość masywne i ciężkie, a ścianki naczyń są grube. Lżejsze są komplety ceramiczne, które potrafią się prezentować naprawdę elegancko. Jednakże najbardziej szlachetnym materiałem jest porcelana i to właśnie na porcelanowe zestawy obiadowe warto postawić. Dlaczego?

Sprawdź – Porcelana chińska, angielska czy rosyjska – co wybrać?

Powodów jest całe mnóstwo. Wśród tych najważniejszych wymienia się aspekty estetyczne i praktyczne. Cieńsze ścianki, mniejsza waga, a jednocześnie szlachetny wygląd, to tylko niektóre z nich. Ponadto, porcelana starzeje się pięknie i, co ważne, jest w stanie przetrwać długie lata w nienagannym stanie. Poza tym, piękno porcelany nie jest przypadkowe. Długa historia tego materiału powoduje, że porcelanowe serwisy obiadowe są dopracowywane w najmniejszych detalach, dzięki czemu prezentują się bardzo szykownie i luksusowo. 

Uniwersalna i modna zastawa stołowa

W dzisiejszych czasach bez problemu dostaniemy modne zestawy obiadowe w rozmaitej kolorystyce, formie, czy stylistyce. Warto jednak się zastanowić, czy takie nowoczesne rozwiązania są właśnie dla nas. Jeśli chcemy posiadać ponadczasowy serwis obiadowy – taki, który sprawdzi się zarówno teraz, jak i za 5-10 lat, powinniśmy postawić na klasyczną elegancję. Klasyka zawsze jest w cenie i, niezależnie od panujących trendów, prezentuje się nienagannie. Porcelanowy serwis obiadowy utrzymany w jasnej kolorystyce, np. białej lub kremowej będzie odpowiedni na każdą okazję.

Jakie są rodzaje zastawy stołowej?

Modne zestawy obiadowe to atrakcyjna opcja na chwilę. Trendy szybko przemijają i to, co dziś wydaje się hitem, za chwilę może takie nie być. Klasyczna zastawa stołowa wcale nie musi być nudna i bez wyrazu. Taka zastawa jest niezwykle uniwersalna, a to oznacza, że sprawdzi się podczas oficjalnych uroczystości rodzinnych i mniej oficjalnych spotkań z przyjaciółmi, a także doskonale wpisze się w aranżacje stołu utrzymane w różnych stylach. Warto też zauważyć, że klasyczny serwis wcale nie musi być jednokolorowy. Dziś z powodzeniem znajdziemy eleganckie komplety z subtelnymi wzorami. Najbardziej popularne są zdobienia złotą linią lub czarnymi i srebrnymi nadrukami. Gdzie szukać pięknej zastawy obiadowej? Miejscem oferującym wysokiej jakości produkty jest sklep Maxwell&Williams. To właśnie tam można znaleźć gustowne zestawy obiadowe na każdą kieszeń: od tańszych kompletów obiadowych lub obiadowo-kawowych z podstawowej porcelany po najlepsze jakościowo i zarazem droższe zestawy z porcelany kostnej. Każdy z zestawów można dowolnie rozbudować dokupując pojedyncze elementy z wybranej serii. Produkty Maxwell and Williams są nie tylko wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, ale również bardzo szykowne i stylowe. 

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *