Pole dance – jak zacząć?

Figury i sekwencje pole dance zachwycają z wielu powodów. Jednym z bardziej oczywistych jest uwydatnienie piękna i siły ludzkiego ciała, ale to nie wszystko. Zachwyt budzi też świadomość wysiłku, jaki trzeba włożyć w to, aby opanować efektowne figury. Jednak czy początki naprawdę są takie trudne? Podpowiadamy, jak zacząć.

Kto może ćwiczyć pole dance?

Jeśli masz obawy o to, czy pole dance jest sportem dla Ciebie, nie musisz się niczym martwić. Tak naprawdę trening na rurze jest dla każdego, bo doświadczenie czy sprawność fizyczna nie mają znaczenia. To zajęcia są od tego, aby wzmocnić ciało i wszystkiego nauczyć. Wystarczą więc tylko chęci i motywacja – cała reszta przyjdzie z czasem.

Ile to potrwa? Zazwyczaj potrzeba 2-3 miesięcy, aby utrzymać się na rurze i wykonać proste figury. A im dłużej będziesz trenować, tym więcej korzyści zauważysz. Treningi staną się łatwiejsze, natomiast Twoje ciało będzie dużo silniejsze, bardziej elastyczne i wydajne. Rura do pole dance już nie będzie wydawać się taka śliska i trudna do “opanowania”.

Należy jednak podkreślić, że przeciwwskazaniem do trenowania pole dance mogą być niektóre choroby oraz urazy. W takim wypadku trzeba obowiązkowo poinformować instruktora o swoich obawach.

Jakie sporty mogą pomóc w pole dance?

Chociaż pole dance można ćwiczyć bez wcześniejszego przygotowania, istnieją sporty, które pomagają w opanowaniu nowej dyscypliny. Są to:

  • akrobatyka,
  • taniec,
  • aerial dance (akrobatyka w powietrzu np. na kołach cyrkowych lub szarfach),
  • joga,
  • balet,
  • ćwiczenia siłowe (siłownia).

Jak przygotować się do pierwszego treningu?

Poza dobrym humorem musisz ze sobą zabrać wodę (do nawadniania organizmu) oraz odpowiedni ubiór. Stroje do pole dance zazwyczaj składają się z: topu sportowego lub stanika sportowego, krótkich spodenek oraz wygodnej koszulki sportowej. Buty są zbędne, ponieważ ćwiczy się boso. Opcjonalnie można mieć ze sobą skarpetki.

Top lub stanik musi być dobrze dopasowany. Zbyt luźny będzie nie tylko niewygodny, lecz również niepraktyczny. Biust powinien pozostać na swoim miejscu nawet podczas figur odwróconych (głową w dół). Krótkie spodenki muszą być elastyczne, najlepiej bezszwowe. Legginsy nie sprawdzą się zupełnie, ponieważ nogi ześlizgiwałyby się z rury.

Biżuterię należy zdjąć, włosy spiąć, a okulary zamienić na soczewki. Ponadto, nie balsamuj ciała przed treningiem, ponieważ zmniejsza to przyczepność, przez co wykonanie pozycji jest dużo cięższe. Skóra powinna być sucha, nieposmarowana kremami.

Jak nie ślizgać się na rurze?

Ślizganie się jest na początku zupełnie normalne. Uczucie “mokrych dłoni” znika po czasie, zazwyczaj po upływie miesiąca. Natomiast jeśli trwa to dłużej, możesz sobie pomóc, używają talku w proszku lub w płynie (tzw. magnezja). To środki, które wysuszają dłonie i polepszają przyczepność. Możesz je kupić w sklepie Flying Rose.

Gdzie ćwiczyć?

Możesz ćwiczyć w domu lub szkole. Niezależnie jednak, którą opcję wybierzesz, najpierw zrób odpowiedni research. Sprawdź, jaki sprzęt jest niezbędny, jakie szkoły są dobre, ile to kosztuje itp. Zastanów się też, która opcja będzie lepsza w Twoim przypadku.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *