Czy mogę być piękna i aktywna podczas miesiączki?

Okres krwawienia miesiączkowego to dla wielu kobiet czas gorszego samopoczucia, który na kilka dni utrudnia im codzienne funkcjonowanie oraz uniemożliwia podejmowanie dodatkowych aktywności. Tymczasem miesiączka jest sprawą fizjologiczną, warto zatem zadbać, żeby nie kojarzyła się z cierpieniem oraz ograniczeniami. Odpowiednie przygotowanie do „tych dni” może pomóc w złagodzeniu objawów i pozwoli nie rezygnować z planowanych aktywności.

Komfort i wygoda

Niezwykle ważną kwestią jest odpowiedni dobór środków higienicznych. Dla kobiet aktywnych, uprawiających sport, najlepszym rozwiązaniem są tampony. Wybierając odpowiedni typ należy kierować się intensywnością krwawienia – im większy tampon, tym większa jest jego chłonność. Nie wolno natomiast ulegać złudzeniu, że większy tampon pozwoli nam na rzadsze jego zmienianie. Środki higieniczne, zarówno tampony, jak i podpaski należy zmieniać maksymalnie co 6-8 godzin, gdyż zbyt długie użytkowanie prowadzi do rozwoju bakterii i sprzyja infekcjom. Wbrew mitom, tampony mogą być także używane przez kobiety, które nie rozpoczęły współżycia, gdyż nie uszkadzają one błony dziewiczej. Kobiety, które nie są przekonane do tego rozwiązania, bez problemu wybiorą odpowiednie zabezpieczenie higieniczne z szerokiego asortymentu podpasek czy kubeczków menstruacyjnych.

Okres bez bólu

Ból menstruacyjny to główny czynnik blokujący aktywność kobiet podczas miesiączki. Może pojawić się kilka godzin przed rozpoczęciem krwawienia i trwać do 3 dni od jego wystąpienia. W łagodzeniu dolegliwości mogą pomóc leki rozkurczowe, które zmniejszają skurcze mięśniówki macicy odpowiedzialne za ból. Rozwiązaniem o szerszym działaniu są niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. Ketesse®25), które łagodzą dolegliwości bólowe nawet u 70% kobiet. Leki te zmniejszają wydzielanie prostaglandyn, które są odpowiedzialne za powstawanie skurczów macicy, ale także łagodzą inne dolegliwości bólowe często towarzyszące miesiączce, takie jak ból głowy czy ból krzyża. Dodatkowo ulgę mogą przynieść rozgrzewające okłady okolicy podbrzusza oraz stosowanie odpowiedniej diety. Bolesne skurcze mogą nasilać się bowiem pod wpływem kofeiny oraz alkoholu. Ważna jest także odpowiednia suplementacja wapnia, który bierze udział w prawidłowej czynności mięśni gładkich, budujących macicę. Występowanie bolesnych miesiączek warto zgłosić podczas rutynowej wizyty u ginekologa, aby wykluczyć istnienie wtórnych przyczyn tego typu dolegliwości.

Uroda w „te dni”

Wiele kobiet wiąże menstruacje z pogorszeniem wyglądu cery. Rzeczywiście, duże wahania stężeń hormonów sprzyjają nasileniu zmian trądzikowych u kobiet, które mają ku temu predyspozycje. Czasami jednak problem ten nasila się także pod wpływem błędów dietetycznych – wszak okres napięcia przedmiesiączkowego to czas, kiedy najchętniej sięgamy po czekoladę lub fast foody. Aby zapobiec pogorszeniu stanu naszej skóry podczas miesiączki, warto zwrócić uwagę na dietę oraz odpowiednią higienę. Kobiety, które cierpią z powodu obrzęków, powinny natomiast unikać spożywania nadmiaru soli. Paradoksalnie najlepszym sposobem na pozbycie się obrzęków jest odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ pozwala to na wypłukanie nadmiaru sodu, czyli pierwiastka odpowiedzialnego za ich powstawanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *