Nowy rok pełen łagodności. Daj się zainspirować!

nowy rok i nowe podejście do życia

Właśnie przywitaliśmy nowy, 2023 rok. To okazja do świętowania, ale też do przemyślenia tego, co odeszło wraz ze starym rokiem, oraz poszukania inspiracji do działania na nowy rok. Tradycją już jest spisywanie noworocznych postanowień, które często zakładają wprowadzenie diety odchudzającej, rozpoczęcie ćwiczeń na siłowni czy naukę nowego języka. Gdyby jednak podejść do tematu trochę łagodniej i mniej zadaniowo? Może uda się znaleźć cele i postawić wyzwania, które okażą się sprzyjać życiu w rytmie slow? Zachęcamy Cię do refleksji i podajemy kilka inspiracji, które możesz zaadoptować do swoich potrzeb.

Rozwój? Owszem, ale w swoim tempie

Kiedy to się stało, że pojęcie „rozwój” stało się powodem do bolesnego ukłucia pod żebrami, zamiast wrażenia narastającej ekscytacji? Niestety, coraz częściej presja ciągłego rozwoju sprawia, że to słowo odbija się echem po głowie i nie daje spokoju. W końcu zawsze można być jeszcze lepszym, mądrzejszym, szczuplejszym… Nie oznacza to, że rozwój jest zły, przecież to on napędza do działania. Jednak dobrze jest, aby był zrównoważony. Taka idea prowadzi do wyjścia z tzw. wyścigu szczurów i podejmowania wyzwań niezależnie, w swoim tempie. Samodoskonalenie się jest pojęciem znanym człowiekowi od czasów wielkich greckich filozofów, którzy kształtowali myśl, jakoby człowiek świadomy, kulturalny i wolny był winien wciąż się zmieniać i pogłębiać swoje umiejętności. Jednakże myśl ta ma niewiele wspólnego z nowoczesnym coachingiem czy współcześnie pojmowanym sukcesem w postaci wysokiego stanowiska i bogactwa materialnego. 

Nasza rada: Zacznij od nowa! Wraz z nowym rokiem postaraj się odnaleźć zajęcie, które będziesz wykonywać jedynie dla przyjemności i własnej satysfakcji. Zastanów się, co tak naprawdę przyniosłoby Ci radość, gdybyś nie musiał myśleć o korzyściach materialnych i reakcji otoczenia. Szczególnie zalecamy rzemiosło, gdyż wykonywanie pracy rękoma doskonale Cię odpręży.

Skup się na relacjach

Samotność to prawdziwa choroba XXI wieku. Kiedy ostatni raz bez okazji spotkałeś się z przyjaciółmi przy stole? Spróbuj spontaniczne zaprosić do siebie kilku bliskich. W dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy przepełnieni bodźcami zewsząd, takie spotkanie bywa rzadkością – szukamy wciąż nowych wrażeń i zapominamy o mocy najzwyklejszej, ale jakże ważnej rozmowy! Postaraj się zbudować nawyk sprawdzania, jak czują się Twoi bliscy. Krótki SMS w ciągu dnia sprawi, że poczują się docenieni. Aby jeszcze bardziej wzmocnić relacje, możecie wspólnie wybrać się na warsztaty rękodzieła. Stworzenie czegoś własnoręcznie w grupie najbliższych będzie niezapomnianym wrażeniem. Vouchery na prezent na tego typu warsztaty to wyraz największej sympatii.

Zainspiruj się naturą

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne i spędzaj codziennie, chociaż pół godziny na zewnątrz. W weekend możesz pozwolić sobie na dłuższe wyjazdy do lasu lub parku. Nawet w dużym mieście znajdziesz miejsca, które okażą się oazą spokoju. Gdy zaobserwujesz procesy, jakimi rządzi się przyroda, uzyskasz spokój i więcej uważności na zmiany wokół Ciebie. 

Mamy nadzieję, że rok 2023 będzie pełen łagodności!

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *