Kurs masażu – pożyteczna inwestycja w siebie

fot. Pixabay.com

Sytuacja na rynku pracy wymusza ciągłe zmiany kwalifikacji. Obecnie nie wystarczy legitymować się wyłącznie jednym kierunkiem ukończonej uczelni. Dotyczy to nawet poszukiwanych specjalistów, którzy też powinni poszerzać swoje kompetencje zawodowe. Jedną z ciekawych opcji jest kurs masażu. Warto przyjrzeć się dokładniej tej profesji.

Jaką wiedzę musi posiadać masażysta?

Jako masażystę określamy osobę, która wykonuje jedną lub wiele technik masażu (leczniczy, rehabilitacyjny, kosmetyczny, sportowy), zgodnie z zasadami wiedzy medycznej. Masażysta wykonuje swoją pracę ręcznie, za pomocą strumienia wody lub urządzeń mechanicznych. W trakcie realizacji swoich czynności zawodowych musi on korzystać zarówno z wiedzy medycznej, jak i humanistycznej, ważnej choćby do nawiązania i podtrzymywania odpowiedniego kontaktu z pacjentem. Powinien również posiadać kompetencje, które pozwolą odpowiedzieć na pytania natury medycznej – dotyczące anatomii czy fizjologii. Oczywiście oprócz teorii kluczowe znaczenie ma umiejętność praktycznego zastosowania nabytej wiedzy. Warto pamiętać, że nieprawidłowo przeprowadzony masaż może przynieść więcej szkód niż korzyści. Znajomość budowy anatomicznej przez masażystę i odpowiednie rozpoznanie ewentualnych problemów są zatem kluczowe dla dobra samego pacjenta.

Predyspozycje do wykonywania zawodu

Masażysta musi mieć odpowiednie predyspozycje fizyczne do wykonywania swojej profesji. Jest to praca wymagająca znaczącej sprawności fizycznej, przede wszystkim opierająca się na sile rąk. Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu masażysty mogą być zmiany skórne w obrębie kończyn górnych, takie jak egzema czy łuszczyca. Oprócz dobrego przygotowania teoretycznego, masażysta powinien wykazywać się dużą cierpliwością i umiejętnością zdiagnozowania problemu, z którym przychodzi do niego pacjent. Warto pamiętać, że często masażysta ma do czynienia z osobami potrzebującymi realnej pomocy. Ważna więc jest umiejętność zdobywania zaufania pacjenta, a także duża doza cierpliwości. Masażysta powinien być osobą otwartą na zdobywanie nowej wiedzy w zakresie anatomii i fizjologii człowieka.

Gdzie można zdobyć uprawnienia?

Zdobycie zawodu masażysty jest możliwe dzięki specjalistycznym kursom. Najłatwiej można ich poszukać w internecie, na przykład korzystając ze strony www.szkoly.gowork.pl. Kursy masażu są prowadzone w różnych miastach, również i w Trójmieście. Najczęściej obejmują one kompleksowy zakres zajęć, czyli połączenie teorii z praktyką, z naciskiem na aspekt praktyczny. Ukończenie odpowiedniego kursu może być przepustką do rozpoczęcia pracy w zawodzie masażysty na terenie Unii Europejskiej. Odpowiednie szkolenia umożliwiają naukę różnych technik masażu. Dzięki temu można podjąć pracę, między innymi, w salonach kosmetycznych, ośrodka SPA czy gabinetach odnowy biologicznej.

***

Podsumowując, zdobycie zawodu masażysty wiąże się z określonymi predyspozycjami oraz nabyciem wiedzy teoretycznej i praktycznej. Może być to ciekawa droga rozwoju zawodowego w kierunku profesji, która cieszy się dużym powodzeniem. Duża liczba gabinetów kosmetycznych, salonów masażu czy odnowy biologicznej sprawia, że masażyści są poszukiwaną grupą zawodową na rynku pracy. Innymi słowy, warto zainwestować w siebie, aby móc spokojniej patrzeć w lepsze jutro.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *