Maseczka antywirusowa – rodzaje i miejsca, gdzie można ją kupić

Ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną coraz popularniejsze staje się noszenie maseczki antywirusowej w miejscach publicznych, nie tylko tych, w których wszyscy jesteśmy do tego zobligowani. Do wyboru mamy kilka rodzajów maseczek, dlatego w zależności od potrzeb możemy zdecydować się na jednorazową, wielorazową bądź specjalistyczną. Sprawdźmy, czym się różnią i gdzie można je nabyć.

Rodzaje maseczek

Maseczka antywirusowa jednorazowa, jak sama nazwa wskazuje, powinna być użyta tylko jeden raz. Oznacza to, że po opuszczeniu miejsca, w którym mieliśmy ją na sobie, należy w bezpieczny sposób zdjąć ją z twarzy i wyrzucić do kosza. Ponowne użycie takiej maseczki antywirusowej nie jest możliwe ze względu na to, że nie da się jej oczyścić z drobnoustrojów, które zostają na jej powierzchni. Maseczka antywirusowa wielorazowa może być użyta kilkakrotnie, jednak należy pamiętać o tym, aby po każdym wyjściu wyprać ją i wyprasować. Dzięki takiemu zabiegowi pozbędziemy się wszelkich bakterii i wirusów, które osadzają się na materiale maski. Tymczasem maseczki specjalistyczne służą głównie osobom szczególnie narażonym na kontakt z wirusami bądź takimi, które mają zaniżoną odporność, na przykład ze względu na przebyte leczenie onkologiczne. Maseczka specjalistyczna jest wyposażona w specjalne filtry, które zatrzymują wirusy i nie pozwalają im dostać się w okolice ust i nosa.

Gdzie kupić maseczkę?

Maseczka antywirusowa do nabycia jest w niemal każdej aptece. Tam najczęściej spotkamy maseczki antywirusowe jednorazowe, jednak w ostatnim czasie coraz częściej można tam nabyć również wielorazówki. Maseczki wielorazowe z powodzeniem kupimy teraz w niemal każdym sklepie – nawet sklepy odzieżowe sieciowe szeroko promują zaprojektowane przez siebie maseczki. Tymczasem maseczka antywirusowa specjalistyczna do nabycia jest w specjalistycznych sklepach medycznych oraz aptekach. O ile cena tradycyjnej maseczki jednorazowej oscyluje w okolicach złotówki, wielorazowej kilu złotych, o tyle koszt maseczki specjalistycznej to nawet kilkanaście złotych. W rzeczywistości to, gdzie zakupimy maseczkę, ma wpływ na jej jakość. Przede wszystkim musi być ona wykonana i przechowywana w sterylnych warunkach. Dlatego też najlepszym miejscem na dokonanie tego typu zakupu jest właśnie apteka. Warunki apteczne sprawiają, że żadne wirusy, bakterie ani grzyby nie mają prawa dostać się do opakowania, w którym znajduje się maseczka. Dodatkowo apteki sprowadzają maseczki w bezpieczny sposób, od sprawdzonych producentów. 

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

1 komentarz

  • Patryk pisze:

    Teraz to już nawet testy na COVID-19 będzie można kupić w markecie. A swoją drogą skandalem jest brak regulacji cen materiałów ochronnych w momencie, kiedy poszły one ostro w górę. Problem w tym, że ze społeczeństwem nikt sie nie liczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *