Memphis in Poland – Koncert Finałowy

memphis


R
ock for Human Rights
Nocna Zmiana Bluesa
Memphis MIX
17 czerwca 2017, godz.
19.00
Opera Leśna, Sopot

Idea projektu Memphis in Poland zrodziła się w 2015 roku podczas wielkiej międzynarodowej imprezy o nazwie „Memphis in May”, której przewodnim tematem była Polska.  Festiwal honorujący nasz kraj wygrał wtedy konkurs popularnego dziennika amerykańskiego USA Today na najlepsze wydarzenie kulturalno-oświatowe na Południu USA.

Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA i honorowy gość MIM 2015 jest autorem pomysłu „Memphis in Poland Festival”, a Polish-American Society of Memphis jest głównym jego realizatorem. Celem projektu jest nie tylko rewanż za piękne uhonorowanie Polski i Polaków przez Memphis, kolebkę bluesa, rock’n’rollu i soulu, ale przede wszystkim wykorzystanie sukcesu memfiańskiej imprezy do zacieśnienia więzów między Polską i Ameryką na niwie powstałych wspólnych zamiłowań muzycznych, kulturalnych i podobnych dążeń obydwu narodów w niedawnej ich historii.

Wydarzenia związane z festiwalem „Memphis in Poland” zaplanowane są na czerwiec tego roku w Sopocie, Gdańsku i Warszawie. Główna, muzyczna część programu odbędzie się w Operze Leśnej 17 czerwca. W finałowym koncercie wezmą udział znani na Południu Stanów Zjednoczonych artyści amerykańscy i polski zespół muzyczny Sławka Wierzcholskiego „Nocna Zmiana Bluesa”, który występował w Memphis kilka lat temu w „International Blues Challenge”. Dwie grupy artystów z USA zaprezentują muzykę typową dla Memphis – rock, blues i soul. Pierwszy z tych zespołów, to grupa „Memphis Mix”, którą utworzył dr Marcin Arendt, profesor w Rudi Scheidt School of Music Uniwersytetu w Memphis oraz muzyk grający w orkiestrze symfonicznej IRIS Orchestra i jednocześnie jej menedżer. W skład grupy bluesowo-rockowo-soulowej Marcina Arendta (skrzypce i mandolina) wchodzą też Susan Marshall i Rebecca Arendt (śpiew), Heather Trussell (skrzypce), Joe Restivo (gitara), Sam Shoup (gitara basowa) i Pee Wee Jackson (perkusja). Druga grupa amerykańska to „Rock for Human Rights”, której liderem jest Wil Seabrook (śpiew, gitara). W skład tego zespołu wchodzą Cassidy Turbin (perkusja, Tieg Johnson (śpiew, gitara, pianino) i Chris Rolontz (bas).

Memphis Mix” zagra też 13 czerwca w Muszli Koncertowej przy Molo i 14 czerwca w Teatrze BOTO zaś muzycy „Rock for Human Rights” wystąpią dodatkowo 15 czerwca w Muszli Koncertowej przy Molo i 16 czerwca w Klubie Atelier.

Występ „Rock for Human Rights” jest tematycznie związany z edukacyjną częścią Festiwalu. Głównym jej elementem będzie wystawa „Freedom Award” organizowana wspólnie przez przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Memphis National Civil Rights Museum. Lech Wałęsa był laureatem Nagrody Wolności w 1999 roku. Inauguracja wystawy, połączona z występem „Memphis Mix”, zaplanowana jest w ECS na 12 czerwca. Imprezie tej towarzyszyć będą wykłady w Muzeum Sopotu: dr Noelle Trent z NCRM, na temat walki o prawa obywatelskie w USA (13, 14 i 15 czerwca) i Wila Seabrooka (16 czerwca) – na temat praw człowieka, zawartych w deklaracji ONZ.

Miasto Memphis jest znane na Południu USA nie tylko z muzyki i wspomnianej najnowszej historii, ale także ze słynnego „barbecue”. Smakosze grilowanej wieprzowinny, kurczaków, żeberek i innych rodzajów mięs w memfiańskim stylu będą mieć okazję skosztowania tych delicji 17 i 18 czerwca na Sopockim Hipodromie w ramach imprezy „Memphis BBQ Fest”.

W czasie Festiwalu, dzięki połączeniu internetowemu, rozegrany będzie też turniej szachowy pomiędzy uczniami sopockich szkół; Szkoły Podstawowej im. Matejki i Niepublicznej Szkoły Podstawowej Lokomotywa a memfiańską Douglas Elementary School. Koordynatorką turnieju będzie prowadząca EDUKACJĘ SZACHOWĄ w szkołach i przedszkolach Trójmiasta mgr pedagogiki Marzena Gajlewicz.

Bilety na Koncert Finałowy w cenie: 10 zł (Karta Sopocka), 20 zł, 35 zł, 50 zł do nabycia w Kasie Opery Leśnej, Punkcie Informacji Kulturalny Sopot oraz na www.operalesna.sopot.pl

Bilety ze zniżką na kartę Sopocką dostępne tylko w stacjonarnych punktach sprzedaży.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *