Plecaki górskie – czym się kierować przy ich wyborze?

Wyprawa w góry zawsze powinna zostać potraktowana poważnie – trzeba się do niej dobrze przygotować, by móc w bezpieczny sposób podziwiać takie rejony. Przede wszystkim obowiązkowe jest zabranie na taką wycieczkę odpowiedniego plecaka górskiego. Jaki model wybrać, by spełniał swoje zadanie?

Wybór plecaka górskiego – jakość i praktyczność

Szukając idealnego plecaka górskiego dla swojej wyprawy, trzeba ustalić najpierw kilka aspektów, przede wszystkim jak czas trwania wycieczki i trudność wybranej trasy. Dla jednodniowej wycieczki w góry powinien sprawdzić się mniejszy plecak turystyczny, do 35 litrów pojemności. Zmieszczą się w nim wszystkie niezbędne przedmioty, a jednocześnie nie będzie niepotrzebnie obciążał podczas wędrówki. Szczególnie w sezonie letnim lista rzeczy do zabrania w takie miejsca jest krótsza.

Wybierając odpowiedni plecak na wycieczki, bardzo ważna jest też jego trwałość. Najlepiej sprawdzić ofertę zaufanych producentów, którzy tworzą produkty wysokiej jakości. Decydując się na plecaki turystyczne wycieczkowe – e-horyzont.pl to miejsce, do którego warto zajrzeć, by znaleźć modele dostosowane do niemal każdego rodzaju wypraw.

Plecak turystyczny na dłuższą wyprawę

Podczas dłuższej wędrówki górskiej, bardzo ważna jest temperatura, jaka panuje na zewnątrz. Inaczej bowiem będzie pakowany plecak turystyczny latem, a inaczej w okresie jesienno-zimowym. Podczas chłodniejszych dni często trzeba zabrać więcej jedzenia, ciepłej odzieży i dodatkowych przedmiotów, jak przykładowo grubszy śpiwór. W związku z tym, dla wyprawy kilkudniowej warto zainwestować w plecak wycieczkowy o pojemności nawet do 80 litrów. 

Profesjonalne plecaki górskie są też odpowiednio zaprojektowane, by odciążały kręgosłup podczas wielogodzinnego noszenia. Należy dodatkowo zwrócić uwagę na szerokość pasów, co ma również duże znaczenie dla wygody w czasie wędrowania. Zarówno pasy ramienne, jak i pas biodrowy powinny pomagać w równomiernym rozłożeniu ciężaru ładunku. Powinny też być wykonane z materiałów przyjaznych dla organizmu – szczególnie jeśli chodzi o regulację temperatury.

Plecak górski – dodatkowe zabezpieczenia

Wiadomo też, że w górach pogoda bywa bardzo kapryśna i nieprzewidywalna, dlatego również i na tę okoliczność trzeba być dobrze przygotowanym. Wybierając zatem do górskich wypraw plecaki turystyczne wycieczkowe – sklep.jack-wolfskin.pl będzie miejscem odpowiednim na znalezienie modeli nieprzemakalnych i wzbogaconych dodatkowym pokrowcem na deszcz. Dzięki temu zarówno dokumenty, jak i cały sprzęt elektroniczny będą bezpieczne w czasie wędrówek.

Jednocześnie tkanina, z jakiej powstał wybrany plecak turystyczny, powinna umożliwiać swobodną wentylację powietrza. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też specjalne siatki dystansowe, czyli konstrukcja tworząca przestrzeń na powietrze, między ciałem a plecakiem. Dzięki temu możliwa jest termoregulacja organizmu i zapanowanie nad ciepłem i wilgocią tworzącymi się podczas wysiłku fizycznego.

Dla bezpieczniejszej dłuższej podróży warto też wybrać modele plecaków turystycznych, które są wyposażone w wiele dodatkowych kieszonek, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Te drugie to przede wszystkim miejsce na wodę. Natomiast w środku dobrze jest mieć dyskretne i trudne do zlokalizowania kieszonki na pieniądze i dokumenty. Są one często w sprytny sposób zakamuflowane, by potencjalni złodzieje nie mieli łatwego dostępu do rzeczy tak ważnych dla podróżnika.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *