Literatura dostarcza rozrywki i edukacji. Książki poruszają nasze emocje, pobudzają wyobraźnię, inspirują do działania. Warto sięgać po różne lektury i poszerzać horyzonty czytelnicze. Książki dla kobiet mogą stanowić źródło refleksji oraz motywacji. Być czymś więcej niż tylko rozrywką! Oto kilka propozycji książek, które mogą stanowić niezwykłe doświadczenie dla każdej czytelniczki.
Dobra lektura może dostarczyć nam odwagi, inspiracji do osobistego rozwoju czy realizacji marzeń. Warto pamiętać, że książki kobiece to nie tylko popularne romanse oraz literatura obyczajowa. Inne gatunki też są ciekawe.
Mądre książki dla kobiet – kilka propozycji czytelniczych
Te książki inspirują, wzmacniają, dają do myślenia. Mogą być interesującą lekturą dla każdej czytelniczki. Przeczytajcie też: recenzje książek na urocznica.pl.
„Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”, Natalia de Barbaro – książka znanej psycholożki i felietonistki magazynu „Wysokie obcasy”. „Czuła przewodniczka” to szczera i poruszająca opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie. Lektura ta była jedną z najchętniej wybieranych przez czytelniczki książek w 2021 roku. Została wyróżniona nagrodą Bestsellery Empiku 2021 w kategorii „rozwój osobisty”. Warto dodać, że publikacja została zilustrowana kolażami wybitnej artystki młodego pokolenia Anety Klejnowskiej.
„To ja, Malala” Christina Lamb, Malala Yousafzai – historia pakistańskiej działaczki na rzecz praw kobiet i ich dostępu do edukacji. Malala to słynna aktywistka i symbol dziewczęcej odwagi. Przeżyła, choć talibowie postrzelili ją w głowę. Gdy miała 17 lat, została najmłodszą w historii laureatką Pokojowej Nagrody Nobla! „To ja, Malala” to niezwykła, biograficzna opowieść o rodzinie dotkniętej piętnem terroryzmu, walce o prawo dziewcząt do nauki i ojcu, który będąc właścicielem szkoły, zaszczepił w córce zamiłowanie do wiedzy.
„Gdybym miała twoją twarz”, Frances Cha – portret kobiet, współczesny Seul, konsumpcjonizm. Ta koreańska powieść daje do myślenia. Główne bohaterki książki są w stanie zrobić wiele, by żyć lepiej. Bycie kobietą w społeczeństwie pełnym nierówności oznacza przecież ciągłą walkę… Ich historie tworzą porywającą opowieść, w której przyjaźń może się okazać ratunkiem! „Brutalna opowieść o czterech kobietach złapanych w sidła południowokoreańskiego konsumpcjonizmu robi naprawdę niesamowite wrażenie”: napisał o książce „The Guardian”.
„Poza czasem. Przyjemności i przypadłości starzenia się”, Lynne Segal – od starości nie da się uciec. To naturalny okres w życiu. I warto na ten temat rozmawiać. Publikacja to odważne spojrzenie na proces starzenia się autorstwa wybitnej pisarki feministycznej. Książka jest błyskotliwa, poruszająca i wymagająca. To mądra, empatyczna, przenikliwa pozycja. Autorka nawiązuje w niej do przemyśleń Simone de Beauvoir zawartych w jej głośnej książce „Starość”. Warto sięgnąć po tę publikację. Nawet jeśli starość to wciąż odległy, daleki dla czytelniczki temat!
Ambitna literatura kobieca – inne książki
Jakie inne książki dla kobiet warto przeczytać? Na przykład „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, „Kwiat śniegu i sekretny wachlarz” Lisy See, „Smażone zielone pomidory” Fannie Flagg i „Dziwne losy Jane Eyre” Charlotte Brontë. To oczywiście tylko garść propozycji.
Więcej? Wejdźcie na stronę urocznica.pl. To blog o ciekawych książkach dla kobiet. Recenzje, cytaty, zestawienia, poezja, ciekawostki – to tylko część tego, co tam znajdziecie.