Rak jelita grubego zaliczany jest do nowotworów złośliwych i, mimo że występuje stosunkowo rzadko, to może okazać się bardzo groźny. Szacuje się, że stanowi mniej więcej 5% nowotworów dotykających przewodu pokarmowego. Niestety, jego objawy są niejednoznaczne, ponieważ występują przy szeregu innych chorób, dlatego też jego diagnoza nie jest łatwa. Zazwyczaj pojawiają się bóle brzucha, krwawienie, a także gwałtowny spadek masy ciała. Może dojść również do przebicia ściany jelita, jednak dzieje się tak u bardzo niewielkiego odsetka chorych osób. Jak więc można rozpoznać raka jelita grubego i jak go leczyć?
Czynniki ryzyka
Rozwój raka jelita grubego w dużej mierze zależny jest od wieku. Występuje bowiem głównie u osób pomiędzy 50, a 60 r.ż. Rzadko kiedy występuje oddzielnie, zazwyczaj jest rezultatem przerzutów nowotworowych z innych narządów, głównie zaś z miednicy i jamy brzusznej. Nowotwór tego typu przeważnie dotyka osób, które mają pewne problemy zdrowotne z odcinkiem przewodu pokarmowego, zalicza się do nich m.in. zespół polipowatości oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Co więcej, w grupie ryzyka znajdują się również pacjenci z celiakią.
Rak jelita grubego – objawy
Do głównych objawów raka jelita grubego zalicza się bóle brzucha, biegunkę oraz wymioty. Są to jednak objawy typowego zatrucia pokarmowego, dlatego łatwo je zlekceważyć. Jeśli jednak utrzymują się przez dłuższy czas, to koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu, należy udać się do onkologa. Dobrego specjalistę można znaleźć za pośrednictwem strony chirurgia-onkologia.com.pl. Wśród innych objawów raka jelita grubego, które są już znacznie poważniejsze, wymienia się także krwawienie do przewodu pokarmowego lub niedokrwistość. W zaawansowanym stopniu choroby objawy zaczynają się nasilać. Następuje osłabienie perystaltyki jelit, a także zatrzymanie gazów. W konsekwencji mogą one doprowadzić nawet do przedziurawienia jelita.
Diagnoza i leczenie
Podstawowe badanie przeprowadzane w diagnozie raka jelita grubego to endoskopia górnego oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Nie zawsze daje jednak ono konkretne wyniki, dlatego konieczne jest wykonanie licznych badań dodatkowych, aby jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia z nowotworem. Należy do nich, chociażby badanie kontrastowe, rezonans magnetyczny, a nawet tomografia komputerowa. Jeżeli nowotwór zostanie zdiagnozowany, to zazwyczaj konieczne będzie przeprowadzenie operacji. Jej cel to wycięcie jelita wraz z węzłami chłonnymi, które znajdują się w jego pobliżu. Współcześnie rozwijane są również badania dotyczące skuteczności chemioterapii lekowej.
Rak jelita w większości przypadków wykrywany jest dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy rokowania są już znacznie mniej przychylne. Z tego tez względu konieczne są regularne badania. Warto pamiętać, że mogą uratować życie.