Mleko modyfikowane dla dzieci – jakie wybrać?

Z różnych powodów nie zawsze dziecko może być karmione przez matkę, dlatego dostępne są mieszanki mleka, których skład najbardziej przypomina niedościgniony wzór. Zawierają one niezbędne do rozwoju dziecka składniki odżywcze tak, aby umożliwić mu naturalny i zdrowy rozwój.

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane jest produktem na bazie mleka  krowiego,  ale w wyniku modyfikacji składem przypomina pokarm ludzki. W porównaniu z mlekiem krowim zawiera mniej białka oraz pozbawione jest potasu, sodu, chloru. W jego składzie za to znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina D i mikroskładniki. Do mieszanek mlecznych dodawane są także probiotyki, których zadaniem jest wsparcie układu odpornościowego niemowlęcia.  Skład mleka modyfikowanego jest regulowany przez prawo Unii Europejskiej tak, aby mieć pewność, że zawarte w nim składniki są jak najbardziej zbliżone do tych, które występują w mleku ludzkim.

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór mlek modyfikowanych, czego przykładem są produkty od znanej marki Bebilon. Zakup mleka modyfikowanego dla dziecka zawsze należy poprzedzić konsultacją lekarską. Wszystko bowiem zależy od stanu zdrowia dziecka i jego potrzeb. Niemowlęta, u których stwierdzono alergię lub u których się ją podejrzewa, będą bowiem wymagały innego pokarmu. Na rynku dostępny jest szeroki wybór mlek modyfikowanych – dostępne są nawet specjalne rodzaje dla wcześniaków, na zaparcia lub ulewanie. Kolejnym ważnym kryterium jest wiek dziecka – wybierając odpowiedni produkt, zwracaj szczególną uwagę na oznaczenia na etykiecie. Można przy tym wyróżnić produkty:

  • oznaczone cyfrą 1 – mleko początkowe przeznaczone jest dla niemowląt do szóstego miesiąca życia,
  • oznaczone cyfrą 2 –mleko następne dla dzieci od szóstego do dwunastego miesiąca życia,
  • oznaczone cyfrą 3 – dla dzieci od pierwszego do drugiego roku życia,
  • oznaczone cyfrą 4 – dla dzieci powyżej drugiego roku życia,
  • oznaczone cyfrą 5 – dla dzieci przedszkolnych.

Wpływ pokarmu na rozwój dziecka

Należy uświadomić sobie, że to, czym karmimy dziecko w wieku niemowlęcym, ma duży wpływ na jego rozwój i stan zdrowia w przyszłości. Udowodniono bowiem, że dzieci, które spożywają pokarm odpowiadający im potrzebom, są mniej narażone na różne choroby, na przykład nadciśnienie, osteoporozę, cukrzycę oraz zawał serca w przyszłości.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *