Podstawki pod świece – jakie mają znaczenie?

Świece to niezwykle klimatyczny rodzaj dekoracji. Ich światło buduje nastrój i wprowadza romantyczną aurę, natomiast wygląd dekoruje wnętrze i nadaje mu charakter. Z każdej świecy warto korzystać jednak wraz z odpowiednią podstawką. Pełni ona jednocześnie rolę praktyczną i dekoracyjną. Na co należy zwrócić uwagę wybierając podstawki pod świece?

Funkcje podstawek pod świece

Główną rolą podstawek pod świece jest zwiększenie bezpieczeństwa korzystania ze świeczek. Po pierwsze, podstawka gwarantuje świecy stabilność, co jest niezwykle ważne w trakcie palenia się knota (ochrona przed pożarem). Po drugie, podstawka zabezpiecza podłoże, na którym stoi świeca zarówno przed wysoką temperaturą, jak i ściekającym woskiem. Z tego względu warto korzystać z podstawek pod świece niezależnie od okoliczności. Poza tym, akcesoria tego typu pełnią też ważną rolę dekoracyjną. W połączeniu z najprostszą nawet świeczką są w stanie stworzyć efektowną ozdobę wnętrza. Należy tylko dobrać je odpowiednio do oczekiwanych rezultatów. 

Jakie rodzaje podstawek pod świece można znaleźć na rynku?

Najlepiej znane podstawki pod świece to modele szklane i ceramiczne. Podstawka ze szkła ma najczęściej formę kieliszka o wyższych lub niższych brzegach. Dobrze trzyma świecę, jest neutralna dla jej designu i stylu, a jednocześnie dodaje jej nieco elegancji. Szkło ładnie połyskuje w świetle płonącej świeczki, a ze względu na swoją przezroczystość pasuje do wszystkiego – cechy te sprawiają, że podstawki pod świece ze szkła są najbardziej uniwersalne. Modele ceramiczne należy dobierać już nieco ostrożniej, zwracając uwagę między innymi na ich kolor. Kolejną grupę podstawek pod świece stanowią zjawiskowe tace lustrzane, polecane do aranżacji w stylu glamour. Ich zadaniem jest efektowne odbicie płomieni świec, co potęguje efekt niezwykle romantycznego klimatu. Takie tace najlepiej sprawdzają się w połączeniu z podstawkami szklanymi. Ostatnia popularna grupa podstawek pod świece to modele drewniane, w stylu naturalnym. Mają one formę plastrów drzewa z korą, dzięki czemu dobrze wpisują się w aranżacje rustykalne, skandynawskie czy vintage. Można łączyć je z dodatkowymi ozdobami na świece, aby tworzyć w ten sposób mini stroiki. 

W świecie podstawek pod świece dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają nadać charakter najbardziej klasycznym białym świecom walcowym. Dzięki takim dodatkom użytkownik nie musi martwić się o bezpieczeństwo czy utrzymanie czystości. Może natomiast cieszyć się zjawiskowym efektem odpowiednio dobranej do aranżacji wnętrza podstawki pod świecę, która spotęguje piękno iskrzącego się płomienia.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *