Ból, zaczerwienienie, opuchnięcie, pieczenie i swędzenie gardła – to tylko niektóre z objawów mogących występować w momencie, gdy mierzymy się ze stanem zapalnym. Tak, nieżyt gardła to inaczej zapalenie występujące w obrębie tego właśnie narządu. Z jakimi rodzajami stanów zapalnych gardła mamy do czynienia i jak je leczyć?
Ostry nieżyt gardła
Nieżyt gardła nieraz towarzyszy przeziębieniu, które jest najczęstszą przyczyną zgłoszeń do lekarzy pierwszego kontaktu, a także zwolnień lekarskich. Przeziębienie to łagodna infekcja wywoływana przez wirusy. Innym rodzajem zakażeń górnych dróg oddechowych, które wiążą się właśnie z nieżytem gardła, mogą być infekcje bakteryjne. Mają szybszy i bardziej intensywny przebieg niż przeziębienie.
Oba te schorzenia możemy jednak uznać za ostry nieżyt gardła – występują maksymalnie w przeciągu kilku dni od kontaktu z patogenem, a po odpowiednim leczeniu mijają. Towarzyszyć im może gorączka, ogólne osłabienie, katar, ból głowy, mięśni etc.
Przewlekły nieżyt gardła
Mamy także drugi rodzaj stanów zapalnych, który nazywamy przewlekłymi. Jak sama nazwa wskazuje, trwają one przez dłuższy czas, ponieważ są związane z długotrwałym i powtarzającym się podrażnieniem błon śluzowych gardła.
Dochodzi do niego w przebiegu takich schorzeń, jak np. refluks żołądkowo-przełykowy, gdzie kwas z żołądka dociera do gardła. Źródłem może być też palenie papierosów, przebywanie w zadymionych miejscach czy praca nadwyrężając głos (jest to określane m.in. chorobą zawodową nauczycieli). W tym wypadku najczęściej objawami nieżytu gardła jest uciążliwa chrypka, kasłanie, drapanie oraz poczucie suchości gardła.
Jak walczyć z nieżytem gardła?
Przy leczeniu stanu zapalnego tkanek gardła bierze się pod uwagę właśnie przyczynę problemu. Jeżeli podłożem jest infekcja wirusowa, stosujemy przede wszystkim leczenie objawowe. Jeśli mamy zaś do czynienia z chorobą o podłożu bakteryjnym, konieczna jest antybiotykoterapia.
Leczenie nieżytu przewlekłego także zależy od tego, co dany stan wywołało. Chcąc pozbyć się chrypki spowodowanej przez refluks, musimy skupić się na terapii pierwotnego schorzenia. Oczywiście nieprzyjemne symptomy ze strony gardła możemy jednocześnie łagodzić. W tej kwestii przydatne są zarówno leki czy inne preparaty, które możemy bez recepty dostać w aptekach, jak i domowe sposoby.
- Preparaty z apteki
Na czym najlepiej się skupić? Jeśli chcemy tylko łagodzić ból gardła oraz związane z nim dolegliwości i nie towarzyszy nam przy tym gorączka, postawmy przede wszystkim na pastylki do ssania. Działają miejscowo – łagodzą ból, nawilżają błonę śluzową, zmniejszają obrzęk i mają właściwości przeciwzapalne, co doskonale sprawdza się w przypadku nieżytu gardła. Pamiętajmy jednak, że warto, abyśmy korzystali ze środków stworzonych na bazie naturalnych składników, np. miodu, propolisu, witaminy C.
Jeśli oprócz pastylek chcemy zaopatrzyć naszą apteczkę w inne preparaty, możemy kupić roztwór do płukania gardła, środki do inhalacji czy też aerozole. Pamiętajmy przy tym, że jeżeli wybierzemy do inhalacji np. olejki roślinne, a do płukania gardła kupimy zioła, musimy uważać na ewentualną reakcję alergiczną. Jeśli jesteś alergikiem, koniecznie skonsultuj swój wybór z farmaceutą.
- Domowe sposoby
Miód – to nie tylko składnik specjalistycznych farmaceutyków, lecz także produkt, który większość z nas ma w swoich domach. Jest tani, łatwo dostępny, a przy tym ma całą masę właściwości terapeutycznych. Działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, łagodzi, regeneruje, nawilża. Jest więc idealnym środkiem na walkę z nieżytem gardła – w jaki sposób go wykorzystać?
Łyżeczka miodu do ssania – nabierz na łyżeczkę miód i ssij go aż do całkowitego rozpuszczenia. Zadziała niczym pastylka do ssania!
Miód, mleko, masło – mleko podgrzej do temperatury pokojowej. Dodaj łyżkę miodu i łyżeczkę masła. Wymieszaj i pij małymi łykami. Dzięki dodatkowi masła i zawartego w nim tłuszczu, który osiądzie na tkankach gardła, powstanie swego rodzaju ,,warstwa ochronna” ułatwiająca odbudowę podrażnionej błony śluzowej.
Siemię lniane – to znakomity środek nawilżający, który dodatkowo zawiera w sobie wiele witamin i mikroelementów. Do tego jest też niezwykle bezpieczny, mogą go stosować nawet kobiety ciężarne.
Jak z siemienia lnianego możesz przygotować preparat na gardło? Świeżo rozgniecione nasiona siemienia (gotowe, mielone siemię ma znacznie mniej walorów odżywczych) zalewasz gorącą wodą. Pozostawiasz na kilkanaście minut pod przykryciem, a gdy wytworzy się z niego gęsta zawiesina, wymieszaj i wypij małymi łykami. Siemię, podobnie jak masło, stworzy na gardle dodatkową warstwę chroniącą oraz regenerującą tkanki – na zdrowie!