Modne plecaki miejskie – jaki wybrać?

Szukasz modnego plecaka miejskiego, z którym można swobodnie poruszać się po mieście? Poznaj nasze wskazówki i wybierz plecak idealny dla siebie.

Plecak kontra torebka lub aktówka

Nie da się nie zauważyć, że plecaki w końcu odnalazły należne im miejsce. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu były postrzegane jako „niepoważne”, służące raczej turystom oraz dzieciom i młodzieży, niż dorosłym. Dziś wygląda to inaczej. Plecaki miejskie stoją w jednym rzędzie z aktówkami i damskimi torebkami. Plecak miejski może być zamiennikiem damskiej torebki i nikogo to już dziś nie dziwi.

Skąd taka zmiana? Większą wagę przywiązujemy do wygody i zdrowia. Noszenie plecaka jest bardziej komfortowe, równomiernie obciąża oba ramiona, kręgosłup nie wykrzywia się od jednostronnego ciężaru i obie ręce są wolne. Plecaki widuje się nie tylko u młodzieży, studentów i miłośników pieszych wędrówek. Dziś to coraz częściej atrybut ludzi sukcesu.

Plecak miejski – przeznaczenie

Co innego plecak miejski, z którym po prostu poruszamy się na co dzień po mieście, a co innego taki, który musi posłużyć do konkretnego celu. Tu wyróżnia się przede wszystkim plecaki sportowe, do komputerów oraz plecaki szkolne.

– plecak sportowy – plecak specjalnego przeznaczenia, który ma na zewnątrz specjalne zapięcia (klamry) do bezpiecznego i stabilnego przenoszenia sprzętu. Używa się go także do transportu odzieży i obuwia sportowego, więc główna kieszeń powinna być nieprzemakalna. W wielu plecakach sportowych są zarezerwowane miejsca na bidon lub bidony są wbudowane w plecaki. Plecaki do jazdy na rowerze mają też specjalną rurkę, która umożliwia picie bez przerywania treningu.

– plecak szkolny – musi mieć lekką konstrukcję, bo bagaż do przeniesienia na pewno lekki nie będzie. W szkolnym plecaku powinna się znajdować wygodna duża kieszeń na książki i zeszyty oraz kilka mniejszych – na drugie śniadanie, przydatne przybory czy telefon. Ideałem jest plecak z usztywnionymi plecami i miękką wyściółką na szelkach.

– plecak do laptopa – służy do transportowania cennego sprzętu, dlatego dobiera się go szczególnie starannie. To niemal plecak na miarę, laptop powinien być przewożony stabilnie. Kieszeń na laptop znajduje się w tylnej części, powinna być z obu stron miękko wyściełana. Przy okazji zapewnia to dużą wygodę noszenia. Plecak miejski na laptop to jednocześnie organizer, w którym znajdzie się miejsce na pendrive, komplet długopisów, telefon z ładowarką i najważniejsze dokumenty. Plecak na laptop powinien być nieprzemakalny.

Plecak a bezpieczeństwo – na co zwrócić uwagę

Plecak, jak sama nazwa wskazuje, noszony jest na plecach, trudno więc mieć go stale na oku. Dlatego wybierając plecak, warto poszukać takiego, który ma ukryte i trudno dostępne kieszenie, w których można schować dokumenty, klucze, telefon itp. Taka nieduża kieszeń na suwak często jest ukryta w innej, większej, co wcale nie jest takie oczywiste. Inną opcją jest zewnętrzna kieszeń od strony pleców, do której można wsunąć najcenniejsze rzeczy. Dostanie się do takiej kieszeni nie jest łatwe, gdyby ktoś chciał ją rozsunąć, musi dotknąć pleców.

Niektóre miejskie plecaki mają wzmacniany dół, by nie można było ich łatwo rozciąć i wysypać zawartości. Warto też przychylniejszym okiem spojrzeć na plecaki, które mają osłonięte zamki błyskawiczne. Ich rozsunięcie wymaga manipulacji, na które złodzieje zwykle nie mają czasu.

Modny plecak miejski

Z plecakiem pokazujemy się wielu ludziom, nic dziwnego, że zwracamy uwagę nie tylko na jego funkcjonalność, ale i na wygląd. Moda zmienia się szybko, na szczęście krój plecaków jest na tyle uniwersalny, że można nosić je przez kilka sezonów.

Wśród jednokolorowych plecaków królują czarne, grafitowe i granatowe. To uniwersalne kolory pasujące do wielu stylizacji. Wśród plecaków kolorowych trafiają się prawdziwe perełki – plecak może być uzupełnieniem stylizacji, może też odzwierciedlać zainteresowania swojego właściciela, na wielu plecakach widnieją bohaterowie filmów lub gier komputerowych. Od kilku sezonów na topie są plecaki z pionowymi zamknięciami. Pojawiają się też plecaki, które można otwierać jak walizkę – z trzech stron, i rozkładać niemal na płasko.

Jeśli chodzi o kształt plecaków, to przeważają płaskie, równolegle rozkładające się na całej wysokości. Raczej nie spotyka się już plecaków wyglądem przypominających garb kangura. Noszą je tylko fascynaci takim kształtem. Trzeba przyznać, że takie odstające plecaki są bardziej pojemne, ale nie sprawdzają się na co dzień.

A wielkość? To sprawa bardzo indywidualna. Plecaki miejskie sprzedawane są w różnych rozmiarach, od kompaktowych poprzez średnie, do tych bardzo pojemnych (25 – 30 l). Tu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co będziemy nosić w plecaku i ile miejsca potrzebujemy. Mały plecak jest zgrabny, ale wypakowany do granic możliwości nie będzie dobrze wyglądał. Z kolei duży plecak, który będzie przenosił głównie powietrze to spora ujma dla wizerunku.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *