Odżywka czy maska? Jak właściwie pielęgnować włosy?

Każdy rodzaj włosów, nawet grube i mocne wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która będzie chroniła je przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Dlatego myjemy włosy szamponem, po myciu stosujemy odżywkę, a raz w tygodniu nakładamy na nie maskę. Jednak czy na pewno tak robimy? Może często zdarza nam się ominąć drugi etap, a maskę stosujemy dużo rzadziej? Jakie produkty i dlaczego są potrzebne naszym włosom?

Szampon i nie takie zwykłe mycie włosów

Ogromny wpływ na kondycję naszych włosów ma oczywiście dieta, jaką stosujemy. Dlatego tak ważne jest dostarczanie odpowiednich składników odżywczych i pierwiastków od wewnątrz. Jednak codzienna prawidłowa pielęgnacja jest także niezbędna, jeśli chcemy cieszyć się mocnymi włosami pełnymi blasku. Jeśli nasze włosy tego wymagają, musimy myć je codziennie. Pamiętajmy jednak, że szampon ma usuwać zanieczyszczenia, więc na pewno zawiera składniki, które nie są dla struktury włosa obojętne, nawet jeśli zawiera też te pielęgnujące. Myć włosy należy więc łagodnymi środkami w niezbyt gorącej wodzie. Mycie przeprowadzamy bardziej skupiając się na masowaniu skóry głowy, a przy długich włosach myjemy ich część u nasady. Spływający z włosów szampon dobrze poradzi sobie z oczyszczeniem ich na całej długości, a nie będziemy ich narażać na uszkodzenia poprzez tarcie. Pamiętajmy, że mokre włosy są bardziej łamliwe i podatne uszkodzenia.

Odżywka – obowiązkowa po każdym myciu

Odżywka do włosów to nie żaden kaprys czy luksus. Stosowana po każdym myciu włosów pomaga chronić je przez szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, zaczynając od zwykłego suszenia, przez modelowanie ich, stosowanie produktów do stylizacji, a na wietrze i zanieczyszczeniu powietrza kończąc. Dobrze dobrana odżywka odpowiednio nawilży włosy, nada im blasku, ułatwi ich rozczesywanie i układanie. Samo dobranie produktu jest proste, jeśli znamy swoje włosy. Do włosów przetłuszczających używamy lekkie odżywki, zwykle do spłukiwania lub w spray. Włosy suche i zniszczone mogą potrzebować nieco cięższych, najlepiej bez spłukiwania. Warto nadmienić, że odżywka tak naprawdę nie naprawi struktury włosa, jeśli są w nim jakieś uszkodzenia. Za jej sprawą jednak nie będzie dochodzić do pogorszenia ich stanu, a codzienne czesanie i układanie będzie o wiele łatwiejsze. Włosy przy użyciu odpowiednich produktów przestaną się również puszyć czy elektryzować, rozdwajać i matowić. Odżywka do częstego stosowania działa jedynie od zewnątrz. Potrafi zatrzymać wilgoć za pomocą substancji o nazwie humektanty, które wiążą się z cząsteczkami wody i nie pozwalają na odparowanie zbyt dużej ilości wody z powierzchni skóry i włosa. Odżywki zawierają również  substancje naturalne, jak olejki eteryczne, które stanowią część bariery lipidowej włosa, która zwykle jest usuwana podczas mycia szamponem. Zapobiega to uszkodzeniom włosów i przesuszaniu. Jeśli często przebywamy na zewnątrz, szczególnie w okresie letnim, warto wybierać odżywki z filtrami UV (znajdziemy je w drogerii hebe.pl). Najczęściej są to odżywki do włosów farbowanych, które zapobiegają blaknięciu koloru.

Maska – pomoc na dłużej

W przeciwieństwie do odżywek do włosów, maski to produkty o silniejszym działaniu. Zastosowanie odżywki jest zwykle doraźnym sposobem na ochronę włosów. Jej działanie w większości kończy się już z kolejnym myciem, dlatego należy ponownie ją nakładać. Z kolei maski zawierają więcej silniejszych substancji, które wnikają również wgłąb struktury włosa, naprawiając jego uszkodzenia, wygładzając go i nawilżając. Maski należy oczywiście trzymać na włosach dłużej, bo zwykle około 15 minut. Dzięki temu wszystkie substancje będą mogły wniknąć we włosy i odpowiednio zadziałać. Oczywiście tak jak szampony i odżywki, również maski powinny być odpowiednio dobrane do rodzajów włosów. Do włosów cienkich nie należy używać masek silnie regenerujących, gdyż mogłyby one bardzo obciążyć fryzurę. Dotyczy to także włosów silnie przetłuszczających się. Maski poleca się osobom z puszącymi się włosami, które tworzą na jego powierzchni film nie pozwalający na dostanie się zbyt dużej ilości wilgoci, a fryzura jest ładnie wygładzona. Maski należy stosować raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb oraz zaleceń producenta.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *