Margaret Thatcher

Jedna z najbardziej wpływowych kobiet polityki XX wieku, była premier Wielkiej Brytanii, a także prawniczka i chemiczka, w końcu „Żelazna Dama”, która nie ugięła się strajkującym górnikom i państwom bloku wschodniego. Margaret Thatcher była najdłużej panującym premierem Wielkiej Brytanii w XX wieku. Piastowała ten urząd przez 11 lat, od 1979 roku do 1990 roku.

Margaret Thatcher

Była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX wieku oraz jedyną kobietą, która została wybrana szefem partii rządzącej w Wielkiej Brytanii.

Studiowała chemię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Szkołę ukończyła z drugim wynikiem na roku.

W 1961 roku oddała głos niezgodny z zaleceniami swojej partii i opowiedziała się za przywróceniem kary chłosty.

Opowiadała się za legalizacją aborcji, była przeciwna zniesieniu kary śmierci.

W 1988 roku brytyjska premier odwiedziła Polskę, zażądała od władz komunistycznych spotkania z Lechem Wałęsą. Spotkała się z nim 4 listopada 1988 roku, na plebanii kościoła św. Brygidy w Gdańsku.

Zrezygnowała z życia publicznego w 2002 roku, po przebyciu pierwszego udaru.

Zmarła w wyniku udaru 8 kwietnia 2013 roku w Londynie.

Była jedynym premierem Wielkiej Brytanii, na którym ciążył wyrok śmierci wydany przez IRA.

W 1984 roku Thatcher cudem uszła z życiem. W apartamencie w Grand Hotelu w Brighton, w którym przebywała premier, eksplodowała bomba, rozsadzając łazienkę.

Uniwersytet Oksfordzki odmówił jej przyznania tytułu doktora honoris causa w ramach protestu przeciwko obcięciu środków na edukację.

Swoje życie i karierę polityczną opisała w dwóch tomach pamiętników – „Droga do władzy” oraz „Lata spędzone na Downing Street”.

 Jej odwaga w podejmowaniu działań oraz nieustępliwość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw bloku wschodniego skutkowały nadaniem jej przydomku „Żelazna Dama”.

Uważała się za zwyczajną kurę domową – sama gotowała, prała i prasowała.

Miała szóstkę dzieci – jej ukochanym synem był Mark. Kiedy w 1982 roku zaginął podczas Rajdu Paryż-Dakar, premier odchodziła od zmysłów.

Nie wahała się wykorzystywać seksapilu do celów politycznych, nawet w wieku 54 lat.

Śmierć ukochanego męża w 2003 roku była dla niej ciosem. Ich córka twierdziła, że nie było wspólnego posiłku, podczas którego matka nie wspominałaby męża.

Swojego męża Denisa Thatchera, bogatego biznesmena z branży chemicznej, poznała zimą 1949 roku na przyjęciu okolicznościowym konserwatystów. Biznesmena ujęła angielska uroda oraz inteligencja Thatcher.

Nie stroniła od alkoholu. Podobno jej ulubionym alkoholem była szkocka Bell’s.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *