Upiększa skórę, redukuje stres i zmęczenie, oczyszcza organizm, poprawia krążenie i odporność. To tylko niektóre z korzyści, jakich dostarcza sauna. Powinny jednak wystarczyć, by przekonać się do zainstalowania takiego pomieszczenia we własnym domu.
Saunę szczególnie upodobali sobie mieszkańcy Finlandii. W całym kraju są dwa miliony takich kabin, z czego połowa znajduje się w domach prywatnych. Korzystają z nich nie tylko właściciele, ale i goście, których Finowie mają w zwyczaju zapraszać do sauny, zamiast na tradycyjną kawę czy herbatę. Ciekawa alternatywa…
Krok 1 – znalezienie miejsca na saunę
Niewiele potrzeba, by wprowadzić ją w życie, bo zaledwie 1,5 m kw. wolnej, domowej powierzchni, na jakiej mogłaby stanąć kabina. To może być łazienka lub część pokoju, najlepiej z wyjściem na taras lub balkon. Ważne jest bowiem, by pomieszczenie miało odpowiednią wentylację — powietrze powinno swobodnie w nim cyrkulować, żeby nie doprowadzić do nadmiernej wilgotności lub przegrzania elementów wewnątrz kabiny. Przy projektowaniu sauny trzeba także pamiętać o zachowaniu kilkucentymetrowego odstępu od ściany mieszkania. Dobrze, jeśli w niedalekiej odległości od kabiny znajduje się prysznic lub inne źródło wody, konieczne jest bowiem obmycie ciała po kąpieli w saunie.
Krok 2 – wybór rodzaju sauny
Kolejnym krokiem powinien być wybór typu sauny. Na polskim rynku jest dostępnych kilka, najpopularniejszych rodzajów. Należy do nich z pewnością sauna sucha, z wysoką temperaturą sięgającą 90 st. Celsjusza i niską ok. dziesięcioprocentową wilgotnością. Jej klasyczna wersja została wzbogacona o kilka podtypów: saunę solną z wykorzystaniem brył soli kamiennej i biosaunę. W tej ostatniej panuje niższa temperatura powietrza i zwiększona do poziomu 40% wilgotności, co zbliża ją do sauny mokrej. Taką wartość osiąga się przez polewanie nagrzanych kamieni wodą. Ciekawym rozwiązaniem jest także sauna ziołowa, odmiana łaźni rzymskiej z wilgotnością sięgającą 100% i temperaturą w wysokości ok. 50 st. Celsjusza, wzbogacona dodatkowo o aromaterapię. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się sauna na podczerwień. Wywołuje intensywniejsze poty oraz pozwala na pozbycie się z organizmu toksyn kwasów i tłuszczów — pod tym względem zdecydowanie przewyższa pozostałe typy saun.
Krok 3 – montaż
Umieszczenie sauny nie jest skomplikowane, odbywa się w ciągu jednego dnia. Pomieszczenie ma formę kabiny do postawienia w domu, zbudowanej z wysokiej jakości drewna np. osiki, świerka skandynawskiego, cedru, jodły kanadyjskiej. Te gatunki są bowiem odporne na działanie wysokich temperatur. Służą do wytworzenia ścian sauny i ławek oraz dodatkowych elementów wyposażenia. Zgodnie z najnowszym trendem, jeden lub dwa boki kabiny mogą być oszklone. Warto też zadbać o detale, takie jak czujnik dymu i przytulne, lekko przyciemnione pomieszczenie. Pobyt w saunie ma być bowiem chwilą pełnego odprężenia, prawdziwą ucztą zarówno dla ciała, jak i duszy.
Tekst: Dominika Prais