Który sport wybrać? Każdy znajdzie coś dla siebie!

Od kilku lat panuje moda na zdrowy i aktywny tryb życia. Według badania Ministerstwa Sportu i Turystyki z 2017 roku, ponad 85% Polaków spełnia kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dotyczące zalecanej dawki ruchu. Oby ten sportowy trend trwał jak najdłużej i obejmował swoim zasięgiem kolejne rzesze ludzi – bowiem „sport to zdrowie”!

Ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oraz na nasz wygląd. Sport amatorski nie ma właściwie żadnych minusów. Wybierz więc coś dla siebie i zacznij trenować już dzisiaj.

Siłownia

To kuźnia dobrej kondycji i świetnej sylwetki. Tutaj znajdziesz dziesiątki maszyn na wszystkie partie mięśniowe oraz sztangi i hantle o różnym obciążeniu (tzw. wolne ciężary). Wbrew pozorom korzystanie z maszyn jest dość proste dzięki umieszczonym na nich instrukcjom. Wolne ciężary – to zdecydowanie dla osób bardziej zaawansowanych. Na początku swojej przygody w siłowni najlepiej jest skorzystać z kilku treningów z trenerem personalnym. Nadrzędną bowiem kwestią jest dobór odpowiednich ćwiczeń, ilości powtórzeń oraz obciążenia, jak również właściwa technika wykonywania ćwiczeń, aby nie nabawić się kontuzji. Z siłowni mogą właściwie korzystać wszyscy, pod warunkiem odpowiednio dobranego i właściwie wykonywanego treningu. Jeżeli chcemy na siłowni poprawić kondycję i zredukować tkankę tłuszczową – wybierzmy strefę cardio. Znajdziemy tutaj bieżnie i rowerki stacjonarne. Trening cardio powinien trwać przynajmniej 30 minut i mieć średnie natężenie.

Złote zasady: nie zapomnij o rozgrzewce, która zapobiegnie kontuzjom i lepiej przygotuje ciało do ćwiczeń; czuj pracę mięśni, wykonuj ćwiczenia starannie i racjonalnie.

Fitness

Każdy klub fitness posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz zajęć. Można je umownie podzielić na zajęcia wzmacniające, wytrzymałościowe, siłowe, mentalne. W zasadzie każdy trening zawiera te elementy, jednak w zależności od rodzaju treningu, w różny sposób są one realizowane. Wybierzmy taką formę aktywności, którą lubimy najbardziej. Nie męczmy się na zajęciach rytmicznych, jeżeli gubimy kroki i nie nadążamy za grupą. Możemy poprawić wydolność i kondycję oraz sprawność ruchową na innych zajęciach. Jeżeli potrzebujemy wyciszenia i spokoju, wybierzmy bardziej spokojny i statyczny trening. Wzmocnimy mięśnie, poprawimy równowagę a dodatkowo zrelaksujemy się i osiągniemy harmonię. Najpopularniejszymi są treningi funkcjonalne, interwałowe, taneczne, chętnie zapisujemy się na zumbę, TBC, pilates, stretching, jogę.

Zaletą zajęć fitness jest to, że są prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów, którzy pokazują poszczególne ćwiczenia, pomagają właściwie je wykonywać oraz motywują grupę do wysiłku.

Jogging

Bieganie jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej uprawianych sportów przez Polaków. Chociaż na rynku znajdziemy wiele praktycznych gadżetów, tak naprawdę jest to sport niewymagający jeśli chodzi o sprzęt – wystarczą jedynie dobre buty: elastyczne i zapewniające amortyzację.

Dlaczego tak lubimy biegać? Korzyści płynących z biegania jest mnóstwo. Trening obniża ciśnienie i zmniejsza odczuwanie stresu, a także wzmacnia stawy i kości, pomaga spalić nadmierną ilość kalorii (nawet jeszcze długo po skończonym biegu!), rozwija wytrwałość i dążenie do celu, buduje silną psychikę oraz pewność siebie, może zapobiec osteoporozie, cukrzycy, chorobom serca, nerwicom oraz depresji.

Niestety, nie każdy z nas urodził się maratończykiem i jogging nie jest dla tych, którzy mają problemy z kolanami lub cierpią na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Nie zaleca się biegania również osobom z dużą nadwagą i zaczynającym swoją przygodę ze sportem. Lepiej jest wdrożyć się poprzez marsz lub nordic walking. Do biegania należy odpowiednio przygotować organizm także bezpośrednio przed wysiłkiem – na początku należy wykonać odpowiednią rozgrzewkę, która jest niezbędna, aby uniknąć kontuzji.

Pływanie i sporty wodne

Jeśli jesteś osobą początkującą lub masz nadwagę – basen to właściwe miejsce dla Ciebie. W wodzie o wiele łatwiej jest się ruszać, ale mimo to pływanie to bardzo efektywny rodzaj wysiłku. Ruch w wodzie poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki, wzmacnia mięśnie, modeluje sylwetkę. Pracują niemalże wszystkie mięśnie. Warunkiem tego jest, aby na każdym treningu pływać różnymi stylami, takimi jak: kraul, styl klasyczny, grzbiet.

Co więcej, basen pomaga w walce z zakwasami, łagodnie zmuszając mięśnie do pracy. Zatem pływanie możemy potraktować zarówno jako właściwy trening, jak i aktywną regenerację. W wodzie możemy trenować również fitness. Stworzono wiele programów treningowych do wykonywania na basenie, wykorzystując naturalną gęstość wody, czyli zwiększony opór. Są to m.in. aqua aerobik, aqua dance, aqua jogging, aqua slim, aqua pilates.

Sporty zespołowe

Piłka nożna, ręczna, siatkówka czy koszykówka nie muszą oznaczać jedynie kibicowania przed telewizorem. Dla osób otwartych, dobrze czujących się w grupie trafnym wyborem mogą okazać się dyscypliny drużynowe. Wpływają one pozytywnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Oprócz poprawy kondycji i zwiększenia wytrzymałości – co przekłada się na poprawę stanu zdrowia i uzyskanie zgrabnej, wyrzeźbionej sylwetki – zyskujemy wsparcie i motywację od grupy. Współdziałanie i przynależność do niej, korzystnie wpływa na samopoczucie i pewność siebie.

Najczęstszym wyborem Polaków jest piłka nożna i siatkówka. Co ciekawe, z roku na rok wzrasta zainteresowanie baseball`em, rugby czy football`em amerykańskim.

Jazda na rowerze i rolkach

Przyjemne można łączyć z pożytecznym – jazda na rowerze lub rolkach to dobra zabawa a równocześnie może okazać się świetnym pomysłem na zastąpienie nimi zatłoczonego autobusu lub samochodu, jako środka codziennego transportu.

Jest to aktywność angażująca serce – a każdy jego skurcz jest pełniejszy i powoduje lepsze dotlenienie narządów wewnętrznych. Angażuje mięśnie nóg, co pozwala ładnie je wymodelować. Dodatkowo, jazda na rowerze wzmacnia kręgosłup, a jeżdżąc na rolkach usprawniamy koordynację ruchową i włączamy do pracy również mięśnie pośladków. Rower i rolki to także wspaniały sposób na rekreację i spędzanie czasu z bliskimi. To aktywność idealna zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Zacznijmy przygodę ze sportem takim, który lubimy. Dyscyplin jest tak dużo, że właściwie każdy z nas ma szansę znaleźć to, co będzie sprawiało mu prawdziwą frajdę. Każda aktywność sportowa, wykonywana regularnie i rozsądnie przyniesie nam w efekcie poprawę kondycji, poprawę stanu zdrowia i ładniejszą sylwetkę.

Artykuł autorstwa Redakcji serwisu RazDwaSport.pl

5/5 - (3 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *