Poszukiwanie starych mebli

magazynkobiet.pl - stare meble 1050x695 - Poszukiwanie starych mebli


Gdy planujemy wymienić umeblowanie na nowe, wystarczy udać się do któregoś z popularnych, sieciowych sklepów meblowych. Co jednak w sytuacji, gdy zamarzy nam się wprowadzenie do domowej przestrzeni mebli z dawnych lat?

Ten pomysł na pozór może brzmieć absurdalnie, bo w jakim celu zastępować stare jeszcze starszym?

Styl fusion

Choćby po to, by nadać mieszkaniu ciepły, indywidualistyczny charakter. Ta idea narodziła się na przełomie XX i XXI wieku, w odpowiedzi na modny w architekturze wnętrz tamtego czasu – minimalizm. Do chłodnych i pozbawionych oryginalności pomieszczeń wprowadzono stare meble, które ociepliły domową przestrzeń i nadały jej niepowtarzalny styl, nazwany później fusion. Jest eklektyczny, bo opiera się na łączeniu nowego z używanym, nowoczesnego z niemodnym. Nie obowiązują go ścisłe reguły – ważne, by uwydatnić kontrast, zrezygnować z nadmiaru dekoracji i wprowadzić wzory; reszta zależy od inwencji twórczej i wyobraźni projektanta. Wymiana umeblowania na to z minionych czasów nie musi być zatem totalna. Wystarczy jeden nawet element, stary fotel, sekretarzyk czy komoda, aby pokój zyskał nowy charakter. W tym momencie pojawia się jednak pytanie, gdzie zdobyć takie meble.

Gdzie szukać?

Pierwszym krokiem mogą być komisy meblowe z zachodnim asortymentem. To gwarancja może nie najniższej ceny, ale na pewno dobrej jakości. Poza tym w niektórych miastach co jakiś czas odbywają się „pchle targi”, giełdy staroci, bazary, gdzie można niekiedy trafić na prawdziwe perełki. Takie miejsca mają swój odpowiednik w świecie wirtualnym. W sieci funkcjonuje sporo serwisów aukcyjnych, w których, często w atrakcyjnych cenach lub nawet za darmo, można znaleźć ciekawe elementy umeblowania. Zdarza się bowiem, że ludzie, zmieniając mieszkanie lub wystrój wnętrza, chętnie pozbywają się niechcianych mebli – wystawiają je na aukcjach internetowych, dają ogłoszenia do gazet, w ostateczności nawet wyrzucają je na śmietnik. To ostatnie miejsce może być także dobrym źródłem pozyskiwania staroci, dlatego warto się wyzbyć wstydu i również tam szukać prawdziwych skarbów. Nie można przy tym zapominać o rodzinie i znajomych, którzy mogą wyjść nam z pomocą. Jeśli poinformujemy ich o intensywnych poszukiwaniach starych mebli, może się okazać, że ich strychy i piwnice skrywają starocie sprzed lat: czy to krzesła z PRL-u, czy szafki po przodkach i inne tego rodzaju przedmioty, którym warto nadać nowe życie. W zależności od ich kondycji, wystarczy je oczyścić, nałożyć lakier lub bejcę, a w przypadku złego stanu – pomalować farbą kryjącą.

Taki tanim kosztem można zyskać niepowtarzalne elementy wystroju wnętrza. Stare meble mają bowiem wartość, jakiej brakuje umeblowaniu ze sklepu: niosą za sobą indywidualną historię i nadają wnętrzu starodawny, ale na pewno nie niemodny charakter.

Poszukiwanie starych mebli
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *