Każdy wiek ma swój seks

jak urozmaicić seks!

Czy z seksem jest jak z winem? Jak pokazują wyniki badań tak, ale… do pewnego wieku. Temperament seksualny to coś, z czym się rodzimy, co jest częścią naszej osobowości. Ale podobnie jak ona – apetyt na seks całe życie podlega zmianom, seksualność rozwija się, w związku z czym w łóżku chcemy coraz to innych, nowych rzeczy.
Psycholog kliniczny, dr Pamela Stephenson Connolly, zapytała osoby w różnym wieku i z różnych kontynentów o ich życie seksualne. Badania potwierdziły, że nasza seksualność zmienia się wraz z wiekiem, ale największy wpływ na nią mają różne wydarzenia, myśli, dobre i złe doświadczenia, które stają się naszym udziałem.


Kobiety 20+

Eksperymentują, żeby poznać swoje potrzeby

W tym wieku libido kobiety zaczyna się powoli kształtować. Wpływ na nie ma wiele różnych czynników, m.in. młode kobiety mają często kompleksy (które z wiekiem zazwyczaj mijają) na punkcie swojej urody i seksualności, co ma bardzo duży związek z brakiem ochoty na miłość. Często wstydzą się swojego ciała, nie chcą pozwolić oglądać się partnerowi, boją się, że źle wypadną w jego oczach.

Im dalej od dwudziestki, tym bardziej zaczyna rosnąć ochota na seks. Wiek dwudziestu kilku lat, to okres młodzieńczej beztroski, kiedy większość kobiet nie ma jeszcze męża, a nawet stałego partnera, pragnie zdobyć jak najwięcej doświadczeń, „wyszumieć się”. Duża część 20-latek marzy o sexie z mężczyzną, którego do tej pory nie miały okazji poznać. Kusząco patrzą więc na starszych mężczyzn, osoby o innym kolorze skóry (często marzą o egzotycznych mężczyznach). Panie w tym wieku rozpoczynają zwykle studia, co dla wielu z nich oznacza zmianę środowiska, w którym dotychczas się obracały. Nowe znajomości, nowe miejsca oraz rozbudzanie świadomości seksualnej – to wszystko zachęca je do doświadczania nowości w łóżku.


Kobiety 30+

Seks poza sypialnią, spontaniczny, pełen namiętności przełamującej rutynę

Kobieta w tym wieku już wie, czego oczekuje od seksu. Doskonale zna swoje potrzeby, pragnienia. Zazwyczaj jest już też na tyle doświadczona, że wie także czego oczekiwać od partnera. Takim paniom seks przynosi dużo więcej satysfakcji i spełnienia. To właśnie w tym okresie większość kobiet przechodzi największą fascynację seksem! Ważny jest także fakt, że w tym wieku kobiety mają już zwykle stałego partnera, czują się bezpieczniej i pewniej. Są bardziej świadome, na ogół nie szukają szczęścia metodą „prób i błędów”. Ten wiek to także dla wielu czas rodzenia dzieci, w związku z czym na pewien okres zanika zainteresowanie seksem. Gdy obowiązki wobec małego dziecka są już zaspokojone, życie osobiste i zawodowe jest ustabilizowane – niestety często zdarza się, że do sypialni wkrada się nuda i rutyna. Co prawda umiemy już uprawiać seks, mamy partnera, mamy świadomość własnej seksualności, ale stajemy przed nowymi wyzwaniami. Dlatego takie kobiety chcą zwykle czegoś, co urozmaici ich pożycie. Wyzwaniem dla par w tym wieku jest zachowanie świeżości życia seksualnego i sprawienie, aby wciąż było ekscytujące.


Kobiety 40 +

Młodszy kochanek

Dzieci duże, sytuacja zawodowa stabilna, rodzina, dom… Chociaż powoli zaczyna się zmieniać gospodarka hormonalna, organizm przygotowuje się do menopauzy, to jednak seks jest wciąż bardzo ważnym elementem życia kobiety. Kiedy jej sytuacja jest stabilna, bez przeszkód może rozkoszować się erotycznymi przeżyciami i poczuć się znów jak dwudziestolatka! Nic nie stoi na przeszkodzie, by eksperymentować w łóżku. Chociaż zazwyczaj kobiety w tym wieku uprawiają seks rzadziej niż ich młodsze koleżanki, to daje im on wiele satysfakcji i radości. Niestety, wraz ze zbliżaniem się do menopauzy często trudniej jest osiągnąć orgazm, następują nieprzyjemne dolegliwości, jednak można je załagodzić dzięki współczesnej medycynie.

Dojrzałe, w pełni sił witalnych kobiety nierzadko zaczynają też fantazjować o młodszym (czasem sporo) kochanku. Zdarza się, że chcą sprawdzić czy są jeszcze w stanie zainteresować sobą młodego mężczyznę i przeżyć prawdziwą miłosna ekstazę.


Kobiety 50+

Czułość i zrozumienie

Po pięćdziesiątce wiele par ma problemy z bliskością fizyczną. Kobiety wstydzą się swojego ciała, hormony płatają im figle, a partner też coraz częściej niedomaga. Dlatego dla 50-latki najważniejsze jest, aby seks szedł w parze z prawdziwym uczuciem i wrażliwością – często wieloletniego partnera. W tym wieku powoli zaczyna się zwykle osłabienie popędu seksualnego u kobiet i większość Pań może pewnie powiedzieć, że najlepsze lata pod względem miłosnych, cielesnych uniesień ma już niestety za sobą.

Seks po 30

Czy wiesz, że?

Z artykułu opublikowanego w Personality and Individual Differences autorstwa psychologa Davida Bussa (University of Texas) i jego studentów wynika, że:

  • kobiety w wieku 27-45 lat mają znacznie większe potrzeby seksualne niż młodsze panie,
  • częściej fantazjują (a ich fantazje erotyczne cechuje duża intensywność),
  • częściej uprawiają seks,
  • są bardziej skłonne do uprawiania przygodnego seksu, także do przygód na jedną noc niż np. studentki.
Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *