Świadoma pielęgnacja to klucz do zachowania zdrowego wyglądu zarówno skóry, jak i włosów. Różnorodność kosmetyków dostępnych na rynku nie ułatwia wyboru – do gry wchodzą nowe marki, które na tle konkurencji pragną wyróżnić się wysoką jakością. Tej nie można odmówić kosmetykom naturalnym, które na przestrzeni ostatnich lat stały się absolutnym „must have” w kosmetyczkach wielu kobiet. Czym się charakteryzują i co czyni je tak wyjątkowymi? Podpowiadamy.
Czym są kosmetyki naturalne?
Kosmetyki naturalne to nic innego jak preparaty zawierające w swoim składzie substancje pochodzenia naturalnego, np. oleje czy ekstrakty roślinne. W stosunku do konwencjonalnych kremów czy balsamów wyróżniają się również większym udziałem składników aktywnych, które odpowiadają za efektywność ich stosowania. W naturalnych kosmetykach nie znajdziemy szkodliwych związków chemicznych, jak chociażby SLS czy parabeny, które działają na niekorzyść nie tylko naszej skóry, ale także środowiska naturalnego. Tego typu preparaty nie zawierają syntetycznych barwników czy substancji zapachowych, więc z powodzeniem mogą być stosowane przez alergików czy osoby ze skórą z tendencją do podrażnień.
Kosmetyki naturalne to rozwiązanie dla każdego
Codzienna pielęgnacja w połączeniu ze zróżnicowaną i zbilansowaną dietą pozwala zachować optymalną kondycję skóry i włosów. Należy jednak pamiętać o tym, aby przy kompletowaniu zapasów beauty słuchać potrzeb swojej cery czy kosmyków i kierować się nimi podczas zakupów. Kosmetyki naturalne bez SLS to rozwiązanie wysoce uniwersalne – na rynku znajdziemy produkty do każdego typu cery – suchej, tłustej, mieszanej, trądzikowej, naczynkowej czy dojrzałej. Sprawa wygląda bliźniaczo podobnie w kwestii produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów – w sklepach znajdziemy preparaty dedykowane włosom kręconym, prostym i o różnym poziomie porowatości.
Kosmetyki naturalne są eko
Ekologia przestaje być rozpatrywana jako trend – coraz częściej stanowi nieodłączny element naszego stylu życia. Podczas zakupów spożywczych staramy się stawiać na towary pochodzące z naturalnych upraw, a ubrania kupujemy albo z odzysku, albo nowe, ale wykonane z naturalnych, wysokiej jakości tkanin. Podobnie dzieje się w przypadku kosmetyków – przy ich wyborze przestajemy kierować się wyglądem opakowania, a więcej uwagi przywiązujemy do etykiety. Im prostszy skład kosmetyków tym lepiej zarówno dla naturalnej równowagi naszej skóry i włosów, jak i dla środowiska naturalnego. W składach naturalnych produktów na próżno szukać SLS czy parabenów, które nie dość, że powodują podrażnienia skóry, to w dodatku zanieczyszczają środowisko.