W miesiącach zimowych wiele osób narzeka na pogorszenie stanu cery i intensywne pękanie naczynek na twarzy. Jest to spory problem estetyczny, który ciężko jest przykryć makijażem czy ujarzmić kosmetykami. Specjalista medycyny estetycznej z Kliniki Neonia w Krakowie wyjaśnia, czy warto zamykać naczynka na twarzy laserem i jakich efektów można się spodziewać.
Dlaczego zimą pękają naczynka na twarzy?
Naczynka na twarzy mogą pękać z bardzo różnych powodów. Dużą rolę odgrywają czynniki dziedziczne, na które niestety nie mamy wpływu. U niektórych osób drobne naczynia włosowate są szczególnie delikatne i bardziej podatne na uszkodzenia niż u innych. Określamy to często mianem cery naczynkowej. Ponieważ kapilary w skórze są położone powierzchownie, może na nie wpływać również wiele bodźców zewnętrznych. Jednym z nich jest właśnie niska temperatura, jak również gwałtowne zmiany temperatury. To wyjaśnia, dlaczego zimą problem pajączków na twarzy zazwyczaj się zaostrza. Na zimnie naczynka mocno się obkurczają, natomiast przy przejściu do ciepłego pomieszczenia szybko się rozszerzają, co sprzyja ich pękaniu u osób do tego predysponowanych. Poza tym teleangiektazje na twarzy mogą pojawiać się pod wpływem niektórych leków, kosmetyków, ostrych potraw, mocnej kawy, alkoholu i wielu innych czynników.
Jak dbać o cerę naczynkową zimą?
Zima to trudny czas dla osób z cerą naczynkową, dlatego warto w tym okresie w sposób szczególny zadbać o jej kondycję. Bardzo ważną rolę odgrywa oczywiście prawidłowa pielęgnacja. Przede wszystkim należy unikać kosmetyków, które mogą podrażniać lub alergizować skórę. Niezbędne jest także zabezpieczanie twarzy kremem z filtrem UV. Jest to rzecz, o której należy pamiętać przez cały rok, a nie tylko latem, ponieważ ekspozycja słoneczna to kolejna przyczyna nadmiernego pękania naczynek. Osoby z tym problemem często pytają specjalistów, czy kremy do cery naczynkowej są skuteczne. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że na ogół mają bardzo delikatną formułę bezpieczną dla nadwrażliwej skóry. Jeśli chodzi o skład, to zazwyczaj można znaleźć w nich substancje obkurczające naczynka. W pewnym stopniu są one w stanie wzmocnić ścianę kapilar, jednak nie są skuteczne w usuwaniu już istniejących zmian. Dlatego najlepsze, co można zrobić w przypadku cery naczynkowej, to poddać się zabiegom laserowym, a jesień i zima są na to odpowiednim momentem.
Laserowe zamykanie naczynek na twarzy
Jedynym sposobem, aby w sposób trwały pozbyć się rozszerzonych naczynek na twarzy, jest laseroterapia. W tej metodzie wykorzystuje się działanie wiązki promieniowania o długości 500-600 nm na hemoglobinę zlokalizowaną w obrębie nieprawidłowych naczyń. Energia lasera jest pochłaniana przez barwnik krwi, co powoduje miejscowy wzrost temperatury. W efekcie dochodzi do rozpadu hemoglobiny oraz obkurczenia ściany naczynka. Zamknięte w ten sposób kapilary ulegają całkowitemu wchłonięciu w ciągu kilku tygodni. Zabieg laserowy jest w pełni bezpieczny i nieinwazyjny, ponieważ nie jest naruszana ciągłość tkanek. Polega na przykładaniu głowicy lasera do wybranych partii twarzy, co zajmuje na ogół od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Nie należy się też obawiać bólu czy innych nieprzyjemnych doznań – w trakcie zabiegu powierzchnia skóry jest chłodzona.
Kiedy najlepiej zamykać naczynka?
Laserowe zamykanie naczynek https://neonia.com.pl/zamykanie-naczynek/ obejmuje serię kilku zabiegów. U wielu klientek doskonałe efekty można uzyskać po 3-4 powtórzeniach, przy czym przerwy między poszczególnymi wizytami muszą wynosić około miesiąc. Najważniejszym zaleceniem po każdym zabiegu jest unikanie silnej ekspozycji na promieniowanie UV. W związku z tym naczynka najlepiej jest zacząć zamykać jesienią i kontynuować zimą tak, aby zdążyć zakończyć terapię przed nadejściem słonecznych miesięcy. Plan zabiegów, a także wszystkie szczegóły z nimi związane, należy ustalić ze specjalistą medycyny estetycznej. Konsultacja przedzabiegowa jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala omówić wszelkie wątpliwości i zalecenia, a także wykluczyć przeciwwskazania. Z usuwaniem naczynek na twarzy muszą wstrzymać się na przykład kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jest również szereg chorób, które wykluczają możliwość wykonania zabiegu. Odbycie laseroterapii w sprawdzonym, renomowanym miejscu może być bardzo pomocne w odzyskaniu pięknego wyglądu, komfortu i pewności siebie