Bez wątpienia jednym z najcenniejszych darów natury jest miód. Jego właściwości prozdrowotne, a nawet lecznicze, są znane od setek lat. Warto jednak wiedzieć, że miód to produkt, który występuje w wielu wariantach. Różnią się one barwą, smakiem, aromatem czy też stopniem krystalizacji. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej miodowi gryczanemu i wyjaśnimy, dlaczego warto go włączyć do swojej diety.
1. Miód gryczany – skąd bierze się charakterystyczny smak?
2. Wartości odżywcze miodu gryczanego
3. Miód gryczany – właściwości zdrowotne
4. Jak stosować miód gryczany?
Miód gryczany – skąd bierze się charakterystyczny smak?
Miód gryczany rozpoznać można po jego charakterystycznym i bardzo intensywnym smaku i aromacie. Niektórzy określają ów smak jako specyficzny i za nim nie przepadają, inni zaś uważają, że to najlepszy w smaku miód. Ciężko jednoznacznie scharakteryzować jego posmak – jest to mieszanka słodyczy z czymś ostrym i piekącym, okraszona wyraźnym ziołowym aromatem. Najlepiej przekonać się o tym samemu. Skąd jednak bierze się smak miodu gryczanego? Jest to zasługa kwiatów gryki, z których pyłek pozyskują pszczoły, produkujące miód gryczany. Jeśli chodzi o intensywność smaku, to może się ona różnić; wszystko zależy od ilości gryki na terenie wokół pasieki.
Wartości odżywcze miodu gryczanego
Miód gryczany uchodzi za jeden z najbardziej wartościowych miodów pod względem zawartości składników odżywczych. Jest on wysoce antybiotyczny, zawiera rutynę (wspomagającą przyswajanie witaminy C) oraz odpowiedzialne za wspieranie układu immunologicznego inhibiny. Ponadto w miodzie gryczanym znaleźć można optymalne ilości żelaza i magnezu, tak istotne w walce z anemią. Zawiera on także fosfor, potas, mangan, miedź, cynk oraz enzymy i substancje bakteriostatyczne. Wspomnieć należy, że miód gryczany ma tę właściwość, iż zawarte w nim substancje odżywcze są wysoce przyswajalne przez organizm. Spożywając go, zapewniamy sobie zatem podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które wspomagają funkcjonowanie organizmu.
Miód gryczany – właściwości zdrowotne
Nietrudno się domyślić, że spożywanie miodu gryczanego ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Znajdująca się w miodzie rutyna uszczelnia naczynia krwionośne, wzmacniając tym samym układ krążenia, co w efekcie zapobiega np. powstawaniu miażdżycy. Jest to zresztą niezwykle wartościowa substancja. To właśnie rutyna wspomaga wchłanianie witaminy C, co przekłada się na odporność organizmu. Zapobiega także powstawaniu w organizmie stanów zapalnych oraz jest silnym antyoksydantem. Miód gryczany doskonale sprawdza się jako środek pomocniczy przy wszelkich infekcjach górnych dróg oddechowych i przeziębieniach. Może być stosowany jako oręż w walce z niedokrwistością ze względu na zawartość soli mineralnych. Ponadto odtruwa i oczyszcza wątrobę. Miód gryczany działa również kojąco na skórę oraz sprawia, że włosy są lśniące i sprężyste. Jak zatem widać – trudno o bardziej wszechstronny specyfik, który podarowała nam sama natura.
Jak stosować miód gryczany?
Podstawową zasadą, w myśl której należy stosować miód gryczany, jest nieprzekraczanie 50°C. W wyższej temperaturze straci bowiem większość wartości odżywczych. Przygotowując zatem herbatę z miodem, należy odczekać, aż napój lekko wystygnie. Miodem można dosładzać także desery, owsianki, domowej roboty muesli itp. Przy tym trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością spożywanego miodu. Jest to szczególnie istotne w przypadku diabetyków. Mimo wielu wspaniałych właściwości miód gryczany jest przecież źródłem cukrów prostych.