Kiedy sadzić sadzonki lawendy do gruntu: wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji

Lawenda jest popularną rośliną ogrodową, która słynie z silnego aromatu, dekoracyjnych kwiatostanów doskonałych na kwiat cięty i do suszenia, a także z różnorodnych zastosowań w kuchni oraz korzyści prozdrowotnych. Wszystkie te cechy zwiększają atrakcyjność tego oszałamiającego krzewu. Sadzonki lawendy stanowią fantastyczny dodatek do każdej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy jest to ogródek przydomowy, ogród ziołowy, skalniak, czy donica na patio. Ta wspaniała roślina doda koloru i zapachu i nikt nie przejdzie obok niej obojętnie.

Która lawenda jest odpowiednia do ogrodu?

Lawenda angielska (Lavandula angustifolia), chociaż nazwa może wprowadzać w błąd, pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Jest to odmiana najbardziej odporna z wszystkich gatunków i najlepiej przygotowana do radzenia sobie z trudnymi warunkami pogodowymi. Ma zwarty, gęsty pokrój, co czyni ją idealnym wyborem na niskie, nieformowane żywopłoty. Fioletowo-różowe kwiaty intensywnie pachną i dodają nutkę romantyzmu do każdego ogrodu.

Lawenda Hidcote (Lavandula angustifolia Hidcote) jest nie tylko atrakcyjna dla wszystkich osób odwiedzających ogród, a także dla pszczół, motyli i innych owadów zapylających. Mocne, wyprostowane łodygi zakończone fioletowymi kwiatami wznoszą się nad gęstwiną szaro-zielonych liści. Ta odmiana doskonale nadaje się do tego, aby dodać odrobiny koloru klasycznemu ogrodowi skalnemu i ziołowemu.

Gdzie posadzić lawendę?

Lawenda może zdobić rozmaite miejsca w ogrodzie. Wśród nich możemy wymienić:

  • lawendowe żywopłoty;
  • ścieżki;
  • obwódki;
  • ogrody skalne;
  • ogrody ziołowe;
  • wielogatunkowe kompozycje na rabacie.

Pochodząca z basenu Morza Śródziemnego lawenda preferuje suche stanowiska w pełnym słońcu, dlatego należy unikać sadzenia w miejscach podmokłych, zimnych i słabo nasłonecznionych.

Kiedy sadzić lawendę do gruntu?

Sadzonki lawendy kopane z gruntu można sadzić do gruntu lub donic wczesną wiosną, od połowy marca do maja lub jesienią, od września do października. Sadzonki uprawiane w doniczkach wspaniale przyjmują się sadzone przez cały sezon wegetacyjny, od wiosny do jesieni.

Pielęgnacja i nawożenie lawendy.


Pielęgnacja lawendy obejmuje podlewanie, przycinanie i nawożenie. Lawendę podlewa się dopiero wtedy, gdy gleba porządnie przeschnie . Krzew nie pobiera zbyt dużo wody, dlatego podlewanie powinno być umiarkowane. Lawenda lepiej znosi krótkotrwałe przesuszenie niż przelanie. Idealny czas na podlewanie to wczesny poranek. Wiosną i latem krzewy lawendy można poddać odmładzającemu cięciu. Najlepszy czas to dni po ostatnich przymrozkach, zanim roślina rozpocznie wegetację. Przycina się ⅓ lub ½ długości pędów, w zależności od wielkości rośliny.

Lawenda dobrze rośnie w ubogiej w składniki odżywcze glebie, dlatego bardzo rzadko powinna być nawożona. Zbyt duży udział azotu w glebie powoduje wybujałość pędów, słabsze kwitnienie i większą podatność na przemarzanie. Zastosowanie nawozu potasowego lub kompostu raz w sezonie w zupełności wystarczy.

Pielęgnacja zimą.

Lawenda wąskolistna jest w pełni odporna na mróz i zwykle zimuje na zewnątrz bez dodatkowej ochrony. W wyjątkowo mroźne zimy bez pokrywy śnieżnej można ułożyć na krzewach grubą warstwę słomy lub rozdrobnionych liści, aby uzyskać dodatkową ochronę. Lawendy francuskie i hiszpańskie najlepiej jest zimować w chłodnych i jasnych pomieszczeniach np. garażu z oknem.

  1. Podlewanie – lawendy potrzebują mniej wody również zimą. Poczekaj, aż górna część gleby całkiem wyschnie przed kolejnym podlewaniem.
  2. Temperatura – zimą lawendy lubią chłodne, ale niezbyt przewiewne stanowiska. Temperatura w nocy podczas zimowania w pomieszczeniu, nie powinna spaść poniżej -5 stopni C, ale nie powinna być też wyższa niż +18 stopni C w ciągu dnia, gdyż wysoka temperatura może pobudzić ją do wzrostu.
  3. Nawożenie – lawendy zimą pozostają w stanie uśpienia, dlatego nie należy ich nawozić.

Jak i kiedy przesadzać lawendę?

Przesadzanie lawendy można przeprowadzić wiosną lub jesienią w łagodnym klimacie, ale wiosna to najlepszy czas na przesadzanie lawendy w klimacie umiarkowanym. Postaraj się wybrać chłodny, ale niezbyt zimny dzień na przesadzanie.  Wcześniej przygotuj nowe stanowisko, wykop szeroki i głęboki dołek i wypełnij go przepuszczalnym podłożem. Na dnie możesz ułożyć warstwę drenażu. Wykop ostrożnie roślinę z pierwotnego miejsca, obkopując szpadlem szerokie koło wokół rośliny. Wyciągnij krzew lawendy z ziemi z jak największą częścią systemu korzeniowego i umieść w świeżo przygotowanym miejscu. Dokładnie wypełnij glebą pozostałą, pusta przestrzeń i obficie podlej roślinę po posadzeniu.

Jak uprawiać lawendę w pojemnikach?

Posadź sadzonki lawendy do odpowiednio dużych pojemników mrozoodpornych. Wypełnij je przepuszczalną, lekką glebą z dodatkiem piasku. Ustaw donice w pełnym słońcu, gdzie rośliny będą miały dostęp, przynajmniej do 8 godzin niefiltrowanego światła dziennie i oszczędnie je podlewaj. Pozwól glebie wyschnąć pomiędzy poszczególnymi podlewaniami, ale nie dopuszczaj do więdnięcia roślin. Lawenda dobrze znosi upały, ale wrażliwsze odmiany lawendy francuskiej mogą nie przetrwać wyjątkowo mroźnej zimy.

Gdzie można zamówić sadzonki lawendy?

Sadzonki lawendy można zamówić przede wszystkim w internetowych sklepach ogrodniczych, które zawsze zaskakują najładniejszymi  i najnowszymi odmianami na rynku. Oferta sklepów internetowych jest zdecydowanie szersza, w porównaniu do stacjonarnych sklepów ogrodniczych.

Oceń ten artykuł

Polecane:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *