Wynajem samochodu na krótki wyjazd za miasto to bardzo dobra decyzja. Warto jednak pamiętać, że przed podpisaniem umowy z konkretną wypożyczalnią, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Możliwość wynajmu samochodu to wygoda i niezależność. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że niemal każda wypożyczalnia aut w Warszawie i w innych dużych miastach cieszy się sporym zainteresowaniem. Dzięki proponowanym przez nie usługom nie trzeba dostosowywać się do rozkładu jazdy autobusów i pociągów. Jest to propozycja, z której może skorzystać dosłownie każdy (oczywiście, pod warunkiem że posiada ważne prawo jazdy). Z wynajmowanych aut chętnie korzystają nie tylko osoby prywatne, cieszą się one sporą popularnością także wśród przedsiębiorców. Bez względu na to, czy wypożycza się pojazd na wakacje, czy w celach biznesowych, jest to rozwiązanie, na które warto się zdecydować.
Wiarygodność firmy wypożyczającej auta
Znajdując wypożyczalnię aut oferującą najbardziej dogodne warunki wynajmu, należy sprawdzić, czy działa ona legalnie i tym samym, czy jest wiarygodna. Jak to zrobić? Warto zacząć od sprawdzenia informacji na temat firmy w Google. Daje to możliwość poznania wizerunku wypożyczalni w Internecie. Możliwe jest też sprawdzenie firmy w CEIDG – w ten sposób można się dowiedzieć, czy firma jest zarejestrowana, czy została wykreślona z rejestru lub zawieszona. Bardzo pomocny przy sprawdzaniu wiarygodności może okazać się odpis KRS.
Cena wynajmu samochodu
Odpowiedzią na pytanie „Co warto wiedzieć o wypożyczaniu samochodów na lotnisku Warszawa Modlin?” jest również cena usługi. Kwoty bywają mocno zróżnicowane, zależą od wieku kierowcy, różnego rodzaju udogodnień (m.in. fotelika dziecięcego) oraz długości okresu, na który chce się wynająć pojazd. Wbrew pozorom lokalizacja wypożyczalni nie ma dużego znaczenia. Te na lotnisku bywają droższe, jednak po uwzględnieniu kosztu dojazdu do miasta, może się okazać, że wynajęcie auta zaraz po przylocie jest tańsze. Należy również mieć świadomość, że wypożyczając samochód, z reguły trzeba uiścić kaucję, której wysokość waha się w granicach od 500 do 2000 zł. W niektórych wypożyczalniach jest ona pobierana jedynie od osób nieposiadających obywatelstwa polskiego. Z reguły jednak kaucja to konieczność, gdy chce się wynająć auto z segmentu Premium. Tego rodzaju zabezpieczenie można pokryć gotówką lub kartą kredytową, na której blokowana jest ustalona przez wypożyczalnię kwota.
Czytaj umowę!
Przed wypożyczeniem auta należy dokładnie przeczytać umowę, nawet najdrobniejszy druk na samym dole dokumentu. Na szczególną uwagę zasługują fragmenty dotyczące ubezpieczenia – OC, NNW, AC, Assistance. Najlepsze wypożyczalnie proponują ubezpieczenie, które zwalnia klienta z konieczności pokrycia kosztów naprawy w momencie pojawienia się szkody. Bagatelizując ten problem, może się okazać, że za niewielką rysę na karoserii należy zapłacić z własnej kieszenie niemałą kwotę. Dobrze zatem podpisać protokół odbioru pojazdu, który uwzględnia każde, nawet najmniejsze zadrapanie. Przed podpisaniem dokumentu warto też ocenić działanie samochodu i sprawdzić, do której godziny trzeba odstawić auto, kto pokrywa koszt paliwa, czy można jechać za granicę i czy istnieje limit kilometrów.
Podsumowując, wynajem auta to wygoda. Warto jednak pamiętać, że wypożyczający samochód nie jest zwolniony z czytania umowy. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów.