Nowe inwestycje deweloperskie: w jakim wieku kupujemy mieszkanie?

Kupno mieszkania to ogromna inwestycja, ale rekordy sprzedaży na rynku pierwotnym najdobitniej pokazują, że w naszym kraju istnieje obecnie ogromne zapotrzebowanie na lokale mieszkaniowe. Jakie mieszkania preferujemy? I ile wiosen liczy sobie przeciętny nabywca nieruchomości w nowej inwestycji deweloperskiej?

Kim są nabywcy nieruchomości z rynku pierwotnego? W zdecydowanej większości na zakup mieszkania od dewelopera decydują się osoby w przedziale wiekowym 30-39 lat – stanowią one aż 39 proc. wszystkich klientów. Przed trzydziestym rokiem życia jest 30 proc. kupujących, a po pięćdziesiątce 18 proc. Co ciekawe, wśród nabywców zdarzają się również osoby niepełnoletnie, ale w ich przypadku kupno mieszkania finansują zazwyczaj rodzice, chcący zapewnić swoim dzieciom mieszkanie na okres studiów lub na start w samodzielne życie.

Wiek kupującego a metraż mieszkania

Analiza transakcji na rynku pierwotnym pokazuje, że przedstawiciele poszczególnych grup wiekowych mają inne preferencje, jeżeli chodzi o powierzchnię nabywanych mieszkań. Najstarsi klienci wybierają najczęściej mieszkania o małym metrażu – wynika to z faktu, że nie mają oni zwyczajnie sił i chęci na utrzymywanie domu albo większego mieszkania. Małe lokale preferują również studenci. Klienci z tej grupy – rzecz jasna współfinansowani przez rodziców – bardzo często decydują się na zakup kawalerki albo lokalu dwupokojowego, ale metraż nie jest dla nich podstawowym kryterium wyboru;dużo ważniejsza dla młodych osób jest odpowiednia lokalizacja.

– Osoby w młodym wieku poszukują mieszkań z łatwym dostępem do centrów miast, gdzie prowadzą one życie towarzyskie i zawodowe; liczy się dla nich szybkość dotarcia do pracy czy uczelni – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – W cenie są również lokale położone w bliskim sąsiedztwie terenów zielonych, gdzie można aktywnie uprawiać sport.

Nowym inwestycjom deweloperskim bacznie przyglądają się również osoby w przedziale wiekowym 35-45. W tym wieku często zmienia się mieszkanie na większe z powodu dzieci, sporo osób decyduje się też na zakup kolejnego mieszkania w celach inwestycyjnych (nie od dziś wiadomo, że kupno nieruchomości pod wynajem to jedna z bezpieczniejszych form lokowania kapitału).

Ile pensji potrzeba na zakup nowej inwestycji deweloperskiej?

Ceny mieszkań w nowych inwestycjach deweloperskich stale rosną – w pierwszym kwartale zeszłego roku trzeba było za nie płacić o prawie 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017. Jeżeli wierzyć statystykom, przeciętny Polak na zakup mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych w dużym mieście potrzebuje 99 średnich wynagrodzeń netto. Co ciekawe, aż 71 procent kupujących płaci za mieszkanie gotówką – tak wysoki odsetek stanowi najlepszy dowód na to, że lokale mieszkaniowe z rynku pierwotnego stały się łakomym kąskiem dla majętnych Polaków, szukających sposobu na zainwestowanie swoich oszczędności.

Maciej Balcerek ostrzega: – Zysk z takiej inwestycji kilkukrotnie przewyższa to, co oferują bankowe lokaty, aletrzeba pamiętać, że kupno mieszkania z myślą o wynajmie nie jest pozbawioneryzyka i wymaga sporego zaangażowania od inwestoraZdarzało się na przykład, że deweloper plajtowałprzed oddaniem lokalu do użytku, zostawiając kupujących na lodzie.

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *