Kobieca fizjoterapia, czyli fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina zajmująca się kobietą i jej zdrowiem. Pomaga przygotować się do porodu, poradzić sobie z problemami występującymi w ciąży i po porodzie, oraz uporać się z bolesnymi miesiączkami, nietrzymaniem moczu i zaburzeniami dna miednicy. W Akademii Świadomego Człowieka w Gdańsku kobiecą fizjoterapią z pasji i zawodu zajmuje się Joanna Piórek — magister fizjoterapii, absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny?
Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się terapią dysfunkcji w obrębie dna miednicy, takimi jak różne postacie nietrzymania moczu, obniżenie narządów miednicy mniejszej czy też bolesne miesiączkowanie. Do fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna udać się również każda kobieta, która jest po porodzie. Już w trakcie ciąży w ciele kobiety zachodzą liczne zmiany, które bardzo często utrzymują się po porodzie. Drobne zmiany hormonalne można zaobserwować u kobiet nawet po samym śnie o porodzie. Zazwyczaj po ciąży miednica ustawiona jest w przodopochyleniu, czasem pojawia się też płaskostopie. Mięśnie dna miednicy, które odpowiadają za podpór narządów wewnętrznych, trzymanie moczu i ogólną stabilizację ciała, w ciąży rozciągają się co najmniej czterokrotnie. Jeśli nie wspomożemy regeneracji ćwiczeniami, to może dojść do różnych komplikacji. Dlatego też fizjoterapeuta uroginekologiczny przeprowadza pełną diagnostykę mięśni dna miednicy, by wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Sprawdza również funkcję mięśnia prostego brzucha i stan kresy białej, by wykluczyć rozejście mięśnia prostego brzucha, a w razie konieczności, wdrożyć odpowiednią terapię. Przed porodem uczę przygotowania ciała do porodu, zarówno w przypadku porodu naturalnego, jak i poprzez cesarskie cięcie. Buduję świadomość ciała oraz edukuję w zakresie tego, co będzie szkodziło, a co nie. Uczę jak wpłynąć na szybszą regenerację organizmu. Wykonuję też mobilizację blizny po cesarskim cięciu, aby nie dopuścić do zrośnięcia się z tkankami oraz instruuję jak masować blizny po nacięciu i pęknięciu krocza.
Jak wyglądają wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Pierwsza wizyta to pełna diagnostyka. Sprawdzam postawę, sposób oddychania, siłę poszczególnych grup mięśniowych, oceniam funkcję mięśni prostych brzucha, oraz mięśni dna miednicy. Pacjentka mówi, co jej doskwiera, co zmieniło się po porodzie i nad czym chciałaby popracować. Następnie ustalamy wstępny plan terapii. Każda terapia wygląda inaczej, a jej długość zależy od indywidualnych cech organizmu i motywacji. Jako zadania domowe staram się układać takie treningi, które zajmują około 15-20 minut. Uczę też, jak na co dzień wykonywać czynności, żeby się nie przeciążać. Na przykład: jak prawidłowo wstawać z łóżka lub dźwigać dziecko.
Jakie metody i sprzęty stosuje Pani w czasie terapii?
U Pań w ciąży doskonale sprawdza się kinesiotaping, czyli oklejanie plastrami elastycznymi. Przynosi to ulgę w bólach kręgosłupa. Można również zastosować aplikację w przypadku bólu spojenia łonowego, obrzęków kończyn dolnych lub w przypadku nadmiernego rozchodzenia się kresy białej, czyli tkanki łączącej oba brzuśce mięśnia prostego brzucha. Jeśli chodzi o terapię dna miednicy, to oprócz indywidualnie dobranych ćwiczeń, używam urządzenia do elektrostymulacji, które wspomaga terapię, szczególnie u tych pacjentek, które mają problem z lokalizacją i prawidłowym napięciem mięśni. Dzięki funkcji biofeedback, połączona ze sprzętem i moim laptopem indywidualna sonda dopochwowa, którą dostaje każda pacjentka, pozwala mi kontrolować, czy kobieta prawidłowo napina dno miednicy. Parametry dostosowywane są indywidualnie do pacjentki, na podstawie wcześniejszego badania.
Wywiadu udzielała
Joanna Piórek
mgr fizjoterapii
Akademia Świadomego Człowieka
FB: Akademia Świadomego Człowieka
Wyjątkowe miejsce dla ludzi zainteresowanych zdrowiem i świadomym życiem.
• Warsztaty • wykłady • szkolenia, • zajęcia rozwojowe
• Wielofunkcyjne sale i komfortowe gabinety do wynajęcia
• Usługi specjalistów: relaks • regeneracja • rozwój • zajęcia ruchowe • zdrowy styl życia