Metody usuwania wady wzroku

W dzisiejszych czasach, gdzie ekrany telewizorów oraz monitorów komputerowych przyczyniają się do pogorszenia naszego wzroku, coraz częściej młodzi ludzie mają problemy z widzeniem. Niektóre skłonności do wad dziedziczymy po naszych rodzicach. Ale dzięki rozwijającej się technologii mamy wiele możliwości do korekcji wad naszego wzroku.

Metod do usuwania wad wzroku jest wiele. Najczęściej wady te korygowane są za pomocą okularów korekcyjnych, bądź szkieł kontaktowych, które są odpowiednio dopasowywane i dobierane przez naszego okulistę. Nasz okulista dobiera taką moc szkieł i odległość od źrenicy oka, aby odpowiednio skorygować problem ze wzrokiem.

   Istnieją również takie metody usuwania wad wzroku jak np. laserowa korekcja wzroku lub operacja chirurgiczna. Pierwsza z nich nie jest polecona wszystkim ponieważ niektórzy z pacjentów dyskwalifikuję jakiekolwiek zmiany w siatkówce. Zabieg taki na jednym oku kosztuję od 1,5 – 2,5 tyś zł. Laserowa korekcja w przypadku astygmatyzmu jest polecana przez okulistów gdy wada przekroczyła 6 dioptrii lub zaburza nam normalne funkcjonowanie.

   Fotokeratekomia refrakcyjna w skrócie – PRK – jest metodą, którą można skorygować wadę +/- 7 dioptrii oraz astygmatyzm nie większy niż +/- 1,5 – dioptrie. Przed takim zabiegiem podawane są środki przeciwbólowe oraz uspokajające, a do oka następnie aplikuje się krople znieczulające.

   Kolejną metodą stosowaną do korekcji krótkowzroczności nawet do -15 dioptrii, nadwzroczność do + 6 dioptrii oraz astygmatyzmu do +/- 6 dioptrii jest metoda LASIK. Pozwala ona na operowanie jednocześnie dwóch gałek ocznych. Przed przystąpieniem do zabiegu, podawane są nam również środki przeciwbólowe i uspokajające, a następnie oko jest znieczulane. Następnie wokół rogówki lekarz zakłada mały pierścień, po którym przyrząd porusza się. Przyrząd ten nazywa się mikrokeratomem. Nadcina on zewnętrzny płatek rogówki w taki sposób by powstała cienka klapka. Chirurg odcina ją, a laserem modeluję znajdujące się pod nią głębsze warstwy rogówki. W końcowym etapie zabiegu, klapka rogówki powraca na swoje miejsce. Czas takiej operacji trwa zaledwie od 15 – 30 min.

   Następną metodą poprawiania wad wzroku jest metoda LASEK. Jest to odmiana metody LASIK. Obiema tymi metodami możemy korygować wady tej samej wielkości. Również jak w przypadku metody LASIK można nią operować obie gałki oczne jednocześnie.

   Po unieruchomieniu i znieczuleniu oka, lekarz zakłada na naszą rogówkę niewielki pierścień, następnie nabłonek rogówki jest oddzielany za pomocą odpowiedniej substancji, po czym odchylany jest przez chirurga, który laserem kształtuję rogówkę. Zabieg cały trwa 20 minut.

   Przed przystąpieniem do takich zabiegów, czy przy dobieraniu okularów, bądź soczewek korekcyjnych należy przede wszystkim skonsultować to z naszym osobistym okulistą, który pomoże dobrać nam odpowiedni dla nas zabieg oraz okulary lub soczewki dzięki czemu nie narazimy się na negatywne skutki, które mogą równie mocno uszkodzić nasz wzrok, ale również do całkowitej jego utraty.

Źródło: https://blikpol.pl/wady-wzroku-metody-usuwania

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *