Lapis lazuli – niebiański kamień z pracowni Michała Anioła

Lapis lazuli to odbicie nieba – nie tylko ze względu na kolor, ale również z uwagi na symbolikę. Jest jednym z najwcześniej odkrytych kamieni szlachetnych. Jego nieprzeceniona wartość sprawia, że zdobi najbardziej kunsztowne wyroby jubilerskie.

Od starożytnych cywilizacji po XIX wiek

Lapis lazuli, czyli lazuryt (od perskiego lazhuward – niebieski), w czasach Chrystusa był ceniony wyżej niż złoto. W Biblii znajduje się wzmianka o tym, że kosztowny kamień wykorzystywano do zdobienia napierśników dla arcykapłanów. Jego wartość znały również cywilizacje egipskie i rzymskie. Figurek wykonanych z lapis lazuli używano podczas ceremonii religijnych i wręczano je jako nagrody za bohaterstwo.

Skarb starożytnych cywilizacji posłużył do wykonania maski znalezionej w grobowcu Tutanchamona, a wiele wieków później do… pokrycia sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej słynnymi freskami przez Michała Anioła. Włoski artysta uciekł się do typowej niegdyś praktyki ścierania kamienia na proszek, który mógł być użyty jako drogocenny naturalny barwnik znany pod nazwą ultramaryny. Pigment ten gościł w pracowniach malarskich aż do końca XIX wieku. To on odpowiada m.in. za magię rozgwieżdżonego nieba na obrazie „Słoneczniki” Vincenta van Gogha.

Najstarsze kopalnie lapis lazuli mają już 6000 tysięcy lat. W XIII wieku zostały opisane przez podróżnika Marco Polo, który zawędrował na tereny dzisiejszego Afganistanu – krainy słynącej z lazurytu. Do dziś kamień ten co roku przynosi Afgańczykom wielomilionowe dochody.

Symbol duchowych poszukiwań

Lapis lazuli skrywa w sobie ogromny ładunek symboliczny, który czyni go jednym z najbardziej pożądanych kamieni w jubilerstwie. Według najdawniejszych wierzeń wspomaga w kroczeniu przez ścieżkę rozwoju duchowego. Wprowadza w życie harmonię, spójność i niczym niezmąconą prawdę. Przynosi pewność siebie, łagodność, poczucie jedności z innymi ludźmi. Uskrzydla, inspiruje i roztacza aurę uduchowienia. Sprzyja poznawaniu siebie oraz przekraczaniu własnych barier. Rozbudza kreatywności, jak również intuicję. Nie bez przyczyny kojarzy się więc z majestatem i boskością.

Lapis lazuli we współczesnym jubilerstwie pozostaje źródłem niewyczerpanych inspiracji. Sięgają po niego najznamienitsi twórcy biżuterii, których dzieła trafiają do butików Noble Place. W zegarkach Chopard z kultowej serii Happy Diamonds z lazurytu wykonuje się cały cyferblat. Całości dopełniają gładko szlifowane złoto oraz skórzany pasek w eleganckim granatowym kolorze. Ceniona szwajcarska marka ma również w ofercie efektowne spinki do mankietów zdobione lapis lazuli.

Miłośnicy tego wyjątkowego kamienia nie przejdą obojętnie także obok skromnych bransoletek Boucherona z kolekcji Serpent Bohème. Zdobi je lazuryt w kształcie łezki osadzony w złotej ramce na cienkim łańcuszku. Wzornictwo nawiązuje do typowego dla Boucherona motywu węża, który kłami przytrzymuje lapis lazuli, a tym samym otwiera pole do nowych odczytań symbolicznych skomponowanej w ten sposób biżuterii.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *