Salon z aneksem kuchennym. Jak wykończyć podłogę?

1 wp

W niewielkich mieszkaniach w celu podniesienia funkcjonalności pomieszczeń często łączy się salon z aneksem kuchennym. Jedno duże wnętrze zapewnia komfortowe warunki do wypoczynku, przyjmowania gości i podawania posiłków dla całej rodziny. Wykończenie podłogi w salonie powinno uwzględniać różne funkcje pomieszczenia i jednocześnie zagrożenia, na które narażone są powierzchnie każdego dnia. Jakie materiały wykończeniowe możesz zastosować, by stworzyć praktyczną i trwałą podłogę w pokoju dziennym z aneksem kuchennym?

Płytki do aneksu kuchennego – czy to jedyne rozwiązanie?

Najpopularniejszym materiałem wykończeniowym do aneksu kuchennego są płytki. Dzięki nim podłoga jest zabezpieczona przed wilgocią, tłuszczem i innymi płynami, które rozlewają się w kuchni podczas gotowania. Dodatkowo kafelki są łatwe do utrzymania w czystości, gdyż zabrudzenia nie wnikają w ich powierzchnię.

W aneksie kuchennym można także zastosować inne materiały wykończeniowe, np. panele. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli chodzi o panele laminowane to większość z nich posiada obecnie powłokę chroniącą je przed wilgocią. Oprócz tego na rynku dostępne są także panele winylowe. Właściwości paneli winylowych są podobne do cech, które mają płytki ceramiczne. Winyl nie wchłania wilgoci, dlatego nie dochodzi do puchnięcia podłogi w przypadku rozlania wody. Co więcej, wysoka klasa ścieralności sprawia, że panele podłogowe winylowe są odporne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu aneks kuchenny przez długi czas zachowuje estetyczny wygląd, a podłoga nie wymaga ciągłych napraw.

2.png

Panele czy parkiet do części wypoczynkowej?

W części wypoczynkowej salonu nie trzeba umieszczać płytek tak jak w aneksie kuchennym. Zamiast nich możesz postawić na cieplejsze i przytulniejsze materiały wykończeniowe. Dobrym wyborem są wszelkie podłogi, które imitują naturalne drewno. Panele jodełka lub parkiet sprawiają, że przestrzeń przeznaczona do odpoczynku zachęca do relaksu i pomaga odnaleźć równowagę w codziennym życiu.

Jeśli chodzi o podłogę z paneli, jej wykonanie jest korzystne cenowo, lecz przy wyborze konkretnego modelu paneli, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na klasę ścieralności. W salonie z aneksem kuchennym toczy się większość rodzinnego życia, przez co powierzchnie są silnie narażone na zarysowania. Aby ograniczyć ich powstanie, panele jodelka powinny być możliwie wytrzymałe.

Z kolei gdy w części salonowej podłoga ma być wykończona za pomocą mozaiki parkietowej, powinieneś przygotować się na większe koszty związane z wykończeniem. Parkiet jest droższy, jednak nawet w przypadku uszkodzenia jego zewnętrznej warstwy, można go cyklinować i odnawiać. Dzięki temu podłoga służy przez lata i nie generuje kosztów związanych z niezbędnymi remontami.

3.png

Jak położyć podłogę w salonie z aneksem kuchennym?

Położenie podłogi w salonie z aneksem kuchennym wiąże się zwykle w koniecznością wykonania łączeń pomiędzy dwoma różnymi materiałami wykończeniowymi. Pamiętaj zatem o zakupie odpowiednich listew, które maskują połączenie między kaflami a panelami lub parkietem. Mogą to być listwy w uniwersalnym srebrnym odcieniu.

Jeśli decydujesz się na położenie paneli winylowych na całej powierzchni aneksu i salonu, nie potrzebujesz listew łącznikowych. Niezbędne są jedynie listwy przypodłogowe, którymi wykończysz miejsce łączenia podłogi i ścian. Dzięki nim zabezpieczyć krawędzie paneli i wylewkę, która znajduje się pod nimi. Ponadto zadbasz o estetykę wnętrza i ukryjesz ewentualne niedoskonałości na dolnej części ścian.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *