Planujesz aranżację salonu lub jadalni? Dobrze zaplanowane oświetlenie jest tutaj nie mniej istotne niż odpowiednio dobrane meble. Tym razem na tapecie lampa nad stół – jaką wybrać, aby pełniła rolę zarówno dekoracyjną, jak i praktyczno-użytkową? Oto kilka istotnych kwestii, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę przy jej wyborze i montażu.
Lampa nad stół – jaką wybrać?
Lampy wiszące nad stół dostępne na rynku mogą przyprawić o zawrót głowy – ich różnorodność potrafi onieśmielić. Jeśli jednak zależy ci na tym, aby lampa nad stół była możliwie najbardziej funkcjonalna w codziennym użytkowaniu, wybieraj spośród modeli, w których padające światło ukierunkowane jest w dół. To na pewno nieco zawęzi i ułatwi wybór, nie martw się jednak – nadal będzie on ogromny.
Wydaje ci się, że światło skierowane ku górze byłoby lepsze, ponieważ nie będzie nadmiernie oślepiać osób siedzących przy stole? Jest w tym trochę racji, warto jednak mieć na uwadze, że w takim wariancie blat stołu nigdy nie będzie oświetlony w wystarczający sposób. Jeśli obawiasz się, że światło może być zbyt intensywne, wybierz taką lampę nad stół, w której żarówka jest mocno osłonięta kloszem lub taką ze specjalną osłoną poniżej żarówki, która delikatnie wytłumi, ale równocześnie też rozproszy światło w dyskretnie dekoracyjny sposób.
Na jakiej wysokości powinna znajdować się lampa nad stołem?
Wysokość, na jakiej zawieszona zostanie lampa nad stołem, to kolejna istotna kwestia, którą powinieneś dobrze przemyśleć – to ona w dużej mierze zdecyduje o tym, czy blat będzie odpowiednio oświetlony. Odległość lampy od stołu jest przede wszystkim podyktowana wielkością samej lampy. Jeżeli jest ona stosunkowo nieduża, w zupełności wystarczy, gdy zawiesisz ją w odległości ok. 50-60 cm od blatu.
Jeżeli natomiast lampa jest spora, znacznie bezpieczniej będzie ją zamontować na wysokości 75-90 cm. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowania i ograniczeniem ryzyka uderzenia głową o klosz przy wstawaniu z krzesła czy sięganiu do półmiska znajdującego się w centralnej części blatu. Równie istotny jest zasięg lampy i odpowiednie rozproszenie światła, dzięki czemu blat i znajdujące się na nim przedmioty będą idealnie oświetlone.
Ile źródeł światła będziesz potrzebować?
Czy lampa nad stół z zaledwie jedną żarówką to dobry pomysł? Owszem, na pewno jednak nie w każdym absolutnie wypadku. Takie rozwiązanie sprawdzi się dobrze, ale tylko pod warunkiem, że blat stołu nie jest zbyt duży. Stół okrągły o średnicy 90-100 cm? Stół kwadratowy 80×80 cm? Jak najbardziej, również w przypadku stołu z prostokątnym blatem o długości 120-140 cm. Jeśli jednak blat jest większy, jedna żarówka może nie wystarczyć. Co wtedy? Możliwości jest co najmniej kilka.
Jeśli lubisz nowoczesne wzornictwo, możesz wybrać listwę z paroma reflektorami. Sporą popularnością cieszą się również lampy nad stół typu spider, w których klosze zamontowane są na długich przewodach – w ich przypadku sam decydujesz, w jaki sposób rozmieścić je nad blatem, ponieważ długie przewody wymagają dodatkowego przytwierdzenia do sufitu. Jeśli natomiast wolisz nieco bardziej klasyczne rozwiązania, wybierz 2-3 lampy wiszące i w równych odstępach od siebie zamontuj je nad stołem. Mała rada: staraj się, aby lampy nie znajdowały się na wysokości bocznych krawędzi blatu a bardziej w kierunku środka blatu.
Jaka moc żarówki i barwa światła będzie odpowiednia?
To jedna z kwestii, którą wielu z nas zdarza się lekceważyć. A to spory błąd. Zarówno moc żarówki, jak i barwa światła, którą ona daje, powinny być dostosowane do funkcji, którą pełni dane pomieszczenie (bądź jego część). Gdybyś planował oświetlenie na biurko lub do miejsca, w którym najczęściej czytasz, wtedy najlepiej wybrać światło o barwie zimnej – łatwiej się przy nim skoncentrować i skupić wzrok na czytanym tekście.
Jeśli jednak lampa ma znaleźć się w miejscu służącym relaksowi i odpoczynkowi, znacznie lepszym wyborem okaże się światło o barwie ciepłej – lampa nad stół wpisuje się właśnie w tę grupę. A co w kwestii mocy żarówki? Przede wszystkim czytaj uważnie informacje i oznaczenia zamieszczone bezpośrednio na lampie lub jej opakowaniu – nigdy nie stosuj w lampie żarówki o większej mocy niż ta wskazana przez jej producenta. Lampy nad stołem zazwyczaj oferują światło o mocy 40W, 60W to absolutne maksimum.
Najmodniejsze lampy nad stół 2021 – te modele cieszą się największą popularnością
Skoro kwestie natury praktyczno-użytkowej już za nami, pora przejść do estetyki. O gustach oczywiście się nie dyskutuje – każdy chwyt jest dozwolony. Nie zaszkodzi jednak orientować się w najmodniejszych trendach oświetleniowych – może to właśnie pośród tych najpopularniejszych modeli skrywa się twoja wymarzona lampa nad stół? Na fali popularności pełnego luzu i swobody stylu boho, już od pewnego czasu sporym zainteresowaniem cieszą się plecione lampy nad stół. Wiklina, rattan, bambus, trawa morska – wyplatane z nich klosze nie tylko charakteryzują się ogromną dawką przytulności o naturalnym charakterze, ale i ażurową konstrukcją, dzięki której światło rozprasza się w niezwykle dekoracyjny sposób.
Do łask powróciły również okrągłe lampy szklane – na topie pozostają zwłaszcza te wykonane ze szkła teksturowanego, jak i barwionego (w szczególności odcienie przydymione). Lubisz wyrafinowaną elegancję charakterystyczną dla stylu nowojorskiego oraz glamour? Dobrym wyborem może zatem okazać się stylowa lampa wisząca inspirowana kształtem morskiego jeżowca. Bliżej ci do klimatów loftowo-industrialnych? Połączenie betonowych kloszy oraz przewodów owiniętych jutowym sznurem to strzał w dziesiątkę.